Jak zachęcić dzieci do czytania lektur i promować wśród nich czytelnictwo?

Jak zachęcić dzieci do czytania lektur i promować wśród nich czytelnictwo?

W 2020 roku Polacy pierwszy raz od 6 lat odnotowali wzrost poziomu czytelnictwa. 42% badanych czyta przynajmniej jedną książkę w roku. Być może te dane to częściowo wynik pandemii i związanej z nią izolacji, przez co czytanie książek stało się jedną z nielicznych dostępnych wówczas rozrywek. Nie zmienia to jednak faktu, że z czytaniem w Polsce jest źle, a książki są skarbnicą wiedzy. Dzięki nim stajemy się mądrzejsi, rozwijamy się, relaksujemy oraz odnajdujemy pasje, a także życiową mądrość. Dlatego obowiązkiem dorosłych powinno być zachęcanie dzieci do czytania nie tylko przypadkowych książek, ale również szkolnych lektur, i dawanie im pozytywnego czytelniczego przykładu.

Czytanie od najmłodszych lat

Promocję czytelnictwa wśród dzieci można zacząć już w ich wczesnym wieku, a wielu rodziców czyta im książki już w okresie prenatalnym. Nigdy nie jest za wcześnie, by zacząć maluchowi czytać. Dzięki temu szybciej rozwijają się jego kreatywność i twórcze myślenie. Dlatego warto wybrać jedną z pozycji z katalogu księgarni online Virtualo. Książki dla dzieci będą doskonałą alternatywą dla multimedialnych dziecięcych rozrywek, a przy okazji pozytywnie wpłyną na wzbogacenie zasobu słów dziecka oraz na jego zdolność koncentracji. Na platformie znajdują się setki e-booków dla najmłodszych. By możliwe było wybranie tych najlepszych, polecamy zapoznanie się z artykułem Top 5 książek dla 3-latków. Te historie pokocha każdy maluch.

Osobne kieszonkowe wyłącznie na książki

Zaznajamianie dziecka z literaturą od najmłodszych lat istotnie wpływa na jego późniejszy stosunek do książek – również szkolnych lektur. Z reguły ci uczniowie nie wymagają specjalnej zachęty. Dobrym sposobem na wzmocnienie ciekawości młodszego pokolenia wobec różnych pozycji, w tym lektur, jest podarowanie mu specjalnego kieszonkowego wyłącznie na książki. Dla pewności, by pieniądze zostały wydane właściwie, można podarować dziecku voucher Virtualo.

Dzięki regularnemu nabywaniu nowych publikacji młody czytelnik może nauczyć się, że każdy tekst kryje w sobie coś zupełnie innego i interesującego. Z czasem podobne przeświadczenie uczniowie zaczną nabywać w stosunku do pozycji z kanonu lektur – szczególnie tych, które uważane są przez większość nastolatków za nudne.

Niemniej bez względu na to, czy to książki dla młodszych i starszych klas szkół podstawowych, czy średnich, odpowiednio do wieku czytelników poszerzają one ich horyzonty. To utwory, z których młodzi ludzie mogą dowiedzieć się wiele o otaczającym ich świecie, poznać różne perspektywy spojrzenia na dane problemy, a także nauczyć się tolerancji inności.

Ciekawe lekcje języka polskiego

Promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży leży w gestii nie tylko rodziców. Istotnie mogą przyczyniać się do niej także nauczyciele – szczególnie języka polskiego. Do zapoznania z lekturą mogą motywować młode pokolenie ciekawe lekcje języka polskiego. Pomysł przygotowania szkolnego spektaklu czy teatrzyku na bazie lektury, który może okazać się dla uczniów bardzo atrakcyjny, wiąże się z koniecznością wnikliwego poznania danej książki – jej bohaterów i ich perypetii. Również organizacja konkursu związanego z konkretnym dziełem czy zajęć multimedialnych mogą stanowić dla nastolatków skuteczny argument do sięgnięcia po lekturę.

Lektury w formie audiobooków

W przypadku bardziej opornych uczniów doskonałym rozwiązaniem może być z kolei obcowanie z lekturami w postaci audiobooków. Książki MP3 są dziś bardzo popularne zarówno wśród młodszych, jak i starszych czytelników. Znakomici lektorzy, jak Jerzy Bralczyk, Filip Kosior, Piotr Fronczewski czy Janusz Zadura, czytają powieści bardzo profesjonalnie i swoim głosem potrafią wciągnąć w historię nawet najbardziej zniechęconego nastolatka.

Wiele lektur do słuchania można znaleźć również w księgarni internetowej Virtualo. O mobilizowaniu dzieci do poznawania świata książek piszemy w tekście blogowym Jak zachęcić dzieci do czytania? Poznaj nasze wskazówki!