Jak uodpornić nienarodzone dziecko na alergie na orzechy

Jak uodpornić nienarodzone dziecko na alergie na orzechy

Faktem jest, że można zdusić ryzyko alergii na orzechy u dziecka, zanim jeszcze się urodzi. W życiu są dwie sytuacje, kiedy każda rozsądna osoba powinna wstrzymać oddech. Pierwszą jest zanurzanie się pod wodą. A druga występuje, gdy dziecko po raz pierwszy sięga po masło orzechowe.

Nie ma nic bardziej przerażającego niż dziecko z alergią na orzechy. Wystarczy jedna babeczka w szkole albo jedno błędnie oznakowane danie w restauracji, a nasz maluch może być zaledwie kilka sekund od walki o życie.

Oczywiście zrobilibyśmy wszystko, by chronić nasze dzieci. A według niektórych ekscytujących nowych badań z Harvardu ochrona dziecka przed zagrażającą życiu alergią na orzechy stała się teraz zaskakująco prosta.

W badaniu opublikowanym w JAMA Pediatrics naukowcy z Harvardu doszli do wniosku, iż zwyczajne spożywanie większej ilości orzechów w czasie ciąży może sprawić, że dziecko stanie się trwale odporne na alergie na orzechy.

Jedzenie orzechów w okresie ciąży znacznie zmniejsza ryzyko alergii

Naukowcy zebrali dane na temat ponad 8 200 matek, które opisywały żywność, jaką spożywały przed, w trakcie i po ciąży. Okazało się, że kobiety, które jadły najwięcej orzeszków ziemnych lub orzechów, takich jak migdały i orzechy nerkowca (co najmniej pięć porcji tygodniowo) wykazywały dramatycznie mniejsze ryzyko urodzenia dziecka uczulonego na orzechy.

Badacze twierdzą, iż jest to kolejny dowód na to, że wczesne wprowadzanie dzieci do żywności pomaga im budować tolerancję i unikać niebezpiecznych alergii. Poza tym to nie wszystko, co potrafi dieta bogata w orzechy. Faktem jest również to, że bogate w błonnik orzechy z dużą zawartością składników odżywczych są fantastyczne dla zdrowia matki. Mogą nawet zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka!

Jeśli jesteś mamą (i oczywiście sama nie jesteś uczulona na orzechy), warto zadbać o spożywanie większych ilości tych przysmaków. Prawda jest taka, że w ostatniej dekadzie podatność na alergie wzrosła ponad trzykrotnie i w dalszym ciągu się zwiększa. Dlatego można śmiało nabrać garść ulubionych orzechów i przekonać się, jak pyszna może być ochrona Twojego dziecka!