• Strona główna
  • Strona główna
  • Strona główna
Blog
Home Dziecko Kilka rad odnośnie pielęgnacji pępka
DzieckoZdrowie

Kilka rad odnośnie pielęgnacji pępka

Paweł 8 stycznia 2021 3 minut czytania 0
8

W poniższym wpisie przedstawimy kilka rad związanych z pielęgnacją pępka dziecka w pierwszych tygodniach życia.

Moczenie pępka

Na początku należy z całą stanowczością zaznaczyć, że jakakolwiek wilgoć podrażnia delikatną skórę w okolicy pępka dziecka. Gdy będzie jej dużo może dojść w tym miejscu do namnażania się niebezpiecznych bakterii co może skutkować zakażeniem. Aby tego uniknąć należy do mycia skóry niemowlaka używać gąbki bądź też delikatnej bawełnianej myjki i nie zanurzać jej w wanience z wodą. Po zakończeniu mycia ciało dziecka należy równie delikatnie osuszyć. Dzięki temu uzyskamy odpowiedni poziom nawilżenia skóry wokół pępka.

Kontakt z materiałami i drażniącymi substancjami

Niewskazany jest kontakt pieluszek z pępkiem, lecz jeśli okaże się to niemożliwe warto rozważyć wycięcie w niej nożyczkami niewielkiego otworu w miejscu otaczającym pępek. Najlepiej zrobić to zanim założymy dziecku pieluszkę.

Skórę dziecka należy też chronić przed kontaktem z drażniącymi substancjami, a taką jest np mocz. W celu zapewnienia skórze w tym miejscu lepsze oddychanie i szybsze gojenie najlepszym wyjściem jest ubranie dziecka w t-shirt w zastępstwie śpioszków. Należy również unikać ubierania pociechy w za ciasne ubrania. Zamiast tego najlepiej założyć mu coś luźnego jak np bawełniana koszulka.

Niepokojące objawy wymagające interwencji

Zwykle gojenie pępka po odpadnięciu kikuta przebiega bez problemów i komplikacji. Czasem zdarza się jednak, że pojawią się objawy wymagające kontaktu z lekarzem, który fachowym okiem obejrzy to miejsce.

Jednym z objawów może być różowy guzek. Jeśli utrzymuje się on dłużej niż przez 2 tygodnie prawdopodobnie jest to tzw ziarniak pępkowy. Wygląda on jak dodatkowy fragment tkanki, lecz jego problem można szybko rozwiązać z pomocą pediatry.

Innym zaburzeniem po odpadnięciu kikuta może być uwypuklenie lub tzw wypukły pępek. Choć najczęściej znika on samoistnie to jednak wymaga kontaktu z lekarzem, gdyż może być to przejaw przepukliny pępkowej.

Mimo szczerych chęci i wzorowej pielęgnacji czasem nie uda się uniknąć zakażenia podczas gojenia się pępka. Jeśli obserwujemy wyciek ropny w postaci lepkiej żółtej substancji lub czujemy niemiły smród to wówczas należy podejrzewać infekcję. Dziecko w tym stanie płacze każdorazowo przy dotknięciu pępka. Pierwszym co rodzice mogą zrobić to zwrócenie uwagi na stan skóry w okolicy pępka. Jeśli jest ona tkliwa i czerwona wówczas na pewno mamy do czynienia z zakażeniem wymagającym kontaktu z lekarzem.

Niepokojącym objawem, który utrzymuje się dłuższy czas po odpadnięciu, jest krwawienie. Jeśli się przeciąga może to być dowodem na zaburzenia w procesie krzepnięcia krwi. Należy jednak wiedzieć, że niewielkie ilości krwi w ciągu 2 tygodni po odpadnięciu kikuta nie są niczym niepokojącym. W tym okresie lekkie zaczerwienienie skóry oraz nieduże ilości krwi nie wymagają nadzwyczajnych działań poza zwykłą pielęgnacją. Gdy jednak miejsce to nie goi się właściwie należy uniknąć paniki i czym prędzej zgłosić się do lekarza, który potwierdzi lub wykluczy przyczyny i ewentualnie przepisze leki, jeżeli rzeczywiście stwierdzi istnienie problemu.

Pielęgnacja pępkaPielęgnacja pępka8 stycznia 2021
Jak poradzić sobie z ciemieniuchą?8 stycznia 2021Jak poradzić sobie z ciemieniuchą?
Aktualności
  • 1Softshell dziecięcy – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
    Softshell dziecięcy – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
    1 marca 2021
  • 2Używki a płodność
    Używki a płodność
    8 stycznia 2021
  • 3Najczęstsze dolegliwości skórne niemowlaków
    Najczęstsze dolegliwości skórne niemowlaków
    8 stycznia 2021
Kategorie tekstów
  • Dziecko 10
  • Kosmetyki i uroda 6
  • Odżywianie 3
  • Płodność 8
  • Rodzicielstwo 6
  • Zdrowie 24

Ola i Jaś - serwis parentingowy