Czy można wykonać test ciążowy w nocy?

Czy można wykonać test ciążowy w nocy?

Decyzja związana z tym, kiedy wykonać test ciążowy, aby uzyskać dokładny wynik, może czasami stanowić główne źródło niepokoju. Niezależnie od tego, czy z niecierpliwością czekasz na zajście w ciążę, czy masz inne plany na życie; w obu przypadkach ostatnią rzeczą, jakiej pragniesz, jest niedokładny wynik.

W celu uzyskania odpowiedzi większość kobiet polega na domowym zestawie testów ciążowych, a dopiero potem decyduje się na testy laboratoryjne. Domowe testy ciążowe uzyskiwane z moczu są dokładne w około 99 procentach. Jednak czasami na wynik mogą mieć również wpływ takie czynniki jak nieregularny cykl menstruacyjny, niski poziom hormonów, styl życia itd.

Zgodnie z powszechnym przekonaniem: wykonanie testu ciążowego rano jest najlepszą opcją, ponieważ w nocy istnieją większe szanse na uzyskanie fałszywego wyniku. Sprawdzimy teraz, ile jest w tym twierdzeniu prawdy.

Czy można wykonać test ciążowy w nocy?

Można wykonać test ciążowy w nocy. Po prostu jeszcze nie jest jasne, czy może to być przyczyną fałszywego wyniku. Dzieje się tak, ponieważ domowy test ciążowy reaguje na poziom obecnej w moczu ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Hormon ten produkowany jest przez łożysko. Do dziesiątego dnia owulacji ilość hCG osiąga poziom, na którym można go łatwo wykryć za pomocą domowego testu ciążowego.

Wykonywanie testu rano jest najczęściej zalecane ze względu na koncentrację moczu. Z racji tego, że w nocy nie pije się wody ani nie korzysta z toalety, poziom hCG w moczu jest wyższy. Dzięki temu można łatwo wykryć, czy jest się w ciąży. Z kolei w nocy mocz byłby rozcieńczony. Tym samym poziom hCG byłby niski, co prowadziłoby do fałszywego wyniku.

Co zrobić przy negatywnym wyniku nocnego testu

Domowy test ciążowy w większości daje dokładne wyniki. Jednak szanse na uzyskanie fałszywego wyniku nadal pozostają. Jeśli próbujesz zajść w ciążę lub doświadczasz jakichkolwiek objawów związanych z ciążą, a test ciążowy wykazuje wynik negatywny, wówczas rankiem wykonaj drugi test. Albo wykonaj go nawet po kilku dniach.

Faktem jest, że na fałszywy wynik testu może mieć wpływ kilka innych rzeczy. Może to być chociażby zbyt wczesne przystąpienie do testu albo niestosowanie się do zasad prawidłowego używania danego zestawu testowego itp.

Najlepsza pora na test ciążowy

Najlepszą porą na wykonanie testu ciążowego jest okres po spóźnionej miesiączce. Są również testy, które dają pozytywne wyniki w ciągu 4-5 dni przed datą wystąpienia miesiączki. (Więcej na temat miesiączki przeczytasz tutaj). Jednakże zastosowanie testu ciążowego po spóźnionej miesiączce jest lepszą opcją, aby uzyskać dokładniejszy wynik i uniknąć rozczarowania.

Natomiast w przypadku nieregularnych cykli menstruacyjnych należy odczekać 35 do 40 dni przed wykonaniem testu. I warto pamiętać, że dla dokładnego wyniku korzystanie z testu jest bardziej preferowane w nocy.