Przygotowania do ciąży dla 30latki

Przygotowania do ciąży dla 30latki

Kobieta w wieku po przekroczeniu 30 roku życia znajduje się w zgoła innej sytuacji życiowej niż jej młodsza o 10 lat koleżanka. Często prowadzi już dość stabilne życie więc już lepiej przygotowana do założenia rodziny ze względu na sytuację społeczno-materialną.

Ciąża po 30tce

U kobiet w wieku 30+ zmniejsza się ilość zdolnych do zapłodnienia jajeczek w porównaniu do tego z trzeciej dekady życia. Częściej niż wcześniej występują już w tym wieku bezowulacyjne cykle, co zmniejsza, ale nie do zera, szanse na zostanie mamą. Płodność jest cechą indywidualną i tak naprawdę wiele zależy tu od indywidualnych predyspozycji, prowadzonego trybu życia, diety a także prowadzonej aktywności i ogólnego stanu zdrowia.

Wbrew pozorom trzydziestoparolatka może być w dużo lepszej kondycji niż była 10 lat wcześniej. Plusem jest w tym wieku wyższa życiowa stabilizacja poprawiająca psychiczny komfort. Z wielu badań wynika, że kobieta po 30 roku życia nadal ma dość wysokie, do 90% szanse na urodzenie jednego dziecka oraz 50% na dwójkę dzieci bez wsparcia ze strony metody in vitro.

Przygotowania 30 latki przed zajściem w ciążę

Zakres czynności w ramach planów przedciążowych nie różni się znacząco od tych w młodszym wieku, opisanych we wcześniejszym wpisie. O wszelkich chorobach takich jak nadciśnieniem, astma, żylaki, choroby tarczycowe, cukrzyca czy waga wzroku należy poinformować lekarza prowadzącego. Schorzenia te mogą bowiem znacznie narazić zdrowie i życie zarówno matki jak i dziecka.

W wieku około 35 lat i później znacznie rośnie już niestety ryzyko urodzenia dziecka obciążonego wadą genetyczną. W tym wieku ginekolodzy już stanowczo zalecają przyszłym mamom wykonanie badań prenatalnych. Badania takie bowiem wykrywają nie tylko zespół Downa ale i takie jak Pataua czy Edwardsa. Wiele innych wad, które można wykryć prenatalnie jest możliwych do leczenia na etapie płodowym.

W kolejnym artykule zobaczymy jak najlepiej 40 latka może zaplanować i przygotować się do zajścia w ciążę.