5 znaków ostrzegawczych, które mogą wskazywać na powikłania ciąży

5 znaków ostrzegawczych, które mogą wskazywać na powikłania ciąży

Ciąża wymaga optymalnego odpoczynku i opieki w celu zapewnienia właściwego porodu. Jednak wiele razy przyszła matka może napotkać komplikacje w tym procesie. Czy są to czynniki zewnętrzne, stan zdrowia lub nieszczęśliwy wypadek, powikłania mogą w tym wrażliwym czasie pojawić się dość szybko. Oto pięć znaków ostrzegawczych, na które należy zwrócić uwagę, aby uniknąć komplikacji w ciąży.

Skurcze

Pomimo że lekkie skurcze brzucha są powszechne w czasie ciąży, sprawy stają się poważne, jeśli zaczynasz doświadczać ciężkich skurczów. Regularne i bolesne skurcze, pojawiające się na długo przed terminem porodu, mogą być wczesnym objawem porodu i należy je natychmiast zgłosić lekarzowi.

Obfite krwawienie

Wiele kobiet skarży się na krwawienie w pierwszych dniach ciąży, co jest całkiem normalne. Jest to również znane jako plamienie implantacyjne. Jednak jeśli obfite krwawienie wystąpi również pod koniec ciąży, należy potraktować je poważnie. Kobiety z nieprawidłowo ułożonymi łożyskami wykazują większe ryzyko podczas takiego krwawienia, ponieważ może oznaczać kłopoty zarówno dla matki, jak i dziecka.

Upławy w ciąży

Podczas gdy upławy są powszechne w czasie ciąży, wydalanie płynów może być niebezpieczne. Zwykle może to być oznaką utraty wody. A jeśli dzieje się to kilka dni przed datą porodu, może stanowić poważne zagrożenie dla ciąży. Płyn owodniowy jest substancją, w której zanurzony jest płód. Jest niezbędny dla wzrostu i rozwoju dziecka, dlatego przedwczesne odwodnienie może powodować problemy.

Problem z wizją

Zawroty głowy i niewyraźne widzenie mogą wystąpić w ciągu ostatnich dwóch miesięcy ciąży. Jeśli masz problemy z koncentracją lub często skarżysz się na niewyraźne widzenie, musisz natychmiast skontaktować się z lekarzem. Taki stan może przerodzić się w coś poważnego, szczególnie u pacjentów cierpiących na cukrzycę.

Obrzęk stóp i ramion

Podobnie jak w przypadku powyższych objawów niewielki obrzęk jest zjawiskiem normalnym w czasie ciąży. Staje się niepokojący, kiedy jest bolesny albo, gdy towarzyszą mu zaczerwienienie i wysypka. Przyczyną może być zakrzep krwi, dlatego należy dokładnie kontrolować wszelkie nieprawidłowości na skórze. Wszelkie bolesne obrzęki rąk, nóg i twarzy powinno się natychmiast zgłaszać lekarzowi.