Category: Zdrowie

5 znaków ostrzegawczych, które mogą wskazywać na powikłania ciąży

Ciąża wymaga optymalnego odpoczynku i opieki w celu zapewnienia właściwego porodu. Jednak wiele razy przyszła matka może napotkać komplikacje w tym procesie. Czy są to czynniki zewnętrzne, stan zdrowia lub nieszczęśliwy wypadek, powikłania mogą w tym wrażliwym czasie pojawić się dość szybko. Oto pięć znaków ostrzegawczych, na które należy zwrócić uwagę, aby uniknąć komplikacji w ciąży.

Skurcze

Pomimo że lekkie skurcze brzucha są powszechne w czasie ciąży, sprawy stają się poważne, jeśli zaczynasz doświadczać ciężkich skurczów. Regularne i bolesne skurcze, pojawiające się na długo przed terminem porodu, mogą być wczesnym objawem porodu i należy je natychmiast zgłosić lekarzowi.

Obfite krwawienie

Wiele kobiet skarży się na krwawienie w pierwszych dniach ciąży, co jest całkiem normalne. Jest to również znane jako plamienie implantacyjne. Jednak jeśli obfite krwawienie wystąpi również pod koniec ciąży, należy potraktować je poważnie. Kobiety z nieprawidłowo ułożonymi łożyskami wykazują większe ryzyko podczas takiego krwawienia, ponieważ może oznaczać kłopoty zarówno dla matki, jak i dziecka.

Upławy w ciąży

Podczas gdy upławy są powszechne w czasie ciąży, wydalanie płynów może być niebezpieczne. Zwykle może to być oznaką utraty wody. A jeśli dzieje się to kilka dni przed datą porodu, może stanowić poważne zagrożenie dla ciąży. Płyn owodniowy jest substancją, w której zanurzony jest płód. Jest niezbędny dla wzrostu i rozwoju dziecka, dlatego przedwczesne odwodnienie może powodować problemy.

Problem z wizją

Zawroty głowy i niewyraźne widzenie mogą wystąpić w ciągu ostatnich dwóch miesięcy ciąży. Jeśli masz problemy z koncentracją lub często skarżysz się na niewyraźne widzenie, musisz natychmiast skontaktować się z lekarzem. Taki stan może przerodzić się w coś poważnego, szczególnie u pacjentów cierpiących na cukrzycę.

Obrzęk stóp i ramion

Podobnie jak w przypadku powyższych objawów niewielki obrzęk jest zjawiskiem normalnym w czasie ciąży. Staje się niepokojący, kiedy jest bolesny albo, gdy towarzyszą mu zaczerwienienie i wysypka. Przyczyną może być zakrzep krwi, dlatego należy dokładnie kontrolować wszelkie nieprawidłowości na skórze. Wszelkie bolesne obrzęki rąk, nóg i twarzy powinno się natychmiast zgłaszać lekarzowi.

Read More

Jakie sztuczki na płodność faktycznie są skuteczne

Jeśli masz problemy z poczęciem, być może przeszłaś już przez wszystkie możliwe metody i sztuczki, jakie można zastosować. Podczas gdy wiele osób lekceważy teorię, że takie metody mogą pomóc w poczęciu, są również i takie, które przypisują swoją ciążę dziwnym i niezwykłym sztuczkom. Sprawdźmy zatem, jakie sztuczki na płodność są skuteczne, a które z nich to tylko niepotwierdzony mit.

Miód naturalny

Mówi się, że spożywanie miodu może zwiększyć szanse na poczęcie poprzez zwiększenie płodności. Jest to bardzo prawdopodobne, szczególnie w przypadku surowego miodu. Surowy miód zawiera witaminy, aminokwasy, żelazo, wapń i minerały.

I chociaż nie ma potwierdzonego dowodu na poparcie skuteczności tej sztuczki, istnieje przekonanie, że miodu używano jako naturalnego środka do zwiększania płodności jeszcze w czasach medycyny starożytnego Egiptu. Poza tym miód ma również inne właściwości zdrowotne, więc włączenie go do diety na pewno nie zaszkodzi.

Olej rybny

Jeśli chodzi o niepłodność, doświadczać jej mogą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. I pomimo że istnieje mnóstwo metod i sztuczek, które pomagają zwiększać płodność u kobiet, w kwestii mężczyzn wybór ten jest znacznie uboższy.

Jedną ze sztuczek na zwiększenie płodności u mężczyzn jest spożywanie oleju rybnego. Ten produkt spożywczy jest pełen kwasów omega-3, które mogą pomóc w zwiększeniu płodności.

Parowanie pochwy

Parowanie pochwy, zwane też parowaniem Yoni lub v-steaming, polega na kucaniu nad parowcem, który wypełniony jest wodą i różnymi gatunkami ziół leczniczych. Metoda ta może nie tylko zranić kobietę, ale także powodować dalsze szkody.

Z tego względu nigdy nie należy próbować tej niebezpiecznej sztuczki w domu. Może być nie tylko bardzo niebezpieczna, ale i bardzo bolesna.

Syrop na kaszel

Jeśli chodzi o problemy z niepłodnością, kobiety są w stanie wypróbować wszystko, co tylko możliwe, aby zajść w ciążę. W tym procesie wybór niektórych składników może nie tylko zaszkodzić, ale także spowodować inne problemy zdrowotne.

Jedną z takich sztuczek jest picie syropu na kaszel. Ten medykament przeznaczony jest szczególnie dla osób chorych. Poza tym można go spożywać, jeśli zaleci go lekarz. Natomiast wykorzystywanie syropu na kaszel jako środka wspomagającego płodność jest tutaj bardzo złym pomysłem.

Unoszenie nóg

Plotka głosi, że gdy po stosunku seksualnym kobieta leży na plecach z uniesionymi nogami, może jej to pomóc w zajściu w ciążę. Teoria ta działa w następujący sposób: Kiedy kobieta kładzie się na plecach, trzymając nogi w górze, plemniki mają większą szansę na dopłynięcie do jajników.

Faktem jest, że nie istnieją żadne dowody medyczne na poparcie tego twierdzenia. Niemniej jednak stosowanie tej sztuczki nie przynosi żadnych negatywnych efektów. Dlatego, jeśli kobieta ma ochotę na uniesienie nóg po zakończonym seksie, może się na to śmiało zdecydować.

Read More

Co to jest ciąża urojona i co należy wiedzieć?

Istnieje wiele oznak, które mogą powiedzieć kobiecie, że jest w ciąży, zanim jeszcze zrobi test ciążowy. Brak miesiączki, bóle piersi, nudności bez wymiotów – wszystko to związane jest ze wczesnymi objawami ciąży. Jednak w rzadkich przypadkach zdarza się też, iż kobiecie wydaje się, że jest w ciąży, a potem dowiaduje się, że objawy te związane są z zupełnie czymś innym. Zjawisko, którego kobiety z reguły doświadczają kilka razy w wieku rozrodczym, określane jest mianem ciąży urojonej lub rzekomej.

Co to jest ciąża urojona?

Mówiąc prościej, ciąża urojona opiera się na wierzeniu, że jest się w ciąży, podczas gdy w rzeczywistości tak nie jest. W tym przypadku kobiety doświadczają bardziej wyraźnych objawów ciąży, w tym brakujących miesiączek, rosnącego brzucha, a nawet kopnięć dziecka. Faktem jest, że ciąża urojona jest powszechna nie tylko u kobiet. Czasami doświadczają jej również mężczyźni. Rozwijają podobne objawy ciąży, jak u ich partnerki, w tym przyrostu masy ciała oraz nudności i bólu pleców, co określane jest jako ciąża współczulna.

Skąd bierze się ciąża urojona?

Ciąża urojona nie jest zjawiskiem nowym. Istnieje od zawsze. A z racji tego, że stan ten występuje bardzo rzadko zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, przyczyna tego zjawiska nie jest jeszcze znana. Eksperci uważają, że jest to stan psychosomatyczny, w którym nadzieja lub wiara partnerów powoduje, że organizm wywołuje objawy ciąży. Czynniki psychologiczne, takie jak intensywne pragnienie zajścia w ciążę z powodu niepłodności i powtarzające się poronienia, mogą oszukać umysł i wywołać takie objawy. Sygnały te są błędnie odczytywane przez mózg kobiety. A to z kolei wyzwala uwalnianie hormonów ciążowych.

W niektórych przypadkach objawy te mogą być nawet spowodowane pewnymi schorzeniami.

Warunki te mogą obejmować:

 • Wzdęcia brzucha spowodowane przyrostem masy ciała, gazami lub guzami, a także chęcią zajścia w ciążę.
 • Czynniki hormonalne, takie jak guzy przysadki, torbiele jajników / macicy, a także chęć zajścia w ciążę.
 • Historia depresji lub choroby psychicznej.
 • Historia utraty ciąży.
 • Historia niepłodności.
 • Historia traumy, wykorzystywania seksualnego lub wykorzystywania seksualnego przez współmałżonka.

Ciąża urojona – objawy

Kobiety z ciążą urojoną doświadczają jednego lub nawet wszystkich z niżej wymienionych objawów, które na ogół związane są z ciążą:

 • Brak okresu
 • Wrażliwe lub powiększone piersi
 • Powiększony brzuch
 • Mdłości
 • Wymioty
 • Przybieranie na wadze
 • Częste oddawanie moczu
 • Pragnienie jedzenia
 • Wrażenie ruchu płodu

Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, czy ktoś jest w ciąży, czy doświadcza jedynie ciąży urojonej, jest wykonanie testu ciążowego lub badania USG. Testy ciążowe oparte na moczu w większości przypadków dają wynik ujemny w takich okolicznościach – z wyjątkiem rzadkich nowotworów, które wytwarzają hormony podobne do ciążowych.

Czasami lekarz może nawet znaleźć pewne fizyczne zmiany, które zwykle występują podczas normalnej ciąży, takie jak powiększona macica i zmiękczona szyjka macicy. Najbardziej niezawodną metodą jest USG, które sprawdza obecność lub brak rozwijającego się płodu. Można udać się do ginekologa, który najpierw oceni objawy, a następnie wykona badanie miednicy i USG jamy brzusznej, aby sprawdzić, czy pacjentka naprawdę jest w ciąży.

Read More

Ciąża w wieku 20, 30 i 40 lat. Co należy wiedzieć

Ciąża to doświadczenie, którego nie można porównać z żadnym innym. A biorąc pod uwagę biologiczne ryzyko związane z późną ciążą, niektóre kobiety mogą odczuwać potrzebę wcześniejszego poczęcia. Jednak warto tutaj zaznaczyć, że zajście w ciążę w wieku 20, 30 lub 40 lat wiąże się z ryzykiem i korzyściami.

Nie trzeba też dodawać, że ciąża jest trudnym procesem i może mieć wpływ zarówno na samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne. Niemniej jednak ciąża ma swoje wspaniałe zalety, które mogą skutecznie przyćmić pojawiające się trudności.

Ciąża w wieku 20 lat

Zajście w ciążę w wieku 20 lat to nie tylko najbezpieczniejszy czas na poczęcie, ale także okres największej płodności. Komórki jajowe kobiety są w tym czasie świeże i zdrowe, co zwiększa szanse na zajście w ciążę. A przy okazji zapewnia bezpieczną ciążę. Jednak kobiety w wieku 20 lat nadal mogą doświadczać niepłodności. I chociaż jakość komórek jajowych może nie być problemem, kobieta może wykazywać braki w niezbędnej liczbie komórek jajowych wymaganej do zajścia w ciążę.

Inne czynniki, takie jak niezdrowy styl życia (palenie tytoniu, picie alkoholu, zażywanie narkotyków itp.), również mogą wpływać na płodność u młodszych kobiet. Z kolei utrzymanie zdrowej masy ciała przy regularnych aktywnościach fizycznych może zwiększyć ich płodność.

Z perspektywy społecznej bycie matką w młodym wieku może mieć swoje wady. Jeśli ktoś już zapuścił korzenie i ma zabezpieczoną przyszłość, z pewnością może rozpocząć planowanie rodziny. Jednak biorąc pod uwagę, że wychowywanie dziecka może być trudne, należy wziąć pod uwagę także inne rzeczy.

Ciąża w wieku 30 lat

Kobieta w wieku 30 lat nie tylko może być dojrzalsza w kwestii ​​zajmowania się dziećmi. Może mieć także potrzebne zasoby, aby je wychować. Jednak dla kobiety po trzydziestce będzie to również większy wysiłek ze strony fizycznej.

Z wiekiem komórki jajowe w jajnikach również się starzeją. Nawet jeśli ktoś ma niesamowitą kartę zdrowia i zawsze był wolny od jakichkolwiek schorzeń, w dalszym ciągu istnieje możliwość, że napotka trudności w poczęciu.

Faktem jest, że kobiety po trzydziestce mają zwiększone ryzyko poronienia, ponieważ jakość i ilość komórek jajowych może z czasem spadać. W tym okresie kobiety mogą być również podatne na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca czy nadciśnienie, które komplikują ciążę. Dlatego ważne jest, aby kontrolować stan swojego zdrowia.

Ciąża w wieku 40 lat

Jeśli masz 40 lat lub więcej, pewnie zastanawiasz się, czy jesteś z stara na dziecko. Prawda jest taka, że poczęcie dziecka w tym wieku może być bardzo trudne. Biorąc pod uwagę spadającą jakość i ilość komórek jajowych, może się to odbić na poziomie płodności i spowolnić proces zajścia w ciążę. W tym czasie kobieta może też rozwinąć ryzyko nieprawidłowości chromosomowych i poronienia. Co więcej, cykl menstruacyjny również może stawać się coraz bardziej nieregularny, hamując jej płodność.

Jakby tego było mało, ze względu na spadek jakości i ilości komórek jajowych, wraz z wiekiem wzrasta również ryzyko poważnych schorzeń, takich jak cukrzyca ciążowa, nadciśnienie i nieprawidłowości chromosomalne.

Choć poczęcie dziecka po czterdziestce jest trudne i niebezpieczne, nie jest niemożliwe. Ważne jest, aby prowadzić zdrowy tryb życia i regularnie angażować się w aktywność fizyczną. Należy odstawić niezdrowe używki i przetworzoną żywność, zastępując je naturalną żywnością bogatą w składniki odżywcze. I oczywiście dobrze się wysypiać, a także utrzymywać niski poziom stresu.

Read More

Oznaki niepłodności u kobiet, których nie należy ignorować

Kobiece ciało przez całe życie przechodzi przez niezliczone zmiany – od okresu dojrzewania, przez ciążę, aż po stan menopauzy. Kobiety nie tylko mają przyjemność przeżywania niektórych z najpiękniejszych chwil, ale muszą też stawić czoła wielu wyzwaniom fizycznym.

Jak wiadomo, ciąża jest zarówno ogromną przyjemnością, jak i utrapieniem dla kobiet. Jednak czasami z powodu pewnych warunków biologicznych kobieta może być pozbawiona tego naturalnego procesu. Stan ten nazywa się niepłodnością. I występuje nie tylko u kobiet. U mężczyzn również. Jednak w tym artykule skupimy się na żeńskiej populacji naszego społeczeństwa.

Oto kilka oznak niepłodności u kobiet, których nie należy ignorować.

Nieregularne cykle miesiączkowe

Przeciętny cykl menstruacyjny trwa 28 dni. I kilka dni wcześniej lub później nie stanowi tutaj żadnego problemu. Jest to całkowicie normalne. Jeśli jednak miesiączki przez cały czas występują nieregularnie, opóźniają się lub pojawiają wcześniej, niż powinny, wówczas może to być oznaką ukrytego zaburzenia związanego z owulacją. A to oznacza, że ​​może występować niepłodność.

Zupełny brak okresów

W przypadku kobiet, które nie miesiączkują od co najmniej trzech miesięcy, ważne jest, aby niezwłocznie udały się na wizytę lekarską. Brak miesiączki może oznaczać, że nie występuje owulacja. Należy mieć na uwadze, że owulacja jest integralną częścią zajścia w ciążę. A jeśli miesiączka się nie pojawia, oznacza to brak owulacji i mniejsze szanse na poczęcie.

Krwawienie między cyklami miesiączkowymi

Krwawienie u kobiet występuje, gdy znajdują się w stanie menstruacji. Jeśli jednak kobieta krwawi między cyklami miesiączkowymi lub nawet po stosunku, może to być oznaką polipa macicy lub mięśniaka albo zmiany szyjki macicy. Są to stany, które mogą być oznakami niepłodności u kobiet.

Ból miednicy i bardzo obfite miesiączki

Niektóre kobiety doświadczają bolesnych skurczów podczas miesiączki. Ale jeśli skurcze te są bardzo złe i sprawiają, że kobieta odczuwa ból i dyskomfort przez cały cykl i podczas stosunku, wówczas może to wskazywać, że cierpi na endometriozę. Taka dolegliwość może powodować bliznowacenie struktur miednicy, zmniejszając płodność. Co więcej, może również zmniejszyć liczbę jajeczek.

Warto też zaznaczyć, że jeśli bolesnym skurczom towarzyszą wyjątkowo obfite miesiączki, może to być oznaką mięśniaka macicy. Taki stan również może ograniczyć szanse na zajście w ciążę.

Read More

Ciąża po poronieniu

Utrata dziecka na dowolnym etapie ciąży może być dla pary traumatycznym przeżyciem. Natomiast strach przed kolejną próbą poczęcia może trwać dłużej niż oczekiwano. Ponadto wszystkiemu może towarzyszyć ciągły niepokój. Jednakże, jeśli jesteś zdecydowana na urodzenie dziecka, nic nie może stanąć Ci na drodze. Poronienie w żaden sposób nie wpływa na płodność. Należy tylko zachować większą ostrożność, aby próba zakończyła się sukcesem. Oto kilka rzeczy, które mogą pomóc:

Jak szybko można zajść w ciążę po poronieniu?

Ciąża prowadzi do kilku zmian hormonalnych w ciele kobiety. Poronienie ma również duży wpływ na jej zdrowie. Dlatego przed próbą zajścia w ciążę po poronieniu warto bezpiecznie odczekać kilka miesięcy. Okres ten jest ważny dla wyzdrowienia macicy po poronieniu oraz, aby odzyskała siłę na bezpieczną i zdrową ciążę. Nie ma ustalonego czasu oczekiwania. Wszystko zależy od tego, jak szybko poczujesz, że jesteś gotowa.

Zalecana jest jednak konsultacja z lekarzem, aby upewnić się, że nie występują żadne komplikacje. Jeśli występują w macicy blizny, pozostawione kawałki łożyska albo znaczna utrata krwi, czas oczekiwania może być nieco dłuższy. Zazwyczaj nie zaleca się uprawiania seksu przez dwa tygodnie po poronieniu, aby zapobiec infekcji.

Czy trudno zajść w ciążę po poronieniu?

To normalne, że kobieta martwi się drugą ciążą. Jednak, jeśli podejmie środki ostrożności, wszystko pójdzie dobrze. Ciąża po poronieniu nie będzie ani łatwiejsza, ani trudniejsza niż normalna ciąża. Badanie z 2016 roku, przeprowadzone przez Narodowy Instytut Zdrowia, wykazało, że około 70 procent kobiet zachodzi w ciążę w ciągu trzech miesięcy od poronienia.

Trzeba tylko pamiętać, że w okresie uzdrawiania należy zwracać szczególną uwagę na swoje zdrowie i radzić sobie z podstawowymi przyczynami. A przy okazji poprawić czynniki ryzyka związane ze stylem życia, które mogły przyczynić się do poronienia. Wszystko to może zwiększyć szanse na zdrową ciążę.

Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia kolejnego poronienia

W celu zmniejszenia ryzyka kolejnego poronienia należy właściwie zarządzać podstawowym stanem zdrowia. A więc przed próbą zajścia w ciążę warto wykonać badania specjalistyczne i sprawdzić, czy zmagasz się ze schorzeniami, takimi jak cukrzyca i nadciśnienie. Podejmij środki ostrożności, aby przejąć kontrolę.

Powinnaś też zarządzać wagą swojego ciała. Nadwaga zwiększa ryzyko poronienia. Dlatego zachowanie zdrowia jest kluczem do zdrowej ciąży. Należy tutaj zastosować odpowiednie kroki, aby uzyskać dobrą formę.

Ćwiczenia i zdrowa dieta również są bardzo ważnym elementem. Należy zdrowo się odżywiać i regularnie ćwiczyć. Obydwa czynniki są niezbędne do zdrowego poczęcia, a także do wzrostu i rozwoju dziecka. Dlatego dokonaj odpowiednich zmian w swojej codziennej rutynie.

Inne ważne kwestie

Staraj się radzić sobie ze stresem. Stres może utrudnić zajście w ciążę i prowadzić do ciąży wysokiego ryzyka. Jeśli czujesz się niespokojna, spróbuj jogi, medytacji, głębokiego oddychania i akupunktury. Każde z tych rozwiązań będzie dla Ciebie korzystne. Porozmawiaj o tym z rodziną i przyjaciółmi, a w razie potrzeby skorzystaj z pomocy eksperta.

Odstaw tytoń i alkohol. Jeśli palisz tytoń lub pijesz alkohol, spróbuj rzucić. Powinnaś wprowadzić zakaz spożywania w ciąży alkoholu i tytoniu. Twoje szanse na zdrową ciążę znacznie wzrosną. Nadmierne palenie i picie może wpływać na płodność zarówno mężczyzn, jak i kobiet. I staraj się też unikać biernego palenia.

Read More

Jak zwiększyć szanse na zajście w ciążę

Ciąża to złożony proces, na który może wpływać wiele czynników. Niektóre pary zachodzą w ciążę już po miesiącu prób. Podczas gdy dla innych okres oczekiwania może być dłuższy, ponieważ ich organizmy nie są na to przygotowane. Musisz wiedzieć, że zdrowie dziecka rozpoczyna się, zanim jeszcze zajdziesz w ciążę. W tym celu konieczne jest przygotowanie się zarówno pod względem emocjonalnym, jak i fizycznym.

Badania medyczne

Badania medyczne przed zajściem w ciążę mogą pomóc w ustaleniu wszelkich powikłań związanych ze zdrowiem, które mogą wpływać na szanse poczęcia. Zarówno Ty, jak i Twój partner musicie przejść badania lekarskie, aby upewnić się, że jesteście zdrowi i możecie zajść w ciążę. Podczas badania pracownik służby zdrowia może przejrzeć historię zdrowia Waszą i Waszej rodziny, aby lepiej zrozumieć czynniki, które mogą zwiększać ryzyko powikłań.

Sprawdzenie przyjmowanych leków

Podczas planowania dziecka zaleca się dokładne sprawdzenie zawartości Waszej apteczki. Razem z partnerem powinniście przejrzeć wszystkie dostępne bez recepty leki i zioła, które zażywacie każdego dnia na różne problemy zdrowotne jak bóle głowy, przeziębienia, stany lękowe itp. Należy skonsultować się z lekarzem i omówić kwestię tych leków, ponieważ mogą zawierać pewne składniki, które mogą działać niekorzystnie w czasie ciąży.

Wprowadzenie multiwitamin

Dziewięciomiesięczna podróż w kierunku porodu nie jest łatwa dla kobiety. Jak wiadomo, ciąża wiąże się ze zmianami fizycznymi i emocjonalnymi. Wszystko to zwiększa zapotrzebowanie na składniki odżywcze, aby można było zachować dobry stan zdrowia i odpowiednią sprawność. Ponadto, składniki odżywcze potrzebne są również, aby zaspokoić zapotrzebowanie rozwijającego się płodu. Z tego względu należy zwiększyć spożycie multiwitamin w celu zapewnienia zdrowej ciąży. Warto porozmawiać o tym ze swoim lekarzem i zwiększyć spożycie multiwitamin oraz kwasów foliowych – substancji niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka.

Zarządzanie wagą ciała

Jeśli Ty lub Twój partner zmagacie się z nadwagą, powinniście podjąć kroki, dzięki którym będziecie kontrolować masę swojego ciała. Faktem jest, że dla osób próbujących zajść w ciążę nadwaga może być nieco problematyczna. Oprócz tego, jeśli cierpicie na różne choroby metaboliczne, takie jak nadciśnienie i cukrzyca, pomyślcie o zażywaniu leków, które pomogą Wam w regulowaniu poziomu.

Utrzymywanie zdrowego stylu życia

Jeżeli spożywacie alkohol lub palicie tytoń, należy bezzwłocznie z tym skończyć. Co więcej, musicie też unormować harmonogram swojego snu. Są to czynności, które mają duży wpływ na zdrowie matki i dziecka nie tylko podczas ciąży, ale i po jej zakończeniu. Powinniście sypiać co najmniej 8-9 godzin w ciągu doby.

Ćwiczenia ruchowe

Ćwiczenia mają kluczowe znaczenie zarówno przed jak i w trakcie ciąży. I nie chodzi tutaj o rygorystyczny trening i wyciskanie z siebie siódmych potów. Po prostu należy pozostać aktywnym fizycznie. W tym celu można zdecydować się na częste spacery, zajęcia z jogi, pilates itd. Jako przyszła matka, staraj się ćwiczyć co najmniej 3 razy w tygodniu przez godzinę.

Zdrowe odżywianie

To prawda, że multiwitaminy pomagają zaspokoić rosnące zapotrzebowanie organizmu. Jednak nie powinnaś polegać wyłącznie na tych produktach. Warto zdecydować się na zdrową i pożywną dietę od momentu, gdy próbujesz zajść w ciążę. Oznacza to również ograniczenie spożycia niezdrowych i tłustych produktów. Wyposaż swoją lodówkę w więcej zielonych warzyw liściastych, owoców, orzechów, produktów pełnoziarnistych i zdrowych tłuszczów.

Read More

Czy jestem za stara na kolejne dziecko?

W rzeczywistości nie ma ostatecznego wieku, w którym macierzyństwo staje się nie do utrzymania. I chociaż z naukowego punktu widzenia może istnieć optymalny czas na poród, płodność kobiety, sprawność fizyczna i ogólny poziom zdrowia będą się znacznie różnić w zależności od osoby.

Czy będąc starszą, mogę urodzić dziecko?

W dzisiejszych czasach wiele matek rodzi pierwsze dzieci w późniejszym okresie swojego życia. W przeciwieństwie do naszych rodziców i dziadków, którzy nierzadko decydowali się na dziecko po 20 roku życia, wiele współczesnych matek rodzi pierwsze dziecko w wieku 30 – 35 lat. Nasuwa się więc pytanie, jakie zagrożenia związane są z urodzeniem dziecka w wieku powyżej 35 lat?

Prawda jest taka, że ryzyko ciąży i porodu rośnie wraz z wiekiem matki. Patrząc realistycznie – im jesteś starsza, tym większe ryzyko wiąże się z posiadaniem kolejnego dziecka.

Podczas gdy poprzednie ciąże i porody mogły być proste i wolne od wyzwań, nie ma tutaj gwarancji, że podczas ciąży w późniejszym wieku wszystko pójdzie jak po maśle.

Jakie jest ryzyko bycia starszą mamą?

Będąc kobietą w wieku powyżej 35 lat, może się okazać, że zajście w ciążę stanie się trudniejsze, nawet jeśli w przeszłości byłaś w stanie zajść w ciążę stosunkowo szybko. Wraz z wiekiem wskaźnik płodności i liczba uwalnianych jajeczek zmniejsza się wraz ze zbliżaniem się do menopauzy. Po prostu oznacza to, że prawdopodobieństwo pomyślnego zapłodnienia przez plemnik i pozytywnego poczęcia jest mniejsze. Należy jednak pamiętać, że wiek, w którym każda kobieta wchodzi w okres okołomenopauzalny, może się znacznie różnić i nie jest sztywny.

Co być może ważniejsze, bycie starszą matką wiąże się również z większym ryzykiem podczas samej ciąży. Ponadto, starszy wiek matki często związany jest również z większym ryzykiem poronienia lub przedwczesnego porodu, zwiększonym ryzykiem interwencji lub porodu cesarskiego, a także podwyższonym ryzykiem dziecka z wadami wrodzonymi lub problemami z chromosomami, takimi jak zespół Downa.

Co powinnaś zrobić, jeśli zdecydujesz się na dziecko w późniejszym wieku?

Jeśli rozważasz posiadanie kolejnego dziecka lub posiadanie dziecka w późniejszym życiu, przed próbą zajścia w ciążę zaleca się konsultacje z lekarzem w celu uzyskania porady.

Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę ogólny poziom zdrowia i sprawności podczas zakładania lub powiększania rodziny – na przykład, nie powinno się porównywać dwóch 40-letnich kobiet. Przykładowo, możesz być w wieku 40 lat i mieć optymalną wagę, spożywać doskonałą dietę i wykazywać wysoki poziom sprawności. To wszystko oczywiście wpłynie też na Twoją zdolność radzenia sobie z ciążą.

Jeśli będziesz mieć kolejne dziecko w późniejszym życiu, będziesz automatycznie ściślej monitorowana w czasie ciąży, aby zapewnić, że zarówno Ty, jak i Twoje dziecko pozostaniecie zdrowi przez cały czas. Należy zrozumieć związane z tym ryzyko i podjąć kroki, aby to ryzyko zmniejszyć.

Read More

Jak zachować komfort w pracy, będąc w ciąży

Nawet jeśli kochasz swoją pracę, nie zawsze będziesz darzyć ją miłością, kiedy zajdziesz w ciążę. Prędzej czy później nadejdą dni, kiedy Twoim nogom, oczom, szyi i nadgarstkom zacznie doskwierać ból. Twoje stopy zaczną puchnąć, będziesz czuć nadmierny gorąc, pojawią się mdłości i będziesz marzyć o leniuchowaniu na swojej wygodnej kanapie. Dlatego poniżej znajdziesz kilka kojących metod, jak temu zaradzić.

Zrelaksuj nogi

Czy dolna połowa Twojego ciała boli i jest spuchnięta? Możesz zaznać wielką ulgę, jeśli podniesiesz stopy i nogi. Jeśli nie możesz ich oprzeć na biurku, znajdź jakieś kartonowe pudło, kosz na śmieci lub podnóżek, na którym będziesz mogła oprzeć swoje zmęczone nogi. A jeśli to możliwe, zdejmij też buty!

Oddawaj mocz wcześnie i często

Wydaje Ci się, że przez cały czas odczuwasz potrzebę? Zaplanuj oddawanie moczu co godzinę, niezależnie od tego, czy naprawdę tego potrzebujesz, czy nie. Tym sposobem zmniejszysz nacisk na pęcherz, który jest coraz bardziej ściskany przez macicę. Do tego, poczujesz się lepiej, jeśli unikniesz punktu krytycznego.

Dostosuj swoje krzesło

Twoje krzesło biurowe prawdopodobnie było kiedyś wygodne. Jednak, gdy Twoje ciało zaczyna się powiększać, Twoje dawne krzesło może stać się dla Ciebie groźnym wrogiem. Jeśli krzesło się rozkłada, cofnij je o kilka stopni, aby uzyskać więcej miejsca między brzuchem a biurkiem.

Wspieraj pozycję swojego ciała

Jeśli czujesz, że jesteś obolała, podłóż poduszkę lędźwiową pod dolną część pleców i miękką poduszkę pod pośladki. I pamiętaj, aby korzystać ze sprzętu ergonomicznego (klawiatura, mysz, telefon itd.), jaki zapewnia Twoja firma. Jeśli firma nie dysponuje takim sprzętem, zapytaj, czy możesz go nabyć samodzielnie i otrzymać zwrot pieniędzy.

Częste wstawanie

Jeśli spędzasz dużo czasu na siedząco, pamiętaj, aby często wstawać, rozciągać się i chodzić. Siedzenie przez dłuższy czas może powodować ból nóg, upośledzać krążenie i sprawiać, że będziesz się czuć bardziej zmęczona. Znajdź powody, aby wstać z krzesła i pochodzić przez 30-60 minut. Liczy się tutaj nawet pójście do damskiej toalety albo zaparzenie herbaty.

Daj odpocząć swoim kościom

Jesteś zawsze na nogach? Ciąża to jest idealna pora, aby zafundować sobie trochę więcej siedzenia w czasie dnia. Szukaj okazji, aby dać odpocząć swoim nogom. Jeśli wszystko inne zawiedzie, porozciągaj się, oprzyj się o ścianę lub mebel, włóż solidne buty i porozmawiaj ze swoim pracodawcą o pracy na siedząco.

Częste rozciąganie

Nie zapomnij o krótkich ćwiczeniach w pracy. Co najmniej raz albo dwa razy na godzinę rozprostuj ręce, szyję i ramiona, siedząc na krześle. Unieś ręce nad głowę, złóż palce i wysoko się rozciągnij. Następnie połóż ręce na biurku lub stole, cofnij się nieco i wyprostuj plecy. Usiądź i obracaj stopami w obu kierunkach. Jeśli możesz pochylić się i dotknąć palców u nóg – nawet z pozycji siedzącej – zrób to, aby uwolnić napięcie w szyi i ramionach.

Odpowiednie warstwy ubioru

Dopasowanie tego, jak się ubierać profesjonalnie, a zarazem wygodnie, ma decydujące znaczenie dla wygody w pracy. Bez względu na klimat na zewnątrz lub w środku pamiętaj, że kiedy jesteś w ciąży, temperatura Twojego ciała może się bardzo wahać. Dlatego ubieranie odpowiednich warstw ma tutaj kluczowe znaczenie. Włóż lekki T-shirt pod sweter, jeśli często robi Ci się gorąco. I miej też pod ręką kardigan, jeśli często czujesz zimno.

Biorąc pod uwagę powyższe porady, będziesz mogła uprzyjemnić sobie pracę i czuć o wiele większą ochotę do wykonywania swoich obowiązków zawodowych.

Read More
woman showing ovulation process holding near ovary ball like ovum. on the background basal body temperature chart

Jakie badania należy wykonać przed ciążą?

Wiele par przez lata bezskutecznie stara się o dziecko. Często okazuje się, że wynika to z faktu niewykrytych schorzeń lub niedoborów. Aby uchronić się przed chorobami i odpowiednio przygotować do ciąży, należy wykonać wszystkie odpowiednie badania przed ciążą. Warto zaznaczyć, że wbrew pozorom badania przed ciążą nie są konieczne tylko dla kobiet. Mężczyźni również powinny wykonać szereg badań, które mogą pomóc wykluczyć czynniki utrudniające zapłodnienie.

Podstawowe badania przed ciążą dla przyszłej mamy

Decyzja o powiększeniu rodziny zawsze stanowi ogromną zmianę w życiu. Pierwszą kategorią badań, które powinna wykonać przyszła mama, są ogólne kontrole u lekarzy, zwłaszcza w przypadku, kiedy dana kobieta choruje przewlekle i przyjmuje leki. W niektórych przypadkach konieczna jest konsultacja z lekarzem w sprawie zmiany sposobu leczenia lub dawki leków, między innymi w przypadku leczenia dermatologicznego.

Kolejnym krokiem powinno być skierowanie się do ginekologa. Warto poinformować lekarza o swoich planach prokreacyjnych, aby zlecił wykonanie najważniejszych badań. Co więcej, dobry lekarz zbierze również szczegółowy wywiad dotyczący przebytych chorób, stylu życia i innych czynników, które mogą wpływać na planowanie rodziny oraz wyda odpowiednie zalecenia.

Badania krwi i stężenie TSH

Wśród najważniejszych badań przed ciążą, jakie powinna wykonać kobieta, znajduje się między innymi morfologia krwi. Należy ją powtarzać również po zajściu w ciążę, koniecznie w każdym kolejnym trymestrze. Do ważnych badań przed ciążą należy również badanie moczu. Lekarz może zlecić również bardziej szczegółowe badania, między innymi poziomu cholesterolu, glukozy albo stężenia niektórych jonów. Dzięki prostym badaniom krwi możliwe jest wykluczenie różnego typu chorób, a także wykrycie i wyleczenie ewentualnych nieprawidłowości.

Kolejnym ważnym badaniem przed ciążą jest zbadanie stężenia TSH, które dostarcza nam informacji o działaniu tarczycy. Kontrola tego narządu jest ważna zarówno przed ciążą, jak i już w jej trakcie. Należy również wykonać cytologię, która wykluczy schorzenia szyjki macicy, a także badania w kierunku obecności wirusów takich jak HIV czy kiła. Ważne jest też badanie TORCH, które dotyczy toksoplazmozy, różyczki i innych chorób groźnych dla kobiety planującej zajść w ciążę.

Badania przed ciążą dla mężczyzny

Równie ważne badania przed ciążą czekają mężczyznę, który wraz z partnerką chcę starać się o potomka. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu do ciąży przez mężczyznę możliwe jest poprawienie jakości nasienia, a co za tym idzie – szybsze zapłodnienie. Co więcej, współcześnie coraz większym problemem nawet wśród młodych mężczyzn jest bezpłodność. Dlatego też mężczyzna starający się o dziecko powinien sprawdzić, czy z jego stanem zdrowia wszystko jest dobrze.

Do badań przed ciążą, które powinien wykonać mężczyzna, zaliczamy: morfologię krwi, badanie ogólne moczu, glukozę na czczo, poziom witaminy D3, poziom hormonów tarczycy. Mężczyzna podobnie jak kobieta powinien przebadać się również w kierunku zakażenia wirusami takimi jak HIV czy kiła.

Zdrowy tryb życia jest równie ważny jak badania przed ciążą

Poza wykonywaniem odpowiednich badań bardzo ważne jest również zachowywanie zdrowego stylu życia przez przyszłych rodziców. Niezdrowa dieta, palenie papierosów czy brak snu obniżają szansę na zajście w ciążę przez kobietę, obniżają również jakość nasienia. Z tego względu bardzo ważne jest to, aby po decyzji o dziecku przyszli rodzice zadbali o swój dobrostan fizyczny, ale również psychiczny, ponieważ stres także negatywnie oddziałuje na szansę zajścia w ciążę i jej utrzymanie.

Badania przed ciążą oraz odpowiedni, zdrowy styl życia pozwalają na to, aby po decyzji o dziecku ciąża pojawiła się szybko i w bezproblemowy sposób. Równie ważne jest utrzymywanie zdrowych nawyków w czasie ciąży, a także regularne badania wykonywane przez kobietę przez wszystkie trzy trymestry.

Read More