• Strona główna
  • Strona główna
  • Strona główna
Blog
Home Płodność Metody badania owulacji
Płodność

Metody badania owulacji

Paweł 8 stycznia 2021 3 minut czytania 0
1

Owulacja jest tym etapem kiedy cykl miesiączkowy osiąga swoje maksimum. Istnieje kilka metod i sposobów pozwalających określić czy wszystko przebiega w jego trakcie we właściwy sposób, o których traktuje niniejszy wpis.

Owulacja a wydzielany śluz

Jedną z elementarnych i najbardziej podstawowych metod pozwalających na stwierdzenie tego etapu jest obserwacja wydobywającego się z pochwy śluzu. Podczas płodnych dni jest on lepki i przeźroczysty a w swoim wyglądzie przypomina surowe białko jaja. Dla odróżnienia po zakończonej owulacji ilość tej wydzieliny znacząco spada a ona sama staje się biała oraz gęsta. Ten stan utrzymuje się aż do wystąpienia miesiączki. Po zakończeniu menstruacji ma miejsce etap “suchy” kiedy śluzu praktycznie nie ma lub występuje on w znikomej ilości. Choć śluz jest istotnym wskaźnikiem to, jak podkreślają lekarze ginekolodzy nie należy jego pojawienia się traktować jednoznacznie jako ostateczne potwierdzenie rozpoczęcia owulacji. Informuje on, jako jeden ze wskaźników, że zbliża się jajeczkowanie.

Pomiar temperatury

Nieznacznie wyższa temperatura ciała to kolejna, ale nie ostateczna wskazówka informująca o owulacji. Wzrost temperatury rzędu 0,2 do 0,6 stopnia nie oznacza automatycznie, że etap ten właśnie się rozpoczął. Warto zaznaczyć, że nawet przy regularnej obserwacji wzrost ten nie informuje o jajeczkowaniu, gdyż występuje on do 24 godzin po uwolnieniu jajeczka. Zmiany temperatury mogą więc jedynie potwierdzić fakt wystąpienia owulacji a nie jej dokładny termin. Na tej podstawie można wyznaczyć orientacyjny najlepszy moment współżycia w kolejnym cyklu, przy założeniu, że jest on regularny.

Testy owulacyjne

Na rynku nie brakuje specjalistycznych testów umożliwiających na przybliżone określenie momentu wystąpienia owulacji. Opierają się one na analizie stężenie hormonów płciowych. Popularne testy wykrywają wzrost hormonów LH odpowiedzialnych za stymulację owulacji. W przypadku regularnego cyklu termin jego wykonania to około 10-11 dnia. Test ten wykonuje się z moczu, a jego dodatni wynik informuje, że najprawdopodobniej jajeczkowanie nastąpi w ciągu 24-36 godzin. Test ten więc wykonuje się identycznie jak ciążowy. Inne rodzaje testów analizują z kolei ilość estrogenu w ślinie.

Wyznaczenie momentu owulacji z pomocą USG

Jedną z bardziej dokładnych metod pozwalających na precyzyjne określenie momentu owulacji jest dopochwowe badanie USG. Nie jest ono bolesne i pozwala z dużym prawdopodobieństwem określić aktualny etap cyklu kobiety a tym samym wyznaczyć moment owulacji. Badanie wykonuje się kilka razy w trakcie jednego cyklu w celu określenia ilości oraz jakości pęcherzyka Graafa, z którego uwalniane jest jajeczko. Bada się także stan błony śluzowej macicy oraz jakość śluzu szyjkowego.

Kalendarz miesiączkowy

Kalendarz to najbardziej rozpowszechniona metoda. Zwany jest inaczej metodą rytmu bądź też metodą Ogino-Knausa. Zalicza się to metod naturalnego planowania rodziny. Istota badania opiera się na obserwacji symptomów w postaci zmian w śluzie, wahań temperatury lub innych płynących z ciała sygnałów takich jak np zmiana popędu płciowego.

Metoda ta w przypadku par z dużymi trudnościami z poczęciem potomka często okazuje się niewystarczająca i nie zastępuje rozmowy ze specjalistą.

Przebieg cyklu menstruacyjnegoPrzebieg cyklu menstruacyjnego8 stycznia 2021
Badania przed zajściem w ciążę - lekarz rodzinny8 stycznia 2021Badania przed zajściem w ciążę - lekarz rodzinny
Aktualności
  • 1Używki a płodność
    Używki a płodność
    8 stycznia 2021
  • 2Najczęstsze dolegliwości skórne niemowlaków
    Najczęstsze dolegliwości skórne niemowlaków
    8 stycznia 2021
  • 3Pieluszkowe zapalenie skóry – czym jest i jak mu zaradzić?
    Pieluszkowe zapalenie skóry – czym jest i jak mu zaradzić?
    8 stycznia 2021
Kategorie tekstów
  • Dziecko 9
  • Kosmetyki i uroda 6
  • Odżywianie 3
  • Płodność 8
  • Rodzicielstwo 6
  • Zdrowie 24

Ola i Jaś - serwis parentingowy