Category: Dziecko

Robotyka dla dzieci – czy warto?

Robotyki mogą uczyć się już przedszkolaki. Czemu warto zapisać swoje dziecko na zajęcia?

Sądzicie, że kilkuletnie dziecko jest za małe na zajęcia z robotyki? Najwyższa pora zweryfikować swoje poglądy. Najmłodsi uczestnicy mogą mieć nawet 5 lat. Dostosowanie poziomu zajęć do ich potencjału jest możliwe dzięki zastosowaniu graficznej metody programowania VPL oraz zestawów LEGO WeDo. Jakie korzyści maluchy odniosą z uczestnictwa w lekcjach robotyki? Na to pytanie odpowiadamy w nowym artykule.

Zajęcia z robotyki dla dzieci: nauka przez zabawę

Najważniejszy atut zajęć z robotyki jako narzędzia do wspomagania rozwoju dzieci to na pewno fakt, że są one źródłem niesamowitej zabawy. Stworzenie własnego robota z klocków i zaprogramowanie go tak, by wykonywał określone czynności jest dla maluchów dużym przeżyciem, którego zwykle nie miały okazji doświadczyć przy zwykłych zabawach. To sprawia, że do kolejnych lekcji podchodzą z dużym entuzjazmem. Jak konkretnie wyglądają zajęcia? Dowiecie się na https://go4robot.pl.

Robotyka dla dzieci: prawdziwa gimnastyka dla mózgu

Programowanie – nawet w uproszczonej, graficznej formie – uczy dzieci logicznego myślenia oraz poprawia umiejętności matematyczne i fizyczne. Poza intensywnym treningiem umysłowym, zajęcia z robotyki dla dzieci przyspieszają też rozwój umiejętności miękkich. Uczą cierpliwości i pracy w zespole. Ponadto pokazują, że wszystkie działania mają jakiś skutek – nie zawsze pozytywny – a większość problemów można rozwiązać.

Robotyka dla najmłodszych: rozwój zdolności manualnych

Budowa robotów to równie ważna część zajęć z robotyki, co tworzenie programów. Przy tej okazji najmłodsi mogą rozwijać swoje umiejętności manualne. To też pole do popisu nieograniczonej, dziecięcej wyobraźni. Zestawy LEGO WeDo pozwalają na zastosowanie ogromnej liczby kombinacji i tym samym nadanie robotowi indywidualnego charakteru.

Robotyka rozwija zainteresowanie światem i technologiami

Trudna do zmierzenia, ale niesamowicie ważna korzyść to rozbudzenie ciekawości malucha. Widząc możliwości robotów, jest on coraz bardziej zainteresowany nowoczesnymi technologiami, a wszechstronność ich zainteresowań – całym otaczającym go światem. To będzie procentowało właściwie przez całe jego życie, zachęcając do zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Również tych niekoniecznie związanych z samą robotyką.

Read More

6 mitów o płodności, które powinny odejść do lamusa

Kiedy kobieta decyduje się na dziecko, zazwyczaj otrzymuje wiele porad i wskazówek od rodziny i przyjaciół. Oczywiście rady, jakie dostaje, mogą być również przesycone przekonaniami bez podstaw naukowych, promowanych przez staroświeckie kobiety. Prawdę mówiąc, istnieje tak wiele mitów na temat poczęcia, że trudno wskazać na te fałszywe. Jednak udało nam się znaleźć sześć, które definitywnie należy puścić w niepamięć.

Płodność dotyczy jedynie kobiety

Do stworzenia dziecka potrzebne są dwie osoby. Jednak w przypadku par, gdzie pojawiają się trudności z zajściem w ciążę, najpierw winą zazwyczaj obarcza się kobietę. Jest to chyba największy mit ze wszystkich – że zawsze tylko kobiety są bezpłodne. Prawda jest taka, że 30-40 procent przypadków dotyczy niepłodności męskiej.

Jakby nie było, tylko odpowiednie testy medyczne i dokładna diagnoza mogą określić, jaka jest podstawowa przyczyna niepłodności i jakie należy podjąć kroki.

Poczęcie w starszym wieku jest niemożliwe

Późna ciąża może być trudna, ale na pewno nie jest niemożliwa. Wiele par planuje późne ciąże i rodzi w pełni zdrowe dzieci. I, pomimo że szanse na poczęcie i płodność maleją z wiekiem, poczęcie dziecka jest naturalnie możliwe. Istnieją również procedury medyczne, takie jak zapłodnienie in-vitro, które mogą pomóc zwiększyć szanse na zajście w ciążę.

Dopóki kobieta doświadcza owulacji i nie jest narażona na warunki hamujące płodność, ma duże szanse na urodzenie dziecka.

Niewłaściwy stosunek seksualny

Jak wiadomo, dziecko jest owocem stosunku seksualnego. Jednak niektórzy twierdzą, że znają najlepszą pozycję seksualną do „zapłodnienia” komórki jajowej albo najlepszy sposób na poczęcie dziewczynki lub chłopca. Są nawet i takie osoby, które twierdzą, że seks o określonej porze dnia lub po określonej aktywności zwiększa szansę na poczęcie. Nigdy nie należy ślepo wierzyć w takie opowieści. Owszem, w przypadku niektórych par mogą działać tego typu sposoby. Jednakże nie jest to uniwersalna zasada.

Jedyną rzeczą, która może naprawdę zwiększyć płodność, jest częstotliwość stosunków seksualnych.

Partnerzy muszą być zrelaksowani

W przypadku par, które mają trudności z poczęciem, obwinianym czynnikiem jest zawsze stres. Jednak rzadko zaleca się parom wyjazd na wakacje w celu zaczerpnięcia relaksu i odpoczynku. Faktem jest, że stres często działa jako wyzwalacz, który może wpływać na funkcjonowanie hormonów, spokojny sen albo nawet i relacje w związku. Jednak w rzeczywistości nie wpływa na seks.

Jak już wspomniano wcześniej, tylko częstotliwość stosunków seksualnych, a także zgoda obydwóch partnerów może zwiększyć szanse na poczęcie.

Kobiety, które już przeszły ciążę, nie będą miały problemów z płodnością

Problemy z płodnością dotyczą nie tylko kobiet, które próbują zajść w ciążę po raz pierwszy. I nawet kobiety, które już wcześniej urodziły dziecko bez żadnych przeszkód, mogą doświadczyć problemów z płodnością podczas kolejnych prób. Ten rodzaj płodności eksperci nazywają „niepłodnością wtórną”. Dolegliwość ta dotyka wielu osób.

Z tego względu zawsze zaleca się, aby osoby po 30., które planują dziecko, konsultowały się ze specjalistami – zwłaszcza jeśli w pierwszych miesiącach wykazują problemy z naturalnym poczęciem.

W celu poczęcia kobieta musi przechodzić owulację

Płód rozwija się, gdy plemnik i komórka jajowa połączą się ze sobą. Z kolei moment, w którym kobieta ma owulację, uważany jest za najlepszy czas na zajście w ciążę.

Jednak należy mieć na uwadze, że plemniki mogą żyć do 72 godzin, a zatem poczęcie jest możliwe nawet poza oknem owulacji.

Kiedy należy konsultować się z lekarzem?

Im częściej próbujesz, tym większe szanse na poczęcie. Pomocne może być również uprawianie seksu w najpłodniejszym okresie miesiąca. Tylko trzeba zrozumieć, że niepłodność również może być powszechnie doświadczana.

Według opinii specjalistów, jeśli naturalne poczęcie nie nastąpi w ciągu sześciu miesięcy od chwili starania się o dziecko, wówczas należy rozważyć uzyskanie pomocy w gabinecie lekarskim.

Read More

Tablice manipulacyjne dla dzieci – zrobić czy kupić?

Szeroki asortyment zabawek i akcesoriów dla dzieci powoduje, że nierzadko w domach brakuje miejsca na przechowywanie wszystkich tych produktów. Pokoiki dziecięce stają się zbyt małe na pomieszczenie wszystkich klocków, wózków, samochodzików i pluszaków. To często spory problem dla rodziców, którzy muszą liczyć się z tym, że kolejne odwiedziny gości są jednoznaczne z kolejnymi prezentami, którymi dziecko najczęściej pobawi się chwilę i rzuca w kąt. Tablica manipulacyjna to trend, który okazał się nie przemijać mimo upływu czasu. Jej popularność wynika nie tylko z czynników rozrywkowych, ale i edukacyjnych aspektów.

Zabawki nie tylko do zabawy – edukacyjny wymiar tablic manipulacyjnych

Tablice manipulacyjne dla dzieci, zwane inaczej sensorycznymi to produkty, których celem jest nie tylko zabawa sama w sobie, ale również rozwój dziecka. Jak to działa? Ta niepozorna z wyglądu tablica, która składa się z akcesoriów i przedmiotów codziennego użytku, wpływa na zmysły dziecka. Włączanie, zamykanie, słuchanie, stukanie – czynności, jakie wykonuje dziecko angażują wzrok, słuch, dotyk czy nawet smak – dzieci przecież szczególnie upodobały sobie właśnie ten zmysł do poznawania świata. Dziecko rozwija sensorykę, ale również ćwiczy swoją cierpliwość i koncentrację. Ponadto rozwija małą motorykę oraz koordynację ręka-oko, przydatną w późniejszym czasie podczas nauki pisania. Tablice manipulacyjne tworzone są zgodnie z duchem Montessori, czyli nurtem, który zakłada naukę samodzielności i indywidualności. Dziecko samo może poznawać otaczający je świat z pomocą przewodnika i wyrabiać sobie własny pogląd na to, jak działa rzeczywistość.

Którą tablicę wybrać – zakupioną w sklepie czy przygotowaną własnoręcznie?

Popularność tablic manipulacyjnych sprawiła, że wielu dystrybutorów zabawek dla dzieci zaczęło wprowadzać tablice na stałe do swojego asortymentu. Wielu rodziców zaczęło również tworzyć je samodzielnie. Rękodzielnicze zabawki to duża frajda zarówno dla dzieci, jak i rodziców. W tym przypadku szczególnie ważne jest jednak bezpieczeństwo dzieci. Duża liczba elementów różnej wielkości i różnych kształtów tworzących tablicę musi być stabilnie przytwierdzona tak, aby żaden z nich nie odpadł przy zabawie i nie stanowił zagrożenia dla malucha. Z tego względu tak ważne jest skorzystanie z oferty sprawdzonych producentów i pewnych sklepów, które w swoją misję wpisane mają bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników. Manibox.pl gwarantuje, że w swoich działaniach kieruje się przede wszystkim zasadą zachowania wszystkich koniecznych norm, jakie wymagają produkty przeznaczone dla dzieci. Jeśli nie masz więc pewności, że własnoręcznie tworzona tablica będzie w pełni bezpieczna dla dziecka, postaw na gotowy i sprawdzony produkt.

Dopasuj tablicę do wystroju dziecięcego pokoju

Różne kształty i kolory tablic manipulacyjnych dostępnych w sklepie Manibox.pl pozwalają na dobór takiej zabawki, która nie tylko spodoba się maluchowi, ale również stanie się integralną częścią jego pokoiku. Tablicę możesz na stałe przytwierdzić do ściany lub zmieniać jej miejsce położenia zgodnie z własnym zapotrzebowaniem i miejscem przebywania dziecka. To produkt, który staje się świetnym elementem designerskim i oryginalną ozdobą pokoju. Nie ma wątpliwości, że odwiedzający Twoje dziecko najmniejsi goście zwrócą na tę zabawkę swoją uwagę. Sprawdź ofertę Manibox.pl i postaw na jakościowe rozwiązania stosowane w zabawkach dla najmłodszych, które nie tylko bawią, ale i uczą oraz rozwijają.

Read More

Fakty i mity na temat smoczków

Temat stosowania smoczków u małych dzieci od lat wzbudza wiele kontrowersji. Część rodziców miewa nawet wyrzuty sumienia z powodu tego, że podało go swojemu maluchowi. Trudno się im dziwić, ponieważ wokół smoczków narosło wiele mitów. Najwyższy czas, aby je obalić.

Na rynku dostępnych jest szeroki wybór różnego rodzaju smoczków (dopasowanych do wieku dziecka, dynamicznych, antykolkowych itp.), etui zapewniających czystość i zawieszek do smoczków. Czy warto je kupować?

Najczęstsze mity dotyczące smoczków

Mit nr 1: Smoczek uzależnia

Fakt: To zależy. Głównie od tego, jak często jest on podawany dziecku. Jeśli jest stosowany wyłącznie do uspokajania i usypiania, nie ma w tym nic złego. Warto pamiętać, że potrzeba ssania jest fizjologiczna i najsilniejsza między 2. a 4. miesiącem życia. Potem zaczyna słabnąć.

Mit nr 2: Ssanie kciuka jest lepsze niż smoczka

Fakt: Nie jest to prawda. Okazuje się, że dziecko które często ssie kciuk może rozwinąć nie tylko wady zgryzu, ale także ustawienia dolnej szczęki.

Fakty o smoczkach

Fakt nr 1: Smoczek może zaburzać laktację

Tak, a w szczególności, gdy jest podawany dziecku, zanim nauczy się ono prawidłowo ssać pierś. Jedzenie mleka matki jest dla malucha dość dużym wyzwaniem i wymaga sporego nakładu energii. Ssanie smoczka jest znacznie łatwiejsze, mimo że nie wypływa z niego mleko. Dlatego też warto pamiętać o tym, aby podawać smoczek wyłącznie w celu uspokojenia dziecka.

Fakt nr 2: Nie wolno oblizywać smoczka dziecka

W momencie, gdy smoczek spadnie na podłogę, wielu rodziców w odruchu bierze go do swoich ust i oblizuje z brudu, a następnie podaje maluchowi. Jest to jednak duży błąd, ponieważ w ten sposób najłatwiej jest przenieść bakterie powodujące próchnicę lub inne choroby przyzębia i dziąseł.

Jak wybrać smoczek idealny?

Wybór smoczków w sklepach dla dzieci jest tak duży, że może przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać model dopasowany dla potrzeb własnej pociechy?

Najważniejszymi parametrami, na które należy zwrócić uwagę są:

 • rozmiar – musi być dostosowany do wieku dziecka. Na smoczkach zawsze widnieje informacja, dla jakiej grupy wiekowej są one przeznaczone,
 • twardość – smoczek nie powinien być zbyt miękki,
 • materiał wykonania – najlepiej, gdy smoczek jest wykonany z lekkich i bezpiecznych materiałów np. silikonu.

Dobrym pomysłem jest kupienie kilku smoczków na zapas. Mają one tendencję do znikania pod kocykami, w zakamarkach wózka, bujaczka itp.. Rozwiązaniem może być zakup zawieszki do smoczka, którą można bezpiecznie zawiesić w dowolnym miejscu np. ubranku. Nigdy nie wolno wieszać go na szyi dziecka. Należy pamiętać, aby regularnie wyparzać smoczek, nawet jeśli nie upadł on na podłogę. To także podstawa higieny niemowląt.

Raz na jakiś czas konieczna jest wymiana smoczka. Wskaźnikiem do wyrzucenia jest duża jego lepkość. Taka sytuacja zwiększa ryzyko pojawienia się dolegliwości trawiennych np. biegunek. Bezwzględnym wskazaniem do zakupu nowych smoczków są pojawiajace się pleśniawki w buzi dziecka.

Read More

Co to jest ciąża urojona i co należy wiedzieć?

Istnieje wiele oznak, które mogą powiedzieć kobiecie, że jest w ciąży, zanim jeszcze zrobi test ciążowy. Brak miesiączki, bóle piersi, nudności bez wymiotów – wszystko to związane jest ze wczesnymi objawami ciąży. Jednak w rzadkich przypadkach zdarza się też, iż kobiecie wydaje się, że jest w ciąży, a potem dowiaduje się, że objawy te związane są z zupełnie czymś innym. Zjawisko, którego kobiety z reguły doświadczają kilka razy w wieku rozrodczym, określane jest mianem ciąży urojonej lub rzekomej.

Co to jest ciąża urojona?

Mówiąc prościej, ciąża urojona opiera się na wierzeniu, że jest się w ciąży, podczas gdy w rzeczywistości tak nie jest. W tym przypadku kobiety doświadczają bardziej wyraźnych objawów ciąży, w tym brakujących miesiączek, rosnącego brzucha, a nawet kopnięć dziecka. Faktem jest, że ciąża urojona jest powszechna nie tylko u kobiet. Czasami doświadczają jej również mężczyźni. Rozwijają podobne objawy ciąży, jak u ich partnerki, w tym przyrostu masy ciała oraz nudności i bólu pleców, co określane jest jako ciąża współczulna.

Skąd bierze się ciąża urojona?

Ciąża urojona nie jest zjawiskiem nowym. Istnieje od zawsze. A z racji tego, że stan ten występuje bardzo rzadko zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, przyczyna tego zjawiska nie jest jeszcze znana. Eksperci uważają, że jest to stan psychosomatyczny, w którym nadzieja lub wiara partnerów powoduje, że organizm wywołuje objawy ciąży. Czynniki psychologiczne, takie jak intensywne pragnienie zajścia w ciążę z powodu niepłodności i powtarzające się poronienia, mogą oszukać umysł i wywołać takie objawy. Sygnały te są błędnie odczytywane przez mózg kobiety. A to z kolei wyzwala uwalnianie hormonów ciążowych.

W niektórych przypadkach objawy te mogą być nawet spowodowane pewnymi schorzeniami.

Warunki te mogą obejmować:

 • Wzdęcia brzucha spowodowane przyrostem masy ciała, gazami lub guzami, a także chęcią zajścia w ciążę.
 • Czynniki hormonalne, takie jak guzy przysadki, torbiele jajników / macicy, a także chęć zajścia w ciążę.
 • Historia depresji lub choroby psychicznej.
 • Historia utraty ciąży.
 • Historia niepłodności.
 • Historia traumy, wykorzystywania seksualnego lub wykorzystywania seksualnego przez współmałżonka.

Ciąża urojona – objawy

Kobiety z ciążą urojoną doświadczają jednego lub nawet wszystkich z niżej wymienionych objawów, które na ogół związane są z ciążą:

 • Brak okresu
 • Wrażliwe lub powiększone piersi
 • Powiększony brzuch
 • Mdłości
 • Wymioty
 • Przybieranie na wadze
 • Częste oddawanie moczu
 • Pragnienie jedzenia
 • Wrażenie ruchu płodu

Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, czy ktoś jest w ciąży, czy doświadcza jedynie ciąży urojonej, jest wykonanie testu ciążowego lub badania USG. Testy ciążowe oparte na moczu w większości przypadków dają wynik ujemny w takich okolicznościach – z wyjątkiem rzadkich nowotworów, które wytwarzają hormony podobne do ciążowych.

Czasami lekarz może nawet znaleźć pewne fizyczne zmiany, które zwykle występują podczas normalnej ciąży, takie jak powiększona macica i zmiękczona szyjka macicy. Najbardziej niezawodną metodą jest USG, które sprawdza obecność lub brak rozwijającego się płodu. Można udać się do ginekologa, który najpierw oceni objawy, a następnie wykona badanie miednicy i USG jamy brzusznej, aby sprawdzić, czy pacjentka naprawdę jest w ciąży.

Read More

Skąd wiedzieć, czy jest się gotową na drugie dziecko?

Zadajesz sobie pytanie, kiedy zaplanować drugie dziecko? Cóż, planowanie rodziny to bardzo osobista sprawa. Niezależnie od tego, czy planujecie zostać rodzicami po raz pierwszy, czy drugi, nigdy nie jest to łatwa decyzja. Dlatego najpierw należy ocenić wiele rzeczy, takich jak wiek matki, wiek pierworodnego i sytuację finansową. I chociaż nie ma dobrego ani złego czasu na powiększanie rodziny, decyzja o kolejnym dziecku może doprowadzić do wewnętrznego dylematu.

A jeżeli chcesz sprawdzić, czy jesteś gotowa na następnego malucha, poniższe pytania z pewnością Ci w tym pomogą.

Co Twój partner myśli o kolejnym dziecku?

Ty i Twój partner nie musicie mieć takich samych poglądów na temat posiadania drugiego dziecka. Być może chcesz mieć dwoje dzieci, ale Twój partner nie czuje tego samego. Dlatego, jeśli chodzi o planowanie rodziny, oboje musicie być zgodni w tej kwestii. Jeżeli któreś z Was nie jest gotowe, powinniście zwolnić tempo i dać sobie trochę więcej czasu.

Czy Twoje dziecko jest na tyle dojrzałe, aby poradzić sobie z młodszym rodzeństwem?

Jeśli Twoje dziecko jest jeszcze malutkie i cały czas Cię potrzebuje, wychowywanie drugiego brzdąca może okazać się zbyt wymagające. Idealna przerwa między dwojgiem dzieci powinna wynosić 3 lata. Jednakże w niektórych przypadkach nawet 7 lat to za mało. Z jednej strony dziecko może być zachwycone wiadomością o pojawieniu się rodzeństwa. Aczkolwiek z drugiej może czuć się zdradzone. A więc sprawy mogą potoczyć się w obu kierunkach. Z tego względu powinnaś się najpierw upewnić, że Twój pierworodny jest przygotowany na przyjęcie młodszego braciszka lub siostrzyczki.

Czy jesteś stabilna finansowo?

Obowiązkiem każdego rodzica jest zapewnienie swoim dzieciom stabilnego i bezpiecznego życia. Jeśli Twoja obecna sytuacja finansowa nie pozwala Ci na powiększenie rodziny, to powinnaś na chwilę wstrzymać się z tymi planami. Musisz wiedzieć, że koszt wychowania dziecka rośnie z roku na rok. Zatem należy oszacować koszty. A plany związane z drugim dzieckiem powinnaś realizować tylko wówczas, jeśli możesz zapewnić komfort życia wszystkim członkom rodziny.

Czy dom jest wystarczająco duży na kolejne dziecko?

Włączenie do rodziny kolejnego członka oznacza, że trzeba dla niego zrobić miejsce. Sprawdź, czy Twój dom wymaga jakichś zmian albo, czy musisz przenieść się do nowego lokalu. Dlatego planuj drugie dziecko, jeśli masz wystarczająco przestrzeni w swoim domu i mieści się to w Twoim budżecie.

Czy jesteś gotowa na zmiany w swoim stylu życia?

Jeśli Ty i Twój partner pracujecie, opieka nad noworodkiem może być trudna. Noworodki wymagają dużej troski i ostrożności. Z racji tego zadaj sobie pytanie, czy oboje jesteście gotowi podzielić się odpowiedzialnością i postawić na zdrowy styl życia, aby poświęcić więcej czasu noworodkowi.

Jest to kilka podstawowych pytań, na które każda para musi sobie odpowiedzieć przed planowaniem powiększenia rodziny. Na koniec warto dorzucić, że planowanie tych małych rzeczy z dużym wyprzedzeniem jest znacznie lepszym rozwiązaniem.

Read More

Czy można wykonać test ciążowy w nocy?

Decyzja związana z tym, kiedy wykonać test ciążowy, aby uzyskać dokładny wynik, może czasami stanowić główne źródło niepokoju. Niezależnie od tego, czy z niecierpliwością czekasz na zajście w ciążę, czy masz inne plany na życie; w obu przypadkach ostatnią rzeczą, jakiej pragniesz, jest niedokładny wynik.

W celu uzyskania odpowiedzi większość kobiet polega na domowym zestawie testów ciążowych, a dopiero potem decyduje się na testy laboratoryjne. Domowe testy ciążowe uzyskiwane z moczu są dokładne w około 99 procentach. Jednak czasami na wynik mogą mieć również wpływ takie czynniki jak nieregularny cykl menstruacyjny, niski poziom hormonów, styl życia itd.

Zgodnie z powszechnym przekonaniem: wykonanie testu ciążowego rano jest najlepszą opcją, ponieważ w nocy istnieją większe szanse na uzyskanie fałszywego wyniku. Sprawdzimy teraz, ile jest w tym twierdzeniu prawdy.

Czy można wykonać test ciążowy w nocy?

Można wykonać test ciążowy w nocy. Po prostu jeszcze nie jest jasne, czy może to być przyczyną fałszywego wyniku. Dzieje się tak, ponieważ domowy test ciążowy reaguje na poziom obecnej w moczu ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Hormon ten produkowany jest przez łożysko. Do dziesiątego dnia owulacji ilość hCG osiąga poziom, na którym można go łatwo wykryć za pomocą domowego testu ciążowego.

Wykonywanie testu rano jest najczęściej zalecane ze względu na koncentrację moczu. Z racji tego, że w nocy nie pije się wody ani nie korzysta z toalety, poziom hCG w moczu jest wyższy. Dzięki temu można łatwo wykryć, czy jest się w ciąży. Z kolei w nocy mocz byłby rozcieńczony. Tym samym poziom hCG byłby niski, co prowadziłoby do fałszywego wyniku.

Co zrobić przy negatywnym wyniku nocnego testu

Domowy test ciążowy w większości daje dokładne wyniki. Jednak szanse na uzyskanie fałszywego wyniku nadal pozostają. Jeśli próbujesz zajść w ciążę lub doświadczasz jakichkolwiek objawów związanych z ciążą, a test ciążowy wykazuje wynik negatywny, wówczas rankiem wykonaj drugi test. Albo wykonaj go nawet po kilku dniach.

Faktem jest, że na fałszywy wynik testu może mieć wpływ kilka innych rzeczy. Może to być chociażby zbyt wczesne przystąpienie do testu albo niestosowanie się do zasad prawidłowego używania danego zestawu testowego itp.

Najlepsza pora na test ciążowy

Najlepszą porą na wykonanie testu ciążowego jest okres po spóźnionej miesiączce. Są również testy, które dają pozytywne wyniki w ciągu 4-5 dni przed datą wystąpienia miesiączki. (Więcej na temat miesiączki przeczytasz tutaj). Jednakże zastosowanie testu ciążowego po spóźnionej miesiączce jest lepszą opcją, aby uzyskać dokładniejszy wynik i uniknąć rozczarowania.

Natomiast w przypadku nieregularnych cykli menstruacyjnych należy odczekać 35 do 40 dni przed wykonaniem testu. I warto pamiętać, że dla dokładnego wyniku korzystanie z testu jest bardziej preferowane w nocy.

Read More

Ciąża po poronieniu

Utrata dziecka na dowolnym etapie ciąży może być dla pary traumatycznym przeżyciem. Natomiast strach przed kolejną próbą poczęcia może trwać dłużej niż oczekiwano. Ponadto wszystkiemu może towarzyszyć ciągły niepokój. Jednakże, jeśli jesteś zdecydowana na urodzenie dziecka, nic nie może stanąć Ci na drodze. Poronienie w żaden sposób nie wpływa na płodność. Należy tylko zachować większą ostrożność, aby próba zakończyła się sukcesem. Oto kilka rzeczy, które mogą pomóc:

Jak szybko można zajść w ciążę po poronieniu?

Ciąża prowadzi do kilku zmian hormonalnych w ciele kobiety. Poronienie ma również duży wpływ na jej zdrowie. Dlatego przed próbą zajścia w ciążę po poronieniu warto bezpiecznie odczekać kilka miesięcy. Okres ten jest ważny dla wyzdrowienia macicy po poronieniu oraz, aby odzyskała siłę na bezpieczną i zdrową ciążę. Nie ma ustalonego czasu oczekiwania. Wszystko zależy od tego, jak szybko poczujesz, że jesteś gotowa.

Zalecana jest jednak konsultacja z lekarzem, aby upewnić się, że nie występują żadne komplikacje. Jeśli występują w macicy blizny, pozostawione kawałki łożyska albo znaczna utrata krwi, czas oczekiwania może być nieco dłuższy. Zazwyczaj nie zaleca się uprawiania seksu przez dwa tygodnie po poronieniu, aby zapobiec infekcji.

Czy trudno zajść w ciążę po poronieniu?

To normalne, że kobieta martwi się drugą ciążą. Jednak, jeśli podejmie środki ostrożności, wszystko pójdzie dobrze. Ciąża po poronieniu nie będzie ani łatwiejsza, ani trudniejsza niż normalna ciąża. Badanie z 2016 roku, przeprowadzone przez Narodowy Instytut Zdrowia, wykazało, że około 70 procent kobiet zachodzi w ciążę w ciągu trzech miesięcy od poronienia.

Trzeba tylko pamiętać, że w okresie uzdrawiania należy zwracać szczególną uwagę na swoje zdrowie i radzić sobie z podstawowymi przyczynami. A przy okazji poprawić czynniki ryzyka związane ze stylem życia, które mogły przyczynić się do poronienia. Wszystko to może zwiększyć szanse na zdrową ciążę.

Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia kolejnego poronienia

W celu zmniejszenia ryzyka kolejnego poronienia należy właściwie zarządzać podstawowym stanem zdrowia. A więc przed próbą zajścia w ciążę warto wykonać badania specjalistyczne i sprawdzić, czy zmagasz się ze schorzeniami, takimi jak cukrzyca i nadciśnienie. Podejmij środki ostrożności, aby przejąć kontrolę.

Powinnaś też zarządzać wagą swojego ciała. Nadwaga zwiększa ryzyko poronienia. Dlatego zachowanie zdrowia jest kluczem do zdrowej ciąży. Należy tutaj zastosować odpowiednie kroki, aby uzyskać dobrą formę.

Ćwiczenia i zdrowa dieta również są bardzo ważnym elementem. Należy zdrowo się odżywiać i regularnie ćwiczyć. Obydwa czynniki są niezbędne do zdrowego poczęcia, a także do wzrostu i rozwoju dziecka. Dlatego dokonaj odpowiednich zmian w swojej codziennej rutynie.

Inne ważne kwestie

Staraj się radzić sobie ze stresem. Stres może utrudnić zajście w ciążę i prowadzić do ciąży wysokiego ryzyka. Jeśli czujesz się niespokojna, spróbuj jogi, medytacji, głębokiego oddychania i akupunktury. Każde z tych rozwiązań będzie dla Ciebie korzystne. Porozmawiaj o tym z rodziną i przyjaciółmi, a w razie potrzeby skorzystaj z pomocy eksperta.

Odstaw tytoń i alkohol. Jeśli palisz tytoń lub pijesz alkohol, spróbuj rzucić. Powinnaś wprowadzić zakaz spożywania w ciąży alkoholu i tytoniu. Twoje szanse na zdrową ciążę znacznie wzrosną. Nadmierne palenie i picie może wpływać na płodność zarówno mężczyzn, jak i kobiet. I staraj się też unikać biernego palenia.

Read More

Jak zwiększyć szanse na zajście w ciążę

Ciąża to złożony proces, na który może wpływać wiele czynników. Niektóre pary zachodzą w ciążę już po miesiącu prób. Podczas gdy dla innych okres oczekiwania może być dłuższy, ponieważ ich organizmy nie są na to przygotowane. Musisz wiedzieć, że zdrowie dziecka rozpoczyna się, zanim jeszcze zajdziesz w ciążę. W tym celu konieczne jest przygotowanie się zarówno pod względem emocjonalnym, jak i fizycznym.

Badania medyczne

Badania medyczne przed zajściem w ciążę mogą pomóc w ustaleniu wszelkich powikłań związanych ze zdrowiem, które mogą wpływać na szanse poczęcia. Zarówno Ty, jak i Twój partner musicie przejść badania lekarskie, aby upewnić się, że jesteście zdrowi i możecie zajść w ciążę. Podczas badania pracownik służby zdrowia może przejrzeć historię zdrowia Waszą i Waszej rodziny, aby lepiej zrozumieć czynniki, które mogą zwiększać ryzyko powikłań.

Sprawdzenie przyjmowanych leków

Podczas planowania dziecka zaleca się dokładne sprawdzenie zawartości Waszej apteczki. Razem z partnerem powinniście przejrzeć wszystkie dostępne bez recepty leki i zioła, które zażywacie każdego dnia na różne problemy zdrowotne jak bóle głowy, przeziębienia, stany lękowe itp. Należy skonsultować się z lekarzem i omówić kwestię tych leków, ponieważ mogą zawierać pewne składniki, które mogą działać niekorzystnie w czasie ciąży.

Wprowadzenie multiwitamin

Dziewięciomiesięczna podróż w kierunku porodu nie jest łatwa dla kobiety. Jak wiadomo, ciąża wiąże się ze zmianami fizycznymi i emocjonalnymi. Wszystko to zwiększa zapotrzebowanie na składniki odżywcze, aby można było zachować dobry stan zdrowia i odpowiednią sprawność. Ponadto, składniki odżywcze potrzebne są również, aby zaspokoić zapotrzebowanie rozwijającego się płodu. Z tego względu należy zwiększyć spożycie multiwitamin w celu zapewnienia zdrowej ciąży. Warto porozmawiać o tym ze swoim lekarzem i zwiększyć spożycie multiwitamin oraz kwasów foliowych – substancji niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka.

Zarządzanie wagą ciała

Jeśli Ty lub Twój partner zmagacie się z nadwagą, powinniście podjąć kroki, dzięki którym będziecie kontrolować masę swojego ciała. Faktem jest, że dla osób próbujących zajść w ciążę nadwaga może być nieco problematyczna. Oprócz tego, jeśli cierpicie na różne choroby metaboliczne, takie jak nadciśnienie i cukrzyca, pomyślcie o zażywaniu leków, które pomogą Wam w regulowaniu poziomu.

Utrzymywanie zdrowego stylu życia

Jeżeli spożywacie alkohol lub palicie tytoń, należy bezzwłocznie z tym skończyć. Co więcej, musicie też unormować harmonogram swojego snu. Są to czynności, które mają duży wpływ na zdrowie matki i dziecka nie tylko podczas ciąży, ale i po jej zakończeniu. Powinniście sypiać co najmniej 8-9 godzin w ciągu doby.

Ćwiczenia ruchowe

Ćwiczenia mają kluczowe znaczenie zarówno przed jak i w trakcie ciąży. I nie chodzi tutaj o rygorystyczny trening i wyciskanie z siebie siódmych potów. Po prostu należy pozostać aktywnym fizycznie. W tym celu można zdecydować się na częste spacery, zajęcia z jogi, pilates itd. Jako przyszła matka, staraj się ćwiczyć co najmniej 3 razy w tygodniu przez godzinę.

Zdrowe odżywianie

To prawda, że multiwitaminy pomagają zaspokoić rosnące zapotrzebowanie organizmu. Jednak nie powinnaś polegać wyłącznie na tych produktach. Warto zdecydować się na zdrową i pożywną dietę od momentu, gdy próbujesz zajść w ciążę. Oznacza to również ograniczenie spożycia niezdrowych i tłustych produktów. Wyposaż swoją lodówkę w więcej zielonych warzyw liściastych, owoców, orzechów, produktów pełnoziarnistych i zdrowych tłuszczów.

Read More

Jak przygotować swojego zwierzaka na dziecko w domu

Czy masz już dziecko w domu, ale takie z czterema łapami i ogonem? Pewnie zastanawiasz się, jak zareaguje Twój sierściuszek, gdy wrócisz do domu ze swoim maluszkiem. Zdecydowanie będziesz chciała zapobiec wszelkiej rywalizacji, a zwłaszcza nieoczekiwanym lub niezamierzonym przejawom agresji. A więc, jak przygotować swojego zwierzaka na dziecko w Twoim domu?

Wizyta u weterynarza

Zabierz swojego psa lub kota na badania weterynaryjne i upewnij się, że zwierzak jest zdrowy, niezapchlony oraz ma wszystkie potrzebne szczepienia. Tuż przed przyjściem dziecka na świat należy również przyciąć pupilowi pazurki. Możesz też rozważyć sterylizację, która sprawi, że zwierzak będzie spokojniejszy i mniej agresywny.

Wcielaj się w rolę

Możesz zakupić sobie lalkę wielkości dziecka jako rekwizyt, aby przyzwyczaić pupila do obecności malucha w domu. Traktuj lalkę i rób z nią wszystkie te czynności, jakie będziesz robić ze swoim dzieckiem, czyli kołysanie, karmienie, noszenie, przewijanie, zabawa itp. Możesz nawet odtwarzać nagranie płaczącego dziecka.

Oswajanie z zapachami

Dobrą metodą jest także przyzwyczajanie zwierzaka do zapachów produktów dla dzieci, takich jak chusteczki dla niemowląt, używając ich na własnej skórze. I podsuwaj swojemu futerkowemu towarzyszowi do wąchania czyste pieluchy. A podczas tych wszystkich czynności nagradzaj go smakołykami i przytulaniem.

Przed powrotem do domu z dzieckiem możesz poprosić kogoś, aby podsunął Twojemu zwierzakowi koszulkę, jaką Twój maluszek miał na sobie w szpitalu. Niech zaznajomi się z jej zapachem.

Ogranicz swój czas z pupilem

Jeżeli Twój zwierzak zawsze spędzał z Tobą każdą chwilę, spróbuj nieco ograniczyć ten czas. Przyzwyczajenie psa lub kota do mniejszej uwagi jest kluczowe w zapobieganiu późniejszej rywalizacji zwierzaka z Twoim dzieckiem.

Własny kąt do spania

Czy Twój merdający przyjaciel każdej nocy śpi z Tobą w łóżku? Jeśli tak, to musisz zrobić miejsce dla dziecka. W przeciwnym razie podczas nocnych posiłków może być Wam trochę tłoczno. Przyzwyczaj swojego zwierzaka do alternatywnego miejsca do spania przed planowaniem ciąży.

Zabezpieczenie pokoju dziecięcego

Jeśli Twoje dziecko będzie miało wydzieloną przestrzeń w pokoju dziecinnym, wytrenuj swojego zwierzaka, aby trzymał się z dala od pokoju dziecięcego, gdy nie ma Cię w pobliżu. Albo utrudnij dostęp do tego miejsca, zamykając drzwi lub instalując na odpowiedniej wysokości bramkę zabezpieczającą.

Z odrobiną chęci i właściwego przygotowania oraz kilkoma rozsądnymi środkami ostrożności Twój zwierzak nauczy się kochać Twojego maluszka tak samo, jak kocha Ciebie.

Read More