Ciąża po 40 roku życia

Ciąża po 40 roku życia

Nie w wieku 20+, nie po 30tce więc osiągnięcie 40 roku życia to już naprawdę ostatni dzwonek, jeśli kobieta ze swoim partnerem chcą zdecydować się na potomka.

W wieku 40+ szansa na zajście w ciążę i urodzenie zdrowego dziecka gwałtownie spada. W tym wieku szanse na to wynoszą zaledwie 10%. Dokładne prawdopodobieństwo można określić po przeprowadzeniu badania hormonu AMH a także dodatkowych badań FSH i HCG pozwalające na określenie ilości gonadotropin w organizmie kobiety. Uzyskany wynik pozwala stwierdzić z dużym przybliżeniem wielkość rezerwy jajnikowej kobiety. Na tej podstawie można oszacować okres, przez który będzie one jeszcze płodna.

Po przekroczeniu 40 roku życia w całej populacji ludzkiej już około 30% kobiet jest już całkowicie bezpłodnych. Niewielką pomoc dla par mających problem z poczęciem potomka daje metoda in vitro, jednak oferuje ona skuteczność na poziomie zaledwie 15%.

Ciąża w tym wieku to już jest duże ryzyko, znacząco większe niż w młodszych latach. Blisko 40% ciąż u kobiet 40+ kończy się przedwcześnie lub poronieniem. Dodatkowo rośnie też ryzyko wystąpienia zatrucia ciążowego, cukrzycy, nadciśnienia a także chorób nerek i układu krążenia, co może mieć niekorzystny wpływ na przebieg ciąży.

W ramach przygotowań do ciąży, oprócz tych właściwych dla młodszych lat każda planująca macierzyństwo 40latka powinna ponadto wykonać szereg badań, na bazie których można wykluczyć przewlekłe choroby. Konieczna jest też regularna diagnostyka prenatalna pod kontrolą lekarza specjalisty.