Jak zachować komfort w pracy, będąc w ciąży

Jak zachować komfort w pracy, będąc w ciąży

Nawet jeśli kochasz swoją pracę, nie zawsze będziesz darzyć ją miłością, kiedy zajdziesz w ciążę. Prędzej czy później nadejdą dni, kiedy Twoim nogom, oczom, szyi i nadgarstkom zacznie doskwierać ból. Twoje stopy zaczną puchnąć, będziesz czuć nadmierny gorąc, pojawią się mdłości i będziesz marzyć o leniuchowaniu na swojej wygodnej kanapie. Dlatego poniżej znajdziesz kilka kojących metod, jak temu zaradzić.

Zrelaksuj nogi

Czy dolna połowa Twojego ciała boli i jest spuchnięta? Możesz zaznać wielką ulgę, jeśli podniesiesz stopy i nogi. Jeśli nie możesz ich oprzeć na biurku, znajdź jakieś kartonowe pudło, kosz na śmieci lub podnóżek, na którym będziesz mogła oprzeć swoje zmęczone nogi. A jeśli to możliwe, zdejmij też buty!

Oddawaj mocz wcześnie i często

Wydaje Ci się, że przez cały czas odczuwasz potrzebę? Zaplanuj oddawanie moczu co godzinę, niezależnie od tego, czy naprawdę tego potrzebujesz, czy nie. Tym sposobem zmniejszysz nacisk na pęcherz, który jest coraz bardziej ściskany przez macicę. Do tego, poczujesz się lepiej, jeśli unikniesz punktu krytycznego.

Dostosuj swoje krzesło

Twoje krzesło biurowe prawdopodobnie było kiedyś wygodne. Jednak, gdy Twoje ciało zaczyna się powiększać, Twoje dawne krzesło może stać się dla Ciebie groźnym wrogiem. Jeśli krzesło się rozkłada, cofnij je o kilka stopni, aby uzyskać więcej miejsca między brzuchem a biurkiem.

Wspieraj pozycję swojego ciała

Jeśli czujesz, że jesteś obolała, podłóż poduszkę lędźwiową pod dolną część pleców i miękką poduszkę pod pośladki. I pamiętaj, aby korzystać ze sprzętu ergonomicznego (klawiatura, mysz, telefon itd.), jaki zapewnia Twoja firma. Jeśli firma nie dysponuje takim sprzętem, zapytaj, czy możesz go nabyć samodzielnie i otrzymać zwrot pieniędzy.

Częste wstawanie

Jeśli spędzasz dużo czasu na siedząco, pamiętaj, aby często wstawać, rozciągać się i chodzić. Siedzenie przez dłuższy czas może powodować ból nóg, upośledzać krążenie i sprawiać, że będziesz się czuć bardziej zmęczona. Znajdź powody, aby wstać z krzesła i pochodzić przez 30-60 minut. Liczy się tutaj nawet pójście do damskiej toalety albo zaparzenie herbaty.

Daj odpocząć swoim kościom

Jesteś zawsze na nogach? Ciąża to jest idealna pora, aby zafundować sobie trochę więcej siedzenia w czasie dnia. Szukaj okazji, aby dać odpocząć swoim nogom. Jeśli wszystko inne zawiedzie, porozciągaj się, oprzyj się o ścianę lub mebel, włóż solidne buty i porozmawiaj ze swoim pracodawcą o pracy na siedząco.

Częste rozciąganie

Nie zapomnij o krótkich ćwiczeniach w pracy. Co najmniej raz albo dwa razy na godzinę rozprostuj ręce, szyję i ramiona, siedząc na krześle. Unieś ręce nad głowę, złóż palce i wysoko się rozciągnij. Następnie połóż ręce na biurku lub stole, cofnij się nieco i wyprostuj plecy. Usiądź i obracaj stopami w obu kierunkach. Jeśli możesz pochylić się i dotknąć palców u nóg – nawet z pozycji siedzącej – zrób to, aby uwolnić napięcie w szyi i ramionach.

Odpowiednie warstwy ubioru

Dopasowanie tego, jak się ubierać profesjonalnie, a zarazem wygodnie, ma decydujące znaczenie dla wygody w pracy. Bez względu na klimat na zewnątrz lub w środku pamiętaj, że kiedy jesteś w ciąży, temperatura Twojego ciała może się bardzo wahać. Dlatego ubieranie odpowiednich warstw ma tutaj kluczowe znaczenie. Włóż lekki T-shirt pod sweter, jeśli często robi Ci się gorąco. I miej też pod ręką kardigan, jeśli często czujesz zimno.

Biorąc pod uwagę powyższe porady, będziesz mogła uprzyjemnić sobie pracę i czuć o wiele większą ochotę do wykonywania swoich obowiązków zawodowych.