Badania specjalistyczne przed zajściem w ciążę

Badania specjalistyczne przed zajściem w ciążę

Gdy już jesteśmy po wizycie u naszego lekarza rodzinnego i otrzymaliśmy skierowanie to czas wybrać się do specjalistycznych placówek w celu wykonania niezbędnych badań.

Badania mofrologiczne krwi

To zapewne jedne z pierwszych, które będzie trzeba wykonać w ramach skierowania. Nie są one dedykowane wyłącznie kobietom planującym potomka niemniej najczęściej lekarz rodzinny zleca ich wykonanie. Badania prowadzi się zarówno przed jak i w trakcie ciąży. Na podstawie analizy składników krwi pozwolą one wykryć groźne choroby mogące mieć wpływ na rozwój dziecka w okresie prenatalnym. Jedną z głównych jest niedokrwistość wiążąca się z niedoborem żelaza. Jest to niezwykle ważne, gdyż ciąża zwiększa zapotrzebowanie na produkcję czerwonych krwinek dostarczających tlen do komórek organizmu matki oraz płodu. Morfologia pozwala wykryć wszelkie stany zapalne oraz zaburzenia krzepliwości krwi.

Badanie poziomu glukozy

Stężenie glukozy w organizmie kobiety ciężarnej powinno być stabilne, a jego wahania mogą stanowić zagrożenie dla płodu. Badanie to pozwoli wykryć ewentualną cukrzycę nawet w sytuacji kiedy nie dawała ona wcześniej żadnych zauważalnych symptomów. Aby je wykonać należy być na czczo.

Określenie grupy krwi i czynnika Rh

Badanie to wykonuje się u obojga partnerów ze względu na ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego. Wystąpi on w sytuacji gdy jedno z partnerów ma czynnik RH dodatni a drugie ujemny. Jeśli dziecko dziedziczy czynnik dodatni po swoim ojcu wówczas dojdzie do ataku systemu immunologicznego matki na krwinki dziecka przenikające do jej krwioobiegu. W tym celu matka otrzymuje na późniejszym etapie odpowiednie leki niwelujące skutki konfliktu immunologicznego. W takiej sytuacji konieczna jest też częstsza kontrola stanu płodu.

Badanie poziomu hormonów tarczycy

Badanie przeprowadza się aby wykluczyć niedoczynność tarczycy mogącą wywołać poronienie bądź niepłodność. Z drugiej strony nadczynność tarczycy może skutkować przedwczesnym porodem. W celu przeciwdziałania takim efektom konieczna jest wizyta u endokrynologa, który pomoże w wyrównaniu ich poziomu. Lekarz może też skierować no na badanie USG tarczycy.

Testy antywirusowe

Tutaj bada się organizm matki na obecność wirusów cytomegalii, różyczki oraz toksoplazmozy. Badanie sprawdza czy kobieta ma przeciwciała świadczące o przebyciu tych chorób i chroniące przed kolejną infekcją. Ewentualne zakażenie mogłoby też stanowić też zagrożenie dla rozwoju płodu.

Dodatkowe badania

Wśród badań dodatkowych, które należy zaplanować przed ciążą jest też badanie ogólne moczu i wizyta u dermatologa. Dzięki temu pierwszemu upewnimy się że nie ma zakażenia układu moczowego, drugie zaś dedykowane jest kobietom posiadającym na skórze znamiona lub pieprzyki, które mogą się zezłośliwić na skutek działania hormonów.

Oprócz tego należy się udać też do ginekologa. Tu podstawą jest cytologia polegająca na pobraniu nabłonka z kanału oraz szyjki macicy. Ma ona na celu wykrycie ewentualnych stanów zapalnych.

Ważne są też badania czystości pochwy w celu wykluczenia bakterii i grzybów. Wszelkie infekcje leczy się u obojga partnerów stosując w przypadku kobiet preparaty doustne lub dopochwowe a u mężczyzn jako maść do smarowania.

Ostatnim z badań może być skierowanie na USG narządu rodnego mające na celu wykrycie guzów lub wad w budowie macicy, które mogłyby utrudnić zajście w ciążę lub też wywołać poronienie.