Ciąża po poronieniu

Ciąża po poronieniu

Utrata dziecka na dowolnym etapie ciąży może być dla pary traumatycznym przeżyciem. Natomiast strach przed kolejną próbą poczęcia może trwać dłużej niż oczekiwano. Ponadto wszystkiemu może towarzyszyć ciągły niepokój. Jednakże, jeśli jesteś zdecydowana na urodzenie dziecka, nic nie może stanąć Ci na drodze. Poronienie w żaden sposób nie wpływa na płodność. Należy tylko zachować większą ostrożność, aby próba zakończyła się sukcesem. Oto kilka rzeczy, które mogą pomóc:

Jak szybko można zajść w ciążę po poronieniu?

Ciąża prowadzi do kilku zmian hormonalnych w ciele kobiety. Poronienie ma również duży wpływ na jej zdrowie. Dlatego przed próbą zajścia w ciążę po poronieniu warto bezpiecznie odczekać kilka miesięcy. Okres ten jest ważny dla wyzdrowienia macicy po poronieniu oraz, aby odzyskała siłę na bezpieczną i zdrową ciążę. Nie ma ustalonego czasu oczekiwania. Wszystko zależy od tego, jak szybko poczujesz, że jesteś gotowa.

Zalecana jest jednak konsultacja z lekarzem, aby upewnić się, że nie występują żadne komplikacje. Jeśli występują w macicy blizny, pozostawione kawałki łożyska albo znaczna utrata krwi, czas oczekiwania może być nieco dłuższy. Zazwyczaj nie zaleca się uprawiania seksu przez dwa tygodnie po poronieniu, aby zapobiec infekcji.

Czy trudno zajść w ciążę po poronieniu?

To normalne, że kobieta martwi się drugą ciążą. Jednak, jeśli podejmie środki ostrożności, wszystko pójdzie dobrze. Ciąża po poronieniu nie będzie ani łatwiejsza, ani trudniejsza niż normalna ciąża. Badanie z 2016 roku, przeprowadzone przez Narodowy Instytut Zdrowia, wykazało, że około 70 procent kobiet zachodzi w ciążę w ciągu trzech miesięcy od poronienia.

Trzeba tylko pamiętać, że w okresie uzdrawiania należy zwracać szczególną uwagę na swoje zdrowie i radzić sobie z podstawowymi przyczynami. A przy okazji poprawić czynniki ryzyka związane ze stylem życia, które mogły przyczynić się do poronienia. Wszystko to może zwiększyć szanse na zdrową ciążę.

Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia kolejnego poronienia

W celu zmniejszenia ryzyka kolejnego poronienia należy właściwie zarządzać podstawowym stanem zdrowia. A więc przed próbą zajścia w ciążę warto wykonać badania specjalistyczne i sprawdzić, czy zmagasz się ze schorzeniami, takimi jak cukrzyca i nadciśnienie. Podejmij środki ostrożności, aby przejąć kontrolę.

Powinnaś też zarządzać wagą swojego ciała. Nadwaga zwiększa ryzyko poronienia. Dlatego zachowanie zdrowia jest kluczem do zdrowej ciąży. Należy tutaj zastosować odpowiednie kroki, aby uzyskać dobrą formę.

Ćwiczenia i zdrowa dieta również są bardzo ważnym elementem. Należy zdrowo się odżywiać i regularnie ćwiczyć. Obydwa czynniki są niezbędne do zdrowego poczęcia, a także do wzrostu i rozwoju dziecka. Dlatego dokonaj odpowiednich zmian w swojej codziennej rutynie.

Inne ważne kwestie

Staraj się radzić sobie ze stresem. Stres może utrudnić zajście w ciążę i prowadzić do ciąży wysokiego ryzyka. Jeśli czujesz się niespokojna, spróbuj jogi, medytacji, głębokiego oddychania i akupunktury. Każde z tych rozwiązań będzie dla Ciebie korzystne. Porozmawiaj o tym z rodziną i przyjaciółmi, a w razie potrzeby skorzystaj z pomocy eksperta.

Odstaw tytoń i alkohol. Jeśli palisz tytoń lub pijesz alkohol, spróbuj rzucić. Powinnaś wprowadzić zakaz spożywania w ciąży alkoholu i tytoniu. Twoje szanse na zdrową ciążę znacznie wzrosną. Nadmierne palenie i picie może wpływać na płodność zarówno mężczyzn, jak i kobiet. I staraj się też unikać biernego palenia.