Kosmetyki w ciąży – czego należy unikać?

Kosmetyki w ciąży – czego należy unikać?

Dbanie o własne ciało to kwestia niezwykle istotna szczególnie w ciąży, kiedy spodziewamy się dziecka. Zarówno w ciąży jak i po porodzie obowiązują określone zalecenia i przeciwskazania odnośnie stosowania kosmetyków.

Ciąża to szczególny okres w związku z tym kosmetyki do użytku w tym czasie produkowane są z dużą starannością. Lekarze i naukowcy mają jednak do części składników większe lub mniejsze zastrzeżenia z uwagi na dobro matki i dziecka. Do substancji, których powinno się raczej unikać należy olej sojowy oraz wyciąg z soi. Najczęściej znajdują się one w różnego rodzaju kremach, mleczkach oraz płynach do kąpieli. Właśnie one odpowiadają za liczne przebarwienia skóry. Dodatkowo będąc w ciąży należy bezwzględnie zawiesić używanie nutrikosmetyków wzmacniających włosy oraz paznokcie. Ich stosowanie może doprowadzić do przedawkowania witaminy A, a jak wiadomo w każdym przypadku ma zastosowanie stara prawda „co za dużo to niezdrowo”.

Generalnie co do zasady zarówno w okresie ciąży jak i podczas karmienia po porodzie absolutnie zakazane jest stosowanie części dostępnych preparatów zawierających określone składniki. Nie wolno używać kremów anti-aging oraz leków przeciwtrądzikowych ze względu dużą zawartość w nich witaminy A oraz jej pochodnych takich jak retoidy i retinol. Kosmetyki i leki przeciwtrądzikowe zawierają też sporo tetracykliny a także znaczące ilości kwasu salicylowego i jego pochodnych. Kwas stosuje się też w peelingach więc należy unikać także i tych preparatów. Z użytku należy wykluczyć też czasowo część kremów, zwłaszcza tych zawierających duże stężenie AHA, czyli kwasów owocowych. Nie należy też używać olejków, zwłaszcza bergamotowego i rozmarynowego często znajdujących się w różnego rodzaju substancjach zapachowych.

Na tym zakończymy temat preparatów i substancji, których nie należy używać będąc w ciąży. Kolejny wpis poświęcony będzie preparatom, których stosowanie jest przez lekarzy i specjalistów zalecane w trosce o zdrowie samej kobiety jak i jej dziecka.