Category: Rozrywka

Jak zachęcić dzieci do czytania lektur i promować wśród nich czytelnictwo?

W 2020 roku Polacy pierwszy raz od 6 lat odnotowali wzrost poziomu czytelnictwa. 42% badanych czyta przynajmniej jedną książkę w roku. Być może te dane to częściowo wynik pandemii i związanej z nią izolacji, przez co czytanie książek stało się jedną z nielicznych dostępnych wówczas rozrywek. Nie zmienia to jednak faktu, że z czytaniem w Polsce jest źle, a książki są skarbnicą wiedzy. Dzięki nim stajemy się mądrzejsi, rozwijamy się, relaksujemy oraz odnajdujemy pasje, a także życiową mądrość. Dlatego obowiązkiem dorosłych powinno być zachęcanie dzieci do czytania nie tylko przypadkowych książek, ale również szkolnych lektur, i dawanie im pozytywnego czytelniczego przykładu.

Czytanie od najmłodszych lat

Promocję czytelnictwa wśród dzieci można zacząć już w ich wczesnym wieku, a wielu rodziców czyta im książki już w okresie prenatalnym. Nigdy nie jest za wcześnie, by zacząć maluchowi czytać. Dzięki temu szybciej rozwijają się jego kreatywność i twórcze myślenie. Dlatego warto wybrać jedną z pozycji z katalogu księgarni online Virtualo. Książki dla dzieci będą doskonałą alternatywą dla multimedialnych dziecięcych rozrywek, a przy okazji pozytywnie wpłyną na wzbogacenie zasobu słów dziecka oraz na jego zdolność koncentracji. Na platformie znajdują się setki e-booków dla najmłodszych. By możliwe było wybranie tych najlepszych, polecamy zapoznanie się z artykułem Top 5 książek dla 3-latków. Te historie pokocha każdy maluch.

Osobne kieszonkowe wyłącznie na książki

Zaznajamianie dziecka z literaturą od najmłodszych lat istotnie wpływa na jego późniejszy stosunek do książek – również szkolnych lektur. Z reguły ci uczniowie nie wymagają specjalnej zachęty. Dobrym sposobem na wzmocnienie ciekawości młodszego pokolenia wobec różnych pozycji, w tym lektur, jest podarowanie mu specjalnego kieszonkowego wyłącznie na książki. Dla pewności, by pieniądze zostały wydane właściwie, można podarować dziecku voucher Virtualo.

Dzięki regularnemu nabywaniu nowych publikacji młody czytelnik może nauczyć się, że każdy tekst kryje w sobie coś zupełnie innego i interesującego. Z czasem podobne przeświadczenie uczniowie zaczną nabywać w stosunku do pozycji z kanonu lektur – szczególnie tych, które uważane są przez większość nastolatków za nudne.

Niemniej bez względu na to, czy to książki dla młodszych i starszych klas szkół podstawowych, czy średnich, odpowiednio do wieku czytelników poszerzają one ich horyzonty. To utwory, z których młodzi ludzie mogą dowiedzieć się wiele o otaczającym ich świecie, poznać różne perspektywy spojrzenia na dane problemy, a także nauczyć się tolerancji inności.

Ciekawe lekcje języka polskiego

Promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży leży w gestii nie tylko rodziców. Istotnie mogą przyczyniać się do niej także nauczyciele – szczególnie języka polskiego. Do zapoznania z lekturą mogą motywować młode pokolenie ciekawe lekcje języka polskiego. Pomysł przygotowania szkolnego spektaklu czy teatrzyku na bazie lektury, który może okazać się dla uczniów bardzo atrakcyjny, wiąże się z koniecznością wnikliwego poznania danej książki – jej bohaterów i ich perypetii. Również organizacja konkursu związanego z konkretnym dziełem czy zajęć multimedialnych mogą stanowić dla nastolatków skuteczny argument do sięgnięcia po lekturę.

Lektury w formie audiobooków

W przypadku bardziej opornych uczniów doskonałym rozwiązaniem może być z kolei obcowanie z lekturami w postaci audiobooków. Książki MP3 są dziś bardzo popularne zarówno wśród młodszych, jak i starszych czytelników. Znakomici lektorzy, jak Jerzy Bralczyk, Filip Kosior, Piotr Fronczewski czy Janusz Zadura, czytają powieści bardzo profesjonalnie i swoim głosem potrafią wciągnąć w historię nawet najbardziej zniechęconego nastolatka.

Wiele lektur do słuchania można znaleźć również w księgarni internetowej Virtualo. O mobilizowaniu dzieci do poznawania świata książek piszemy w tekście blogowym Jak zachęcić dzieci do czytania? Poznaj nasze wskazówki!

Read More

Bilard dla dzieci, jako alternatywa dla gier komputerowych

Zakup klasycznych gier dla dzieci wiąże się z wieloma korzyściami dla ich właściwego rozwoju, warto zadbać o ich obecność w domach i szkole. Są to produkty ogólnodostępne, nie kosztują dużo, a mogą sprawić wiele radości najmłodszym. W sytuacji, gdy klasyczne gry zaczynają być nieco nudne, warto postawić na bardziej nowoczesne formy rozrywki.

Bilard dla dzieci – czy warto kupić?

Tradycyjne stoły bilardowe zajmują dużą ilość miejsca, dlatego nie w każdym domu może znaleźć się tego rodzaju rozrywka. Na szczęście powstały nieco mniejsze warianty, dla których powyższa przeszkoda przestaje istnieć, kompaktowy rozmiar pozwoli na schowanie przedmiotu. Decydując się na bilard dla dzieci , należy zwrócić uwagę na jakość wykonania produktu oraz jego stabilność. Idealne warunki do gry zapewniają także dodatkowe poprzeczki, których zadaniem jest wzmocnienie całej konstrukcji. Powyższe czynniki mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo dzieci podczas rozgrywek. Bilard dla dzieci w domu to doskonała forma rozrywki dla całej rodziny, możliwe staje się rozegranie własnego turnieju, zdrowa rywalizacja jest jak najbardziej w porządku. Dodatkowo pociechy może ćwiczyć koordynację ruchowo-wzrokową, refleks oraz skupienie. Istotna jest ponadto umiejętność opracowania strategii na wygraną. To nie tylko sposób na rozgrywkę, ale także czas spędzony w gronie najbliższej rodziny. Bilard dla dzieci występujący w mniejszej wersji można ustawić w dowolnym punkcie w domu, najlepiej zdecydowanie utrzyma się na stole. W zestawach znajdują się stół, bile, kije do ich wbijania, trójkąt pozwalający ustawić bile oraz kreda.

Na jaką okazję można kupić bilard dla dzieci?

Tak naprawdę każda okazja jest dobra na to, aby zainwestować w bilard dla dzieci – zarówno Święta Bożego Narodzenia, urodziny, jak i Dzień Dziecka. Taki podarunek stanowi najlepszą rozrywkę dla rówieśników oraz całej rodziny, spędzanie wolnego czasu staje się o wiele bardziej przyjemne i ciekawe. Opracowanie własnej taktyki uczy logicznego myślenia, a w przypadku wygranej pojawia się nieograniczona radość i satysfakcja z odniesionego sukcesu. Zakupiony bilard dla dzieci pomoże także w utracie zainteresowania grami komputerowymi oraz telefonicznymi. To z kolei wiąże się z zaletami dla zdrowia i samopoczucia każdego dziecka, chroni między innymi wzrok najmłodszych. Co ciekawe, przenośną grę w postaci bilardu dla dzieci można zabrać ze sobą na każdy wyjazd, rozgrywka w plenerze brzmi bardzo zachęcająco. Jeśli na rodzinnych wakacjach pojawia się niezbyt sprzyjająca pogoda, wystarczy wyjąć z pokrowca produkt i rozegrać partię w bilard. Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, dotyczy to również jakości kupowanych gier i zabawek. W sklepach możliwe jest nabycie połączenia kilku gier w jednym opakowaniu, znajdują się tam najczęściej piłkarzyki, tenis, hokej i opisywany w artykule bilard. W wielu placówkach edukacyjnych udostępnia się tego rodzaju gry, stymulują rozwój uczniów na każdy etapie i gwarantują połączenie nauki z zabawą.

Read More