Skarpety uciskowe w okresie ciąży

Skarpety uciskowe w okresie ciąży

Opuchnięte kostki są częstym objawem ciąży, z którym zmaga się bardzo wiele przyszłych matek. Na szczęście jest na to skuteczne rozwiązanie. A są nim skarpety uciskowe. W związku z tym, jeśli jesteś w ciąży i doświadczasz obrzęku nóg i stóp albo właśnie urodziłaś dziecko i narzekasz na zmęczone nogi z powodu ciągłego chodzenia, aby utulić swoją pociechę do snu, zerknij na poniższy tekst.

Jeśli w czasie ciąży cierpisz z powodu obrzęków, to prawdopodobnie są one spowodowane limfą – bezbarwny płyn, który przepływa przez ciało po odsączeniu z narządów i tkanek. W czasie ciąży limfa może nie płynąć tak gładko, jak w przypadku kobiet, które nie spodziewają się dziecka.

Warto też zaznaczyć, że w czasie ciąży organizm kobiety wytwarza też dużo więcej krwi (około 50% więcej). A to oznacza, że żyły i tętnice z reguły pracują na maksymalnym poziomie, z racji czego mogą potrzebować dodatkowego wsparcia.

Jak działają skarpety uciskowe

Skarpety uciskowe delikatnie wywierają nacisk na nogi i stopy, co poprawia przepływ krwi, zapewniając większe wsparcie dla tętnic. Dzięki temu zarówno tętnice, jak i żyły, mogą się zrelaksować w trakcie transportowania krwi z powrotem do serca.

Co więcej, ten delikatny nacisk pomaga również poprawić drenaż limfy. Poprawa przepływu krwi i drenaż limfatyczny mogą zmniejszyć dyskomfort. Jednakże noszenie skarpet uciskowych ma też inne zalety, w tym zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów krwi i obniża dyskomfort z powodu żylaków.

Jeśli zdecydujesz się wypróbować skarpety lub pończochy uciskowe w czasie ciąży, możesz je nosić przez cały dzień i zdejmować na noc. Albo możesz je po prostu założyć i nosić na kilka godzin przed snem. A jeśli masz opuchliznę po porodzie lub czujesz zmęczenie z powodu ciągłego chodzenia z noworodkiem, możesz nosić te skarpety, kiedy tylko masz na to ochotę. Tylko pamiętaj, że nie zaleca się sypiania w skarpetach uciskowych.

Wstąp także pod adres https://www.globalny.pl i uzyskaj jeszcze więcej ciekawych tematów ze zdrowia.