Oznaki niepłodności u kobiet, których nie należy ignorować

Oznaki niepłodności u kobiet, których nie należy ignorować

Kobiece ciało przez całe życie przechodzi przez niezliczone zmiany – od okresu dojrzewania, przez ciążę, aż po stan menopauzy. Kobiety nie tylko mają przyjemność przeżywania niektórych z najpiękniejszych chwil, ale muszą też stawić czoła wielu wyzwaniom fizycznym.

Jak wiadomo, ciąża jest zarówno ogromną przyjemnością, jak i utrapieniem dla kobiet. Jednak czasami z powodu pewnych warunków biologicznych kobieta może być pozbawiona tego naturalnego procesu. Stan ten nazywa się niepłodnością. I występuje nie tylko u kobiet. U mężczyzn również. Jednak w tym artykule skupimy się na żeńskiej populacji naszego społeczeństwa.

Oto kilka oznak niepłodności u kobiet, których nie należy ignorować.

Nieregularne cykle miesiączkowe

Przeciętny cykl menstruacyjny trwa 28 dni. I kilka dni wcześniej lub później nie stanowi tutaj żadnego problemu. Jest to całkowicie normalne. Jeśli jednak miesiączki przez cały czas występują nieregularnie, opóźniają się lub pojawiają wcześniej, niż powinny, wówczas może to być oznaką ukrytego zaburzenia związanego z owulacją. A to oznacza, że ​​może występować niepłodność.

Zupełny brak okresów

W przypadku kobiet, które nie miesiączkują od co najmniej trzech miesięcy, ważne jest, aby niezwłocznie udały się na wizytę lekarską. Brak miesiączki może oznaczać, że nie występuje owulacja. Należy mieć na uwadze, że owulacja jest integralną częścią zajścia w ciążę. A jeśli miesiączka się nie pojawia, oznacza to brak owulacji i mniejsze szanse na poczęcie.

Krwawienie między cyklami miesiączkowymi

Krwawienie u kobiet występuje, gdy znajdują się w stanie menstruacji. Jeśli jednak kobieta krwawi między cyklami miesiączkowymi lub nawet po stosunku, może to być oznaką polipa macicy lub mięśniaka albo zmiany szyjki macicy. Są to stany, które mogą być oznakami niepłodności u kobiet.

Ból miednicy i bardzo obfite miesiączki

Niektóre kobiety doświadczają bolesnych skurczów podczas miesiączki. Ale jeśli skurcze te są bardzo złe i sprawiają, że kobieta odczuwa ból i dyskomfort przez cały cykl i podczas stosunku, wówczas może to wskazywać, że cierpi na endometriozę. Taka dolegliwość może powodować bliznowacenie struktur miednicy, zmniejszając płodność. Co więcej, może również zmniejszyć liczbę jajeczek.

Warto też zaznaczyć, że jeśli bolesnym skurczom towarzyszą wyjątkowo obfite miesiączki, może to być oznaką mięśniaka macicy. Taki stan również może ograniczyć szanse na zajście w ciążę.