Jak przygotować swojego zwierzaka na dziecko w domu

Jak przygotować swojego zwierzaka na dziecko w domu

Czy masz już dziecko w domu, ale takie z czterema łapami i ogonem? Pewnie zastanawiasz się, jak zareaguje Twój sierściuszek, gdy wrócisz do domu ze swoim maluszkiem. Zdecydowanie będziesz chciała zapobiec wszelkiej rywalizacji, a zwłaszcza nieoczekiwanym lub niezamierzonym przejawom agresji. A więc, jak przygotować swojego zwierzaka na dziecko w Twoim domu?

Wizyta u weterynarza

Zabierz swojego psa lub kota na badania weterynaryjne i upewnij się, że zwierzak jest zdrowy, niezapchlony oraz ma wszystkie potrzebne szczepienia. Tuż przed przyjściem dziecka na świat należy również przyciąć pupilowi pazurki. Możesz też rozważyć sterylizację, która sprawi, że zwierzak będzie spokojniejszy i mniej agresywny.

Wcielaj się w rolę

Możesz zakupić sobie lalkę wielkości dziecka jako rekwizyt, aby przyzwyczaić pupila do obecności malucha w domu. Traktuj lalkę i rób z nią wszystkie te czynności, jakie będziesz robić ze swoim dzieckiem, czyli kołysanie, karmienie, noszenie, przewijanie, zabawa itp. Możesz nawet odtwarzać nagranie płaczącego dziecka.

Oswajanie z zapachami

Dobrą metodą jest także przyzwyczajanie zwierzaka do zapachów produktów dla dzieci, takich jak chusteczki dla niemowląt, używając ich na własnej skórze. I podsuwaj swojemu futerkowemu towarzyszowi do wąchania czyste pieluchy. A podczas tych wszystkich czynności nagradzaj go smakołykami i przytulaniem.

Przed powrotem do domu z dzieckiem możesz poprosić kogoś, aby podsunął Twojemu zwierzakowi koszulkę, jaką Twój maluszek miał na sobie w szpitalu. Niech zaznajomi się z jej zapachem.

Ogranicz swój czas z pupilem

Jeżeli Twój zwierzak zawsze spędzał z Tobą każdą chwilę, spróbuj nieco ograniczyć ten czas. Przyzwyczajenie psa lub kota do mniejszej uwagi jest kluczowe w zapobieganiu późniejszej rywalizacji zwierzaka z Twoim dzieckiem.

Własny kąt do spania

Czy Twój merdający przyjaciel każdej nocy śpi z Tobą w łóżku? Jeśli tak, to musisz zrobić miejsce dla dziecka. W przeciwnym razie podczas nocnych posiłków może być Wam trochę tłoczno. Przyzwyczaj swojego zwierzaka do alternatywnego miejsca do spania przed planowaniem ciąży.

Zabezpieczenie pokoju dziecięcego

Jeśli Twoje dziecko będzie miało wydzieloną przestrzeń w pokoju dziecinnym, wytrenuj swojego zwierzaka, aby trzymał się z dala od pokoju dziecięcego, gdy nie ma Cię w pobliżu. Albo utrudnij dostęp do tego miejsca, zamykając drzwi lub instalując na odpowiedniej wysokości bramkę zabezpieczającą.

Z odrobiną chęci i właściwego przygotowania oraz kilkoma rozsądnymi środkami ostrożności Twój zwierzak nauczy się kochać Twojego maluszka tak samo, jak kocha Ciebie.