Pieluszkowe zapalenie skóry – czym jest i jak mu zaradzić?

Pieluszkowe zapalenie skóry – czym jest i jak mu zaradzić?

Wrażliwa i delikatna skóra dziecka jest nadzwyczaj podatna na podrażnienia. Wymaga ciągłej dbałości o zachowanie higieny i zdrowia niemowlaka.

Jedną z chorób, która jest najpowszechniejsza i jest skutkiem nieprawdziwej pielęgnacji, jest pieluszkowe zapalenie skóry. Dolegliwość ta nieleczona może się skończyć groźnymi powikłaniami.

Pieluszkowe zapalenie skóry

Przyczyną PZS najczęściej jest niewłaściwa pielęgnacja dziecięcej pupy. Aby nie dopuścić do rozwinięcia się stanu zapalnego należy przestrzegać poniższych zasad.

1. należy używać miękkiego ręcznika, ciepłej i niegorącej wody z użyciem mydła dla niemowląt

2. trzeba unikać nieprzepuszczających, nieprzewiewnych pieluszek ze sztywnego materiału i zrezygnować z plastikowych cerat

3. nie powinno się wycierać pupy dziecka nawilżonymi chusteczkami przeznaczonymi dla dorosłych, gdyż mają one w swoim składzie alkohol, jedynie dopuszczalne są chusteczki dla dzieci

4. dziecko powinno być przewijane około 10 razy dziennie, nie należy czekać aż pielucha będzie mokra

5. należy często „wietrzyć” pupę czyli zostawić malucha bez pieluchy tak długo ile się da

6. nie wolno zbyt mocno zapinać rzepów pieluszki

7. pieluchy powinny być dostosowane do wagi dziecka

8. podczas leczenia antybiotykami należy obserwować skórę niemowlaka

Kluczowa przy przeciwdziałaniu PZS jest częsta zmiana pieluch. Łączy się to nieodzownie z myciem pupy letnią wodą bądź też nawilżoną chusteczką a następnie jej dokładnym osuszeniem i wytarciem. Warto przypomnieć, że wycierać ją należy zawsze w kierunku od przodu do tyłu. Kierunek ten ma szczególne znaczenie zwłaszcza u dziewczynek, gdyż w przeciwnym razie bakterie obecne w kale mogą się dostać do pochwy i cewki moczowej skutkując dodatkowymi problemami zdrowotnymi. W dalszej kolejności należy użyć kremu ochronnego bądź też oliwki dla niemowląt. Podczas przewijania należy pamiętać ponadto o tym, aby pielucha nie przylegała zbyt do skóry gdyż ewentualne zagięcia mogą wywoływać sprawiające ból odgniecenia. Pielucha nie powinna być zbyt ciasna. Między nią a brzuchem dziecka powinna pozostać przerwa na tyle szeroka, aby zmieścił się w niej palec dorosłej osoby.

Leczenie PZS

Dolegliwość tą można leczyć samodzielnie w domu bez konieczności kontaktu z lekarzem. Wszystkie niezbędne do tego środki można nabyć w każdej aptece. Rodzice podejrzewający wystąpienie ou swojego dziecka wystąpienie pieluszkowego zapalenia skóry powinni podjąć działania w trzech prostych krokach. Pierwszym jest poklepanie pupy ręcznikiem po kąpieli do czasu aż wyschnie. Następnie należy posmarować skórę kremem najlepiej z dodatkiem tlenku cynku. Jeśli wymienione działania nie poskutkują należy zmienić rodzaj pieluch na inne. W przypadku gdy mimo podjętych zabiegów wysypka nie ustępuje przez kilka dni dopiero wówczas należy zasięgnąć pomocy lekarza.

Jeden komentarz o “Pieluszkowe zapalenie skóry – czym jest i jak mu zaradzić?

  1. Warto stosować te rady, często nie wiemy dlaczego dziecko płacze, a nieprawidłowe założenie pieluchy może być tego powodem.

Comments are closed.