Czy jestem za stara na kolejne dziecko?

Czy jestem za stara na kolejne dziecko?

W rzeczywistości nie ma ostatecznego wieku, w którym macierzyństwo staje się nie do utrzymania. I chociaż z naukowego punktu widzenia może istnieć optymalny czas na poród, płodność kobiety, sprawność fizyczna i ogólny poziom zdrowia będą się znacznie różnić w zależności od osoby.

Czy będąc starszą, mogę urodzić dziecko?

W dzisiejszych czasach wiele matek rodzi pierwsze dzieci w późniejszym okresie swojego życia. W przeciwieństwie do naszych rodziców i dziadków, którzy nierzadko decydowali się na dziecko po 20 roku życia, wiele współczesnych matek rodzi pierwsze dziecko w wieku 30 – 35 lat. Nasuwa się więc pytanie, jakie zagrożenia związane są z urodzeniem dziecka w wieku powyżej 35 lat?

Prawda jest taka, że ryzyko ciąży i porodu rośnie wraz z wiekiem matki. Patrząc realistycznie – im jesteś starsza, tym większe ryzyko wiąże się z posiadaniem kolejnego dziecka.

Podczas gdy poprzednie ciąże i porody mogły być proste i wolne od wyzwań, nie ma tutaj gwarancji, że podczas ciąży w późniejszym wieku wszystko pójdzie jak po maśle.

Jakie jest ryzyko bycia starszą mamą?

Będąc kobietą w wieku powyżej 35 lat, może się okazać, że zajście w ciążę stanie się trudniejsze, nawet jeśli w przeszłości byłaś w stanie zajść w ciążę stosunkowo szybko. Wraz z wiekiem wskaźnik płodności i liczba uwalnianych jajeczek zmniejsza się wraz ze zbliżaniem się do menopauzy. Po prostu oznacza to, że prawdopodobieństwo pomyślnego zapłodnienia przez plemnik i pozytywnego poczęcia jest mniejsze. Należy jednak pamiętać, że wiek, w którym każda kobieta wchodzi w okres okołomenopauzalny, może się znacznie różnić i nie jest sztywny.

Co być może ważniejsze, bycie starszą matką wiąże się również z większym ryzykiem podczas samej ciąży. Ponadto, starszy wiek matki często związany jest również z większym ryzykiem poronienia lub przedwczesnego porodu, zwiększonym ryzykiem interwencji lub porodu cesarskiego, a także podwyższonym ryzykiem dziecka z wadami wrodzonymi lub problemami z chromosomami, takimi jak zespół Downa.

Co powinnaś zrobić, jeśli zdecydujesz się na dziecko w późniejszym wieku?

Jeśli rozważasz posiadanie kolejnego dziecka lub posiadanie dziecka w późniejszym życiu, przed próbą zajścia w ciążę zaleca się konsultacje z lekarzem w celu uzyskania porady.

Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę ogólny poziom zdrowia i sprawności podczas zakładania lub powiększania rodziny – na przykład, nie powinno się porównywać dwóch 40-letnich kobiet. Przykładowo, możesz być w wieku 40 lat i mieć optymalną wagę, spożywać doskonałą dietę i wykazywać wysoki poziom sprawności. To wszystko oczywiście wpłynie też na Twoją zdolność radzenia sobie z ciążą.

Jeśli będziesz mieć kolejne dziecko w późniejszym życiu, będziesz automatycznie ściślej monitorowana w czasie ciąży, aby zapewnić, że zarówno Ty, jak i Twoje dziecko pozostaniecie zdrowi przez cały czas. Należy zrozumieć związane z tym ryzyko i podjąć kroki, aby to ryzyko zmniejszyć.