Co należy pić podczas ciąży

Co należy pić podczas ciąży

Kiedy jesteś w ciąży, musisz wprowadzić wiele zmian, w tym to, co jesz i pijesz. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z tego, co należy spożywać w czasie ciąży, aby zapewnić bezpieczeństwo i zdrowie dziecka. Warto też zaznaczyć, że kobiety w ciąży muszą pić więcej płynów, zwłaszcza latem, kiedy jest gorąco.

Istnieją różne napoje, które można bezpiecznie spożywać w czasie ciąży. Oczywiście należy unikać napojów alkoholowych, ponieważ nawet picie ich z umiarem zwiększa ryzyko wystąpienia u dziecka płodowego zespołu alkoholowego. Jednakże pomimo tego, że niektóre napoje są nieco wątpliwe, można je bezpiecznie spożywać w czasie ciąży. Dzięki temu może nie zajdzie potrzeba, żeby rezygnować ze swoich ulubionych orzeźwiaczy.

Spójrzmy zatem, jakie napoje są najlepsze dla kobiety w ciąży.

Woda

Woda to najważniejszy napój, który powinnaś pić przez całą ciążę. Ogólnie należy wypijać około sześciu szklanek wody dziennie. Jednak, kiedy jesteś w ciąży, powinnaś zwiększyć spożycie o co najmniej jedną dodatkową szklankę dziennie.

A jeśli piłaś już dużo wody, zanim zaszłaś w ciążę, może to być bardzo korzystne zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego dziecka. A to dlatego, że nadal będziesz utrzymywać regularne dostawy wody do organizmu.

Sok pomarańczowy

Sok pomarańczowy jest dobry do picia dla kobiet w ciąży. Aczkolwiek należy spożywać go tylko wtedy, gdy jest pasteryzowany i wzbogacony wapniem. Jest szczególnie dobry do spożycia, jeśli masz wysokie ciśnienie krwi albo, jeśli lekarz powiedział Ci, że wykazujesz takie ryzyko (znane jako stan przedrzucawkowy) podczas ciąży.

Sok pomarańczowy zawiera potas, który może pomóc obniżyć ciśnienie krwi. Należy jednak unikać soków pomarańczowych albo innych rodzajów soków owocowych, które są surowe lub świeżo wyciskane. Podczas ciąży mogą być niebezpieczne.

Herbata

Niektóre herbaty ziołowe można spożywać w czasie ciąży. Jednak trzeba pamiętać, że nie wszystkie są bezpieczne, a niektóre mogą być w rzeczywistości toksyczne. Dlatego warto stawiać na herbaty niezawierające kofeiny i bogate w przeciwutleniacze.

Przykładowo, herbata miętowa lub imbirowa może pomóc złagodzić objawy porannych mdłości. Można też pić zieloną herbatę w czasie ciąży, ale robić to z umiarem, ponieważ zwykle zawiera kofeinę. Na szczęście istnieje kilka bezkofeinowych zielonych herbat, które można kupić, takich jak te sprzedawane w sklepach ze zdrową żywnością.

Kawa

Kobietom w ciąży często mówi się, że nie mogą spożywać kawy ze względu na zawartość kofeiny. Można jednak bezpiecznie pić ją z umiarem, o ile spożycie kofeiny jest ograniczone do 200 miligramów dziennie.

Kawa rozpuszczalna ma zwykle mniej kofeiny niż mielona. Dlatego lepiej się na nią przestawić w czasie ciąży, jeśli naprawdę nie możesz wytrzymać bez filiżanki małej czarnej.

Powyższe napoje na ogół są bezpieczne podczas ciąży. Jednak zawsze należy skonsultować się z lekarzem, aby potwierdzić, co najlepiej spożywać, aby zapewnić bezpieczeństwo Twojemu dziecku.

Sprawdź też, jak odzyskać kondycję po ciąży.