Category: Płodność

Jakie sztuczki na płodność faktycznie są skuteczne

Jeśli masz problemy z poczęciem, być może przeszłaś już przez wszystkie możliwe metody i sztuczki, jakie można zastosować. Podczas gdy wiele osób lekceważy teorię, że takie metody mogą pomóc w poczęciu, są również i takie, które przypisują swoją ciążę dziwnym i niezwykłym sztuczkom. Sprawdźmy zatem, jakie sztuczki na płodność są skuteczne, a które z nich to tylko niepotwierdzony mit.

Miód naturalny

Mówi się, że spożywanie miodu może zwiększyć szanse na poczęcie poprzez zwiększenie płodności. Jest to bardzo prawdopodobne, szczególnie w przypadku surowego miodu. Surowy miód zawiera witaminy, aminokwasy, żelazo, wapń i minerały.

I chociaż nie ma potwierdzonego dowodu na poparcie skuteczności tej sztuczki, istnieje przekonanie, że miodu używano jako naturalnego środka do zwiększania płodności jeszcze w czasach medycyny starożytnego Egiptu. Poza tym miód ma również inne właściwości zdrowotne, więc włączenie go do diety na pewno nie zaszkodzi.

Olej rybny

Jeśli chodzi o niepłodność, doświadczać jej mogą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. I pomimo że istnieje mnóstwo metod i sztuczek, które pomagają zwiększać płodność u kobiet, w kwestii mężczyzn wybór ten jest znacznie uboższy.

Jedną ze sztuczek na zwiększenie płodności u mężczyzn jest spożywanie oleju rybnego. Ten produkt spożywczy jest pełen kwasów omega-3, które mogą pomóc w zwiększeniu płodności.

Parowanie pochwy

Parowanie pochwy, zwane też parowaniem Yoni lub v-steaming, polega na kucaniu nad parowcem, który wypełniony jest wodą i różnymi gatunkami ziół leczniczych. Metoda ta może nie tylko zranić kobietę, ale także powodować dalsze szkody.

Z tego względu nigdy nie należy próbować tej niebezpiecznej sztuczki w domu. Może być nie tylko bardzo niebezpieczna, ale i bardzo bolesna.

Syrop na kaszel

Jeśli chodzi o problemy z niepłodnością, kobiety są w stanie wypróbować wszystko, co tylko możliwe, aby zajść w ciążę. W tym procesie wybór niektórych składników może nie tylko zaszkodzić, ale także spowodować inne problemy zdrowotne.

Jedną z takich sztuczek jest picie syropu na kaszel. Ten medykament przeznaczony jest szczególnie dla osób chorych. Poza tym można go spożywać, jeśli zaleci go lekarz. Natomiast wykorzystywanie syropu na kaszel jako środka wspomagającego płodność jest tutaj bardzo złym pomysłem.

Unoszenie nóg

Plotka głosi, że gdy po stosunku seksualnym kobieta leży na plecach z uniesionymi nogami, może jej to pomóc w zajściu w ciążę. Teoria ta działa w następujący sposób: Kiedy kobieta kładzie się na plecach, trzymając nogi w górze, plemniki mają większą szansę na dopłynięcie do jajników.

Faktem jest, że nie istnieją żadne dowody medyczne na poparcie tego twierdzenia. Niemniej jednak stosowanie tej sztuczki nie przynosi żadnych negatywnych efektów. Dlatego, jeśli kobieta ma ochotę na uniesienie nóg po zakończonym seksie, może się na to śmiało zdecydować.

Read More

6 mitów o płodności, które powinny odejść do lamusa

Kiedy kobieta decyduje się na dziecko, zazwyczaj otrzymuje wiele porad i wskazówek od rodziny i przyjaciół. Oczywiście rady, jakie dostaje, mogą być również przesycone przekonaniami bez podstaw naukowych, promowanych przez staroświeckie kobiety. Prawdę mówiąc, istnieje tak wiele mitów na temat poczęcia, że trudno wskazać na te fałszywe. Jednak udało nam się znaleźć sześć, które definitywnie należy puścić w niepamięć.

Płodność dotyczy jedynie kobiety

Do stworzenia dziecka potrzebne są dwie osoby. Jednak w przypadku par, gdzie pojawiają się trudności z zajściem w ciążę, najpierw winą zazwyczaj obarcza się kobietę. Jest to chyba największy mit ze wszystkich – że zawsze tylko kobiety są bezpłodne. Prawda jest taka, że 30-40 procent przypadków dotyczy niepłodności męskiej.

Jakby nie było, tylko odpowiednie testy medyczne i dokładna diagnoza mogą określić, jaka jest podstawowa przyczyna niepłodności i jakie należy podjąć kroki.

Poczęcie w starszym wieku jest niemożliwe

Późna ciąża może być trudna, ale na pewno nie jest niemożliwa. Wiele par planuje późne ciąże i rodzi w pełni zdrowe dzieci. I, pomimo że szanse na poczęcie i płodność maleją z wiekiem, poczęcie dziecka jest naturalnie możliwe. Istnieją również procedury medyczne, takie jak zapłodnienie in-vitro, które mogą pomóc zwiększyć szanse na zajście w ciążę.

Dopóki kobieta doświadcza owulacji i nie jest narażona na warunki hamujące płodność, ma duże szanse na urodzenie dziecka.

Niewłaściwy stosunek seksualny

Jak wiadomo, dziecko jest owocem stosunku seksualnego. Jednak niektórzy twierdzą, że znają najlepszą pozycję seksualną do „zapłodnienia” komórki jajowej albo najlepszy sposób na poczęcie dziewczynki lub chłopca. Są nawet i takie osoby, które twierdzą, że seks o określonej porze dnia lub po określonej aktywności zwiększa szansę na poczęcie. Nigdy nie należy ślepo wierzyć w takie opowieści. Owszem, w przypadku niektórych par mogą działać tego typu sposoby. Jednakże nie jest to uniwersalna zasada.

Jedyną rzeczą, która może naprawdę zwiększyć płodność, jest częstotliwość stosunków seksualnych.

Partnerzy muszą być zrelaksowani

W przypadku par, które mają trudności z poczęciem, obwinianym czynnikiem jest zawsze stres. Jednak rzadko zaleca się parom wyjazd na wakacje w celu zaczerpnięcia relaksu i odpoczynku. Faktem jest, że stres często działa jako wyzwalacz, który może wpływać na funkcjonowanie hormonów, spokojny sen albo nawet i relacje w związku. Jednak w rzeczywistości nie wpływa na seks.

Jak już wspomniano wcześniej, tylko częstotliwość stosunków seksualnych, a także zgoda obydwóch partnerów może zwiększyć szanse na poczęcie.

Kobiety, które już przeszły ciążę, nie będą miały problemów z płodnością

Problemy z płodnością dotyczą nie tylko kobiet, które próbują zajść w ciążę po raz pierwszy. I nawet kobiety, które już wcześniej urodziły dziecko bez żadnych przeszkód, mogą doświadczyć problemów z płodnością podczas kolejnych prób. Ten rodzaj płodności eksperci nazywają „niepłodnością wtórną”. Dolegliwość ta dotyka wielu osób.

Z tego względu zawsze zaleca się, aby osoby po 30., które planują dziecko, konsultowały się ze specjalistami – zwłaszcza jeśli w pierwszych miesiącach wykazują problemy z naturalnym poczęciem.

W celu poczęcia kobieta musi przechodzić owulację

Płód rozwija się, gdy plemnik i komórka jajowa połączą się ze sobą. Z kolei moment, w którym kobieta ma owulację, uważany jest za najlepszy czas na zajście w ciążę.

Jednak należy mieć na uwadze, że plemniki mogą żyć do 72 godzin, a zatem poczęcie jest możliwe nawet poza oknem owulacji.

Kiedy należy konsultować się z lekarzem?

Im częściej próbujesz, tym większe szanse na poczęcie. Pomocne może być również uprawianie seksu w najpłodniejszym okresie miesiąca. Tylko trzeba zrozumieć, że niepłodność również może być powszechnie doświadczana.

Według opinii specjalistów, jeśli naturalne poczęcie nie nastąpi w ciągu sześciu miesięcy od chwili starania się o dziecko, wówczas należy rozważyć uzyskanie pomocy w gabinecie lekarskim.

Read More

Ciąża w wieku 20, 30 i 40 lat. Co należy wiedzieć

Ciąża to doświadczenie, którego nie można porównać z żadnym innym. A biorąc pod uwagę biologiczne ryzyko związane z późną ciążą, niektóre kobiety mogą odczuwać potrzebę wcześniejszego poczęcia. Jednak warto tutaj zaznaczyć, że zajście w ciążę w wieku 20, 30 lub 40 lat wiąże się z ryzykiem i korzyściami.

Nie trzeba też dodawać, że ciąża jest trudnym procesem i może mieć wpływ zarówno na samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne. Niemniej jednak ciąża ma swoje wspaniałe zalety, które mogą skutecznie przyćmić pojawiające się trudności.

Ciąża w wieku 20 lat

Zajście w ciążę w wieku 20 lat to nie tylko najbezpieczniejszy czas na poczęcie, ale także okres największej płodności. Komórki jajowe kobiety są w tym czasie świeże i zdrowe, co zwiększa szanse na zajście w ciążę. A przy okazji zapewnia bezpieczną ciążę. Jednak kobiety w wieku 20 lat nadal mogą doświadczać niepłodności. I chociaż jakość komórek jajowych może nie być problemem, kobieta może wykazywać braki w niezbędnej liczbie komórek jajowych wymaganej do zajścia w ciążę.

Inne czynniki, takie jak niezdrowy styl życia (palenie tytoniu, picie alkoholu, zażywanie narkotyków itp.), również mogą wpływać na płodność u młodszych kobiet. Z kolei utrzymanie zdrowej masy ciała przy regularnych aktywnościach fizycznych może zwiększyć ich płodność.

Z perspektywy społecznej bycie matką w młodym wieku może mieć swoje wady. Jeśli ktoś już zapuścił korzenie i ma zabezpieczoną przyszłość, z pewnością może rozpocząć planowanie rodziny. Jednak biorąc pod uwagę, że wychowywanie dziecka może być trudne, należy wziąć pod uwagę także inne rzeczy.

Ciąża w wieku 30 lat

Kobieta w wieku 30 lat nie tylko może być dojrzalsza w kwestii ​​zajmowania się dziećmi. Może mieć także potrzebne zasoby, aby je wychować. Jednak dla kobiety po trzydziestce będzie to również większy wysiłek ze strony fizycznej.

Z wiekiem komórki jajowe w jajnikach również się starzeją. Nawet jeśli ktoś ma niesamowitą kartę zdrowia i zawsze był wolny od jakichkolwiek schorzeń, w dalszym ciągu istnieje możliwość, że napotka trudności w poczęciu.

Faktem jest, że kobiety po trzydziestce mają zwiększone ryzyko poronienia, ponieważ jakość i ilość komórek jajowych może z czasem spadać. W tym okresie kobiety mogą być również podatne na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca czy nadciśnienie, które komplikują ciążę. Dlatego ważne jest, aby kontrolować stan swojego zdrowia.

Ciąża w wieku 40 lat

Jeśli masz 40 lat lub więcej, pewnie zastanawiasz się, czy jesteś z stara na dziecko. Prawda jest taka, że poczęcie dziecka w tym wieku może być bardzo trudne. Biorąc pod uwagę spadającą jakość i ilość komórek jajowych, może się to odbić na poziomie płodności i spowolnić proces zajścia w ciążę. W tym czasie kobieta może też rozwinąć ryzyko nieprawidłowości chromosomowych i poronienia. Co więcej, cykl menstruacyjny również może stawać się coraz bardziej nieregularny, hamując jej płodność.

Jakby tego było mało, ze względu na spadek jakości i ilości komórek jajowych, wraz z wiekiem wzrasta również ryzyko poważnych schorzeń, takich jak cukrzyca ciążowa, nadciśnienie i nieprawidłowości chromosomalne.

Choć poczęcie dziecka po czterdziestce jest trudne i niebezpieczne, nie jest niemożliwe. Ważne jest, aby prowadzić zdrowy tryb życia i regularnie angażować się w aktywność fizyczną. Należy odstawić niezdrowe używki i przetworzoną żywność, zastępując je naturalną żywnością bogatą w składniki odżywcze. I oczywiście dobrze się wysypiać, a także utrzymywać niski poziom stresu.

Read More

Czy można wykonać test ciążowy w nocy?

Decyzja związana z tym, kiedy wykonać test ciążowy, aby uzyskać dokładny wynik, może czasami stanowić główne źródło niepokoju. Niezależnie od tego, czy z niecierpliwością czekasz na zajście w ciążę, czy masz inne plany na życie; w obu przypadkach ostatnią rzeczą, jakiej pragniesz, jest niedokładny wynik.

W celu uzyskania odpowiedzi większość kobiet polega na domowym zestawie testów ciążowych, a dopiero potem decyduje się na testy laboratoryjne. Domowe testy ciążowe uzyskiwane z moczu są dokładne w około 99 procentach. Jednak czasami na wynik mogą mieć również wpływ takie czynniki jak nieregularny cykl menstruacyjny, niski poziom hormonów, styl życia itd.

Zgodnie z powszechnym przekonaniem: wykonanie testu ciążowego rano jest najlepszą opcją, ponieważ w nocy istnieją większe szanse na uzyskanie fałszywego wyniku. Sprawdzimy teraz, ile jest w tym twierdzeniu prawdy.

Czy można wykonać test ciążowy w nocy?

Można wykonać test ciążowy w nocy. Po prostu jeszcze nie jest jasne, czy może to być przyczyną fałszywego wyniku. Dzieje się tak, ponieważ domowy test ciążowy reaguje na poziom obecnej w moczu ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Hormon ten produkowany jest przez łożysko. Do dziesiątego dnia owulacji ilość hCG osiąga poziom, na którym można go łatwo wykryć za pomocą domowego testu ciążowego.

Wykonywanie testu rano jest najczęściej zalecane ze względu na koncentrację moczu. Z racji tego, że w nocy nie pije się wody ani nie korzysta z toalety, poziom hCG w moczu jest wyższy. Dzięki temu można łatwo wykryć, czy jest się w ciąży. Z kolei w nocy mocz byłby rozcieńczony. Tym samym poziom hCG byłby niski, co prowadziłoby do fałszywego wyniku.

Co zrobić przy negatywnym wyniku nocnego testu

Domowy test ciążowy w większości daje dokładne wyniki. Jednak szanse na uzyskanie fałszywego wyniku nadal pozostają. Jeśli próbujesz zajść w ciążę lub doświadczasz jakichkolwiek objawów związanych z ciążą, a test ciążowy wykazuje wynik negatywny, wówczas rankiem wykonaj drugi test. Albo wykonaj go nawet po kilku dniach.

Faktem jest, że na fałszywy wynik testu może mieć wpływ kilka innych rzeczy. Może to być chociażby zbyt wczesne przystąpienie do testu albo niestosowanie się do zasad prawidłowego używania danego zestawu testowego itp.

Najlepsza pora na test ciążowy

Najlepszą porą na wykonanie testu ciążowego jest okres po spóźnionej miesiączce. Są również testy, które dają pozytywne wyniki w ciągu 4-5 dni przed datą wystąpienia miesiączki. (Więcej na temat miesiączki przeczytasz tutaj). Jednakże zastosowanie testu ciążowego po spóźnionej miesiączce jest lepszą opcją, aby uzyskać dokładniejszy wynik i uniknąć rozczarowania.

Natomiast w przypadku nieregularnych cykli menstruacyjnych należy odczekać 35 do 40 dni przed wykonaniem testu. I warto pamiętać, że dla dokładnego wyniku korzystanie z testu jest bardziej preferowane w nocy.

Read More

Oznaki niepłodności u kobiet, których nie należy ignorować

Kobiece ciało przez całe życie przechodzi przez niezliczone zmiany – od okresu dojrzewania, przez ciążę, aż po stan menopauzy. Kobiety nie tylko mają przyjemność przeżywania niektórych z najpiękniejszych chwil, ale muszą też stawić czoła wielu wyzwaniom fizycznym.

Jak wiadomo, ciąża jest zarówno ogromną przyjemnością, jak i utrapieniem dla kobiet. Jednak czasami z powodu pewnych warunków biologicznych kobieta może być pozbawiona tego naturalnego procesu. Stan ten nazywa się niepłodnością. I występuje nie tylko u kobiet. U mężczyzn również. Jednak w tym artykule skupimy się na żeńskiej populacji naszego społeczeństwa.

Oto kilka oznak niepłodności u kobiet, których nie należy ignorować.

Nieregularne cykle miesiączkowe

Przeciętny cykl menstruacyjny trwa 28 dni. I kilka dni wcześniej lub później nie stanowi tutaj żadnego problemu. Jest to całkowicie normalne. Jeśli jednak miesiączki przez cały czas występują nieregularnie, opóźniają się lub pojawiają wcześniej, niż powinny, wówczas może to być oznaką ukrytego zaburzenia związanego z owulacją. A to oznacza, że ​​może występować niepłodność.

Zupełny brak okresów

W przypadku kobiet, które nie miesiączkują od co najmniej trzech miesięcy, ważne jest, aby niezwłocznie udały się na wizytę lekarską. Brak miesiączki może oznaczać, że nie występuje owulacja. Należy mieć na uwadze, że owulacja jest integralną częścią zajścia w ciążę. A jeśli miesiączka się nie pojawia, oznacza to brak owulacji i mniejsze szanse na poczęcie.

Krwawienie między cyklami miesiączkowymi

Krwawienie u kobiet występuje, gdy znajdują się w stanie menstruacji. Jeśli jednak kobieta krwawi między cyklami miesiączkowymi lub nawet po stosunku, może to być oznaką polipa macicy lub mięśniaka albo zmiany szyjki macicy. Są to stany, które mogą być oznakami niepłodności u kobiet.

Ból miednicy i bardzo obfite miesiączki

Niektóre kobiety doświadczają bolesnych skurczów podczas miesiączki. Ale jeśli skurcze te są bardzo złe i sprawiają, że kobieta odczuwa ból i dyskomfort przez cały cykl i podczas stosunku, wówczas może to wskazywać, że cierpi na endometriozę. Taka dolegliwość może powodować bliznowacenie struktur miednicy, zmniejszając płodność. Co więcej, może również zmniejszyć liczbę jajeczek.

Warto też zaznaczyć, że jeśli bolesnym skurczom towarzyszą wyjątkowo obfite miesiączki, może to być oznaką mięśniaka macicy. Taki stan również może ograniczyć szanse na zajście w ciążę.

Read More

Ciąża po poronieniu

Utrata dziecka na dowolnym etapie ciąży może być dla pary traumatycznym przeżyciem. Natomiast strach przed kolejną próbą poczęcia może trwać dłużej niż oczekiwano. Ponadto wszystkiemu może towarzyszyć ciągły niepokój. Jednakże, jeśli jesteś zdecydowana na urodzenie dziecka, nic nie może stanąć Ci na drodze. Poronienie w żaden sposób nie wpływa na płodność. Należy tylko zachować większą ostrożność, aby próba zakończyła się sukcesem. Oto kilka rzeczy, które mogą pomóc:

Jak szybko można zajść w ciążę po poronieniu?

Ciąża prowadzi do kilku zmian hormonalnych w ciele kobiety. Poronienie ma również duży wpływ na jej zdrowie. Dlatego przed próbą zajścia w ciążę po poronieniu warto bezpiecznie odczekać kilka miesięcy. Okres ten jest ważny dla wyzdrowienia macicy po poronieniu oraz, aby odzyskała siłę na bezpieczną i zdrową ciążę. Nie ma ustalonego czasu oczekiwania. Wszystko zależy od tego, jak szybko poczujesz, że jesteś gotowa.

Zalecana jest jednak konsultacja z lekarzem, aby upewnić się, że nie występują żadne komplikacje. Jeśli występują w macicy blizny, pozostawione kawałki łożyska albo znaczna utrata krwi, czas oczekiwania może być nieco dłuższy. Zazwyczaj nie zaleca się uprawiania seksu przez dwa tygodnie po poronieniu, aby zapobiec infekcji.

Czy trudno zajść w ciążę po poronieniu?

To normalne, że kobieta martwi się drugą ciążą. Jednak, jeśli podejmie środki ostrożności, wszystko pójdzie dobrze. Ciąża po poronieniu nie będzie ani łatwiejsza, ani trudniejsza niż normalna ciąża. Badanie z 2016 roku, przeprowadzone przez Narodowy Instytut Zdrowia, wykazało, że około 70 procent kobiet zachodzi w ciążę w ciągu trzech miesięcy od poronienia.

Trzeba tylko pamiętać, że w okresie uzdrawiania należy zwracać szczególną uwagę na swoje zdrowie i radzić sobie z podstawowymi przyczynami. A przy okazji poprawić czynniki ryzyka związane ze stylem życia, które mogły przyczynić się do poronienia. Wszystko to może zwiększyć szanse na zdrową ciążę.

Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia kolejnego poronienia

W celu zmniejszenia ryzyka kolejnego poronienia należy właściwie zarządzać podstawowym stanem zdrowia. A więc przed próbą zajścia w ciążę warto wykonać badania specjalistyczne i sprawdzić, czy zmagasz się ze schorzeniami, takimi jak cukrzyca i nadciśnienie. Podejmij środki ostrożności, aby przejąć kontrolę.

Powinnaś też zarządzać wagą swojego ciała. Nadwaga zwiększa ryzyko poronienia. Dlatego zachowanie zdrowia jest kluczem do zdrowej ciąży. Należy tutaj zastosować odpowiednie kroki, aby uzyskać dobrą formę.

Ćwiczenia i zdrowa dieta również są bardzo ważnym elementem. Należy zdrowo się odżywiać i regularnie ćwiczyć. Obydwa czynniki są niezbędne do zdrowego poczęcia, a także do wzrostu i rozwoju dziecka. Dlatego dokonaj odpowiednich zmian w swojej codziennej rutynie.

Inne ważne kwestie

Staraj się radzić sobie ze stresem. Stres może utrudnić zajście w ciążę i prowadzić do ciąży wysokiego ryzyka. Jeśli czujesz się niespokojna, spróbuj jogi, medytacji, głębokiego oddychania i akupunktury. Każde z tych rozwiązań będzie dla Ciebie korzystne. Porozmawiaj o tym z rodziną i przyjaciółmi, a w razie potrzeby skorzystaj z pomocy eksperta.

Odstaw tytoń i alkohol. Jeśli palisz tytoń lub pijesz alkohol, spróbuj rzucić. Powinnaś wprowadzić zakaz spożywania w ciąży alkoholu i tytoniu. Twoje szanse na zdrową ciążę znacznie wzrosną. Nadmierne palenie i picie może wpływać na płodność zarówno mężczyzn, jak i kobiet. I staraj się też unikać biernego palenia.

Read More

Jak zwiększyć szanse na zajście w ciążę

Ciąża to złożony proces, na który może wpływać wiele czynników. Niektóre pary zachodzą w ciążę już po miesiącu prób. Podczas gdy dla innych okres oczekiwania może być dłuższy, ponieważ ich organizmy nie są na to przygotowane. Musisz wiedzieć, że zdrowie dziecka rozpoczyna się, zanim jeszcze zajdziesz w ciążę. W tym celu konieczne jest przygotowanie się zarówno pod względem emocjonalnym, jak i fizycznym.

Badania medyczne

Badania medyczne przed zajściem w ciążę mogą pomóc w ustaleniu wszelkich powikłań związanych ze zdrowiem, które mogą wpływać na szanse poczęcia. Zarówno Ty, jak i Twój partner musicie przejść badania lekarskie, aby upewnić się, że jesteście zdrowi i możecie zajść w ciążę. Podczas badania pracownik służby zdrowia może przejrzeć historię zdrowia Waszą i Waszej rodziny, aby lepiej zrozumieć czynniki, które mogą zwiększać ryzyko powikłań.

Sprawdzenie przyjmowanych leków

Podczas planowania dziecka zaleca się dokładne sprawdzenie zawartości Waszej apteczki. Razem z partnerem powinniście przejrzeć wszystkie dostępne bez recepty leki i zioła, które zażywacie każdego dnia na różne problemy zdrowotne jak bóle głowy, przeziębienia, stany lękowe itp. Należy skonsultować się z lekarzem i omówić kwestię tych leków, ponieważ mogą zawierać pewne składniki, które mogą działać niekorzystnie w czasie ciąży.

Wprowadzenie multiwitamin

Dziewięciomiesięczna podróż w kierunku porodu nie jest łatwa dla kobiety. Jak wiadomo, ciąża wiąże się ze zmianami fizycznymi i emocjonalnymi. Wszystko to zwiększa zapotrzebowanie na składniki odżywcze, aby można było zachować dobry stan zdrowia i odpowiednią sprawność. Ponadto, składniki odżywcze potrzebne są również, aby zaspokoić zapotrzebowanie rozwijającego się płodu. Z tego względu należy zwiększyć spożycie multiwitamin w celu zapewnienia zdrowej ciąży. Warto porozmawiać o tym ze swoim lekarzem i zwiększyć spożycie multiwitamin oraz kwasów foliowych – substancji niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka.

Zarządzanie wagą ciała

Jeśli Ty lub Twój partner zmagacie się z nadwagą, powinniście podjąć kroki, dzięki którym będziecie kontrolować masę swojego ciała. Faktem jest, że dla osób próbujących zajść w ciążę nadwaga może być nieco problematyczna. Oprócz tego, jeśli cierpicie na różne choroby metaboliczne, takie jak nadciśnienie i cukrzyca, pomyślcie o zażywaniu leków, które pomogą Wam w regulowaniu poziomu.

Utrzymywanie zdrowego stylu życia

Jeżeli spożywacie alkohol lub palicie tytoń, należy bezzwłocznie z tym skończyć. Co więcej, musicie też unormować harmonogram swojego snu. Są to czynności, które mają duży wpływ na zdrowie matki i dziecka nie tylko podczas ciąży, ale i po jej zakończeniu. Powinniście sypiać co najmniej 8-9 godzin w ciągu doby.

Ćwiczenia ruchowe

Ćwiczenia mają kluczowe znaczenie zarówno przed jak i w trakcie ciąży. I nie chodzi tutaj o rygorystyczny trening i wyciskanie z siebie siódmych potów. Po prostu należy pozostać aktywnym fizycznie. W tym celu można zdecydować się na częste spacery, zajęcia z jogi, pilates itd. Jako przyszła matka, staraj się ćwiczyć co najmniej 3 razy w tygodniu przez godzinę.

Zdrowe odżywianie

To prawda, że multiwitaminy pomagają zaspokoić rosnące zapotrzebowanie organizmu. Jednak nie powinnaś polegać wyłącznie na tych produktach. Warto zdecydować się na zdrową i pożywną dietę od momentu, gdy próbujesz zajść w ciążę. Oznacza to również ograniczenie spożycia niezdrowych i tłustych produktów. Wyposaż swoją lodówkę w więcej zielonych warzyw liściastych, owoców, orzechów, produktów pełnoziarnistych i zdrowych tłuszczów.

Read More

Czy jestem za stara na kolejne dziecko?

W rzeczywistości nie ma ostatecznego wieku, w którym macierzyństwo staje się nie do utrzymania. I chociaż z naukowego punktu widzenia może istnieć optymalny czas na poród, płodność kobiety, sprawność fizyczna i ogólny poziom zdrowia będą się znacznie różnić w zależności od osoby.

Czy będąc starszą, mogę urodzić dziecko?

W dzisiejszych czasach wiele matek rodzi pierwsze dzieci w późniejszym okresie swojego życia. W przeciwieństwie do naszych rodziców i dziadków, którzy nierzadko decydowali się na dziecko po 20 roku życia, wiele współczesnych matek rodzi pierwsze dziecko w wieku 30 – 35 lat. Nasuwa się więc pytanie, jakie zagrożenia związane są z urodzeniem dziecka w wieku powyżej 35 lat?

Prawda jest taka, że ryzyko ciąży i porodu rośnie wraz z wiekiem matki. Patrząc realistycznie – im jesteś starsza, tym większe ryzyko wiąże się z posiadaniem kolejnego dziecka.

Podczas gdy poprzednie ciąże i porody mogły być proste i wolne od wyzwań, nie ma tutaj gwarancji, że podczas ciąży w późniejszym wieku wszystko pójdzie jak po maśle.

Jakie jest ryzyko bycia starszą mamą?

Będąc kobietą w wieku powyżej 35 lat, może się okazać, że zajście w ciążę stanie się trudniejsze, nawet jeśli w przeszłości byłaś w stanie zajść w ciążę stosunkowo szybko. Wraz z wiekiem wskaźnik płodności i liczba uwalnianych jajeczek zmniejsza się wraz ze zbliżaniem się do menopauzy. Po prostu oznacza to, że prawdopodobieństwo pomyślnego zapłodnienia przez plemnik i pozytywnego poczęcia jest mniejsze. Należy jednak pamiętać, że wiek, w którym każda kobieta wchodzi w okres okołomenopauzalny, może się znacznie różnić i nie jest sztywny.

Co być może ważniejsze, bycie starszą matką wiąże się również z większym ryzykiem podczas samej ciąży. Ponadto, starszy wiek matki często związany jest również z większym ryzykiem poronienia lub przedwczesnego porodu, zwiększonym ryzykiem interwencji lub porodu cesarskiego, a także podwyższonym ryzykiem dziecka z wadami wrodzonymi lub problemami z chromosomami, takimi jak zespół Downa.

Co powinnaś zrobić, jeśli zdecydujesz się na dziecko w późniejszym wieku?

Jeśli rozważasz posiadanie kolejnego dziecka lub posiadanie dziecka w późniejszym życiu, przed próbą zajścia w ciążę zaleca się konsultacje z lekarzem w celu uzyskania porady.

Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę ogólny poziom zdrowia i sprawności podczas zakładania lub powiększania rodziny – na przykład, nie powinno się porównywać dwóch 40-letnich kobiet. Przykładowo, możesz być w wieku 40 lat i mieć optymalną wagę, spożywać doskonałą dietę i wykazywać wysoki poziom sprawności. To wszystko oczywiście wpłynie też na Twoją zdolność radzenia sobie z ciążą.

Jeśli będziesz mieć kolejne dziecko w późniejszym życiu, będziesz automatycznie ściślej monitorowana w czasie ciąży, aby zapewnić, że zarówno Ty, jak i Twoje dziecko pozostaniecie zdrowi przez cały czas. Należy zrozumieć związane z tym ryzyko i podjąć kroki, aby to ryzyko zmniejszyć.

Read More

Hashimoto, a więc niedoczynność tarczycy a ciąża

W Polsce od dłuższego czasu możemy zauważyć tendencję wzrostową występowania choroby tarczycy. Ten problem objawia się w szczególności jako niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto. Na ten moment leczenie tej choroby odbywa się głównie za pomocą leków farmakologicznych. Jednak coraz częściej różnego rodzaju objawy choroby można skutecznie wyeliminować za pomocą odpowiednio dobranej diety. Jednak jak choroba Hashimoto ma się do zajścia w ciąże?

Hashimoto w ciąży

Niestety, ale nieleczona choroba Hashimoto może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje dla kobiet w ciąży. Przede wszystkim jednak może wystąpić problem z zajściem w ciąże. Jednak, gdy już uda się doprowadzić do zapłodnienia, to niedoczynność tarczycy powoduje ryzyko przedwczesnego porodu, a nawet poronienia. Co więcej dziecko może urodzić się z niedowagą lub też zaburzeniami oddychania bądź innego typu.

U kobiet zmagających się z chorobą Hashimoto ważnym jest, aby regularnie badać hormony tarczycy. Ponadto należy wraz ze specjalistą doprowadzić do wyregulowania hormonów, które powodują niedoczynność tarczycy. Stąd też w kontekście walki z Hashimoto kluczowe są nie tylko leki farmakologiczne, lecz również dieta.

Jak dieta może wpłynąć na Hashimoto?

Źle dobrana dieta bardzo mocno wpływa na ludzką gospodarkę hormonalną. Organizm człowieka jest uzależniony od hormonów, które wydzielane są każdego dnia. Na szczęście podobnie jak zła dieta wpływa negatywnie na zdrowie, tak dobrze dobrana dieta może wpłynąć na organizm pozytywnie.

Z tego powodu przy doborze odpowiednich produktów, składników oraz potraw, które mają zdolności wykorzystywania do syntezy hormonów tarczycy możemy zauważyć znaczącą różnicę. Jak łatwo się więc domyśleć, dieta na tarczycę może być kluczowym wsparciem w walce z tą chorobą.

Jakie składniki diety wpływają pozytywnie w walce z chorobą niedoczynności tarczycy?

Wiemy już, że odpowiednia zbilansowana dieta na tarczycę może bardzo pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie organizmu. Wiele historii ludzi zmagających się z tą chorobą jest dowodem na to, że dobra dieta może skutecznie zwalczać objawy niedoczynności tarczycy.

Głównymi witaminami oraz składnikami odżywczymi, które mogą wywrzeć pozytywny wpływ podczas choroby Hashimoto są witaminy A, D oraz witaminy z grupy B. Oprócz tego wyróżnić można jeszcze selen, jod, cynk, żelazo oraz wielonasycone kwasy tłuszczowe. To właśnie zwiększenie dawki dostarczanych do organizmu wymienionych witamin i składników odżywczych może znacząco wpłynąć na poprawę zdrowia chorej osoby.

Lekarze coraz częściej zaznaczają, że dieta w przypadku Hashimoto ma kolosalne znaczenie. Podobnie jak złe odżywianie się może wywołać chorobę jaką jest niedoczynność tarczycy, tak dobrze ułożona dieta może skutecznie zwalczać objawy choroby. Warto więc dokładnie zastanowić się nad spożywanymi posiłkami. Dobra dieta na tarczycę może być skutecznym sposobem na złagodzenie objawów i w końcowym efekcie wyeliminowanie choroby.

Read More

Używki a płodność

Nie od dziś wiadomo, że skłonność do używek ma znaczny wpływ na rozwój niepłodności. Niejednokrotnie nałogi powodują problemy w kwestii posiadania potomstwa

Niepłodność definiuje się jako niemożność zajścia w ciążę przy zachowaniu regularnego współżycia płciowego partnerów w okresie 12 miesięcy. Warunkiem koniecznym jest brak jakichkolwiek środków zapobiegawczych w postaci antykoncepcji. Stan ten negatywnie wpływa na oboje partnerów na wielu płaszczyznach. Dość często przyczyną zaistniałych problemów jest niewłaściwy styl życia kobiety, ale i mężczyzna może być równie odpowiedzialny za brak sukcesów. Jedną z dominujących przyczyn z pewnością jest skłonność do nałogów.

Wpływ palenia

Wielokrotnie badania naukowe potwierdzały już fatalny wpływ palenia papierosów na zdrowie w tym na płodność, zwłaszcza mężczyzn. Regularne i długoterminowe wdychanie zawartych w papierosowym dymie toksycznych związków ma poważny wpływ na funkcjonowanie męskich jąder a tym samym na produkcję plemników. Pod wpływem zawartych w tytoniu toksyn dochodzi do zaburzeń w wytwarzaniu męskich hormonów a także spermato i spermiogenezie. Długotrwała ekspozycja na szkodliwe związki chemiczne wpływa zdecydowanie negatywnie na parametry produkowanego nasienia, jego jakość, objętość oraz ilość plemników. Dym tytoniowy zawiera pokaźną dawkę metali ciężkich, które wnikając do organizmu powoduje między innymi upośledzenie układu rozrodczego.

Szkodliwy wpływ papierosów nie ogranicza się do mężczyzn. Także i kobiety palące częściej mają trudności z zajściem w ciążę. Dym tytoniowy może bowiem spowodować upośledzenie podwzgórza zakłócając jego aktywność hormonalną, dodatkowo wpływa na przysadkę oraz obwodowe gruczoły endokrynne. U kobiet palących podczas licznych badań zaobserwowane zostały częste zaburzenia wzrostu pęcherzyków jajowych oraz zmniejszenie ich zdolności do zapłodnienia.

Alkohol

Ta silnie uzależniająca używka zdecydowanie obniża szansę na posiadanie potomstwa. U mężczyzn wysokie spożycie napojów wyskokowych powoduje kłopoty z erekcją a jednocześnie obniża jakość spermy. Z kolei kobiety pijące doświadczające upojenia alkoholowego dużo częściej borykają się z bezpłodnością od tych, które stronią od trunków. Skutkiem nadmiernego spożycia alkoholu u kobiet są zaburzenia cyklu miesiączkowego oraz znaczący spadek tzw rezerwy jajnikowej, czyli liczby pęcherzyków zdolnych do przekształcenia w komórki jajowe.

Kofeina

Kofeiny w kawie także może, jak się okazuje, utrudnić zajście w ciążę lub w lepszym razie znacząco wydłużyć czas oczekiwania na poczęcie. Badania dowodzą, że panie pijące powyżej 5 filiżanek kawy mają o blisko 45% wyższe ryzyko wystąpienia niepłodności niż pozostałe kobiety.

Oddziaływanie narkotyków

Różnego rodzaju środki narkotyczne i psychoaktywne także mają potencjał wywoływania problemów z płodnością. Różne rodzaje narkotyków mają nieco odmienne działanie ale zasadniczo większość z nich powoduje poważne zaburzenia cyklu miesiączkowego co może spowodować trwałą niepłodność. Przykładowo marihuana i kokaina negatywnie wpływają na proces owulacji poprzez zaburzanie i hamowanie wydzielania gonadoliberyny z podwzgórza. Dodatkowo kokaina podnosi także ryzyko wystąpienia niepłodności o podłożu jajowodowym.

Narkotyki mają także negatywny wpływ na mężczyzn. Oparte na marihuanie związki kannaboidów wpływają na liczebność oraz zachowanie plemników. Tracą one impet na długo przed dotarciem do komórki jajowej przez co znacząco spada szansa na zapłodnienie.

Read More