Badania przed zajściem w ciążę – lekarz rodzinny

Badania przed zajściem w ciążę – lekarz rodzinny

Planowanie ciąży to decyzja, która niesie ze sobą poważne konsekwencje i dotyka wielu aspektów życia. Niewątpliwie jedną z nich jest kwestia zdrowia.

Przed podjęciem decyzji o zajściu w ciążę jedną z podstawowych kwestii jest upewnienie się, że zarówno kobiecie, jak i jej przyszłemu dziecku nie będzie zagrażać żadne schorzenie. W tym celu należy wykonać szereg kontrolnych badań, które wykluczą taką ewentualność. Wśród badań warto zrobić kilka podstawowych takich jak morfologia, cytologia, badania poziomu cukru oraz badanie hormonów tarczycy.

Zdecydowana większość lekarzy zgadza się co do faktu, że kondycja i styl życia kobiety mają duży, jeśli nie decydujący wpływ na przebieg ciąży. Jeśli więc kobieta planuje z partnerem potomka przygotowania w tym kierunku warto poczynić nawet pół roku przed poczęciem. Ciąża to szczególny 9-miesięczny okres, który znacząco obciąża organizm matki więc w przypadku gdy wyniki wstępne nie są zadowalające jest wtedy czas na podjęcie odpowiedniej kuracji w celu wzmocnienia organizmu. Jest to też idealny moment aby odstawić czasowo hormonalną antykoncepcję a także odstawić używki takie jak papierosy czy alkohol.

Lekarz pierwszego kontaktu

Badania przed ciążą najlepiej zacząć u lekarza pierwszego kontaktu, czyli najczęściej lekarza rodzinnego, który najlepiej zna swoich pacjentów więc może im skutecznie pomóc. Lekarz taki wykonuje wówczas tzw. badanie przedmiotowe mające na celu kontrolę wydajności poszczególnych organów, w tym tych najważniejszych takich jak serce czy płuca. W trakcie badań następuje także pomiar ciśnienia tętniczego, co jest o tyle ważne, że w przypadku nadciśnienia sama kobieta ciężarna jak i jej dziecko narażeni są na liczne zagrożenia zdrowia i życia, które nie występują u osób z właściwym ciśnieniem. Lekarz pierwszego kontaktu po wstępnych oględzinach pacjentki wypisuje skierowanie na określone podstawowe badania laboratoryjne, które powinny być wykonane po wizycie w lokalnej przychodni.

Wśród nich są najczęściej badania morfologiczne, poziomu glukozy, grupy krwi, poziomu hormonów tarczycy, testy antywirusowe, cytologia, badanie czystości pochwy oraz transwaginalne badania USG narządu rodnego. Zostaną one bliżej omówione w kolejnym artykule.