Skąd wiedzieć, czy jest się gotową na drugie dziecko?

Skąd wiedzieć, czy jest się gotową na drugie dziecko?

Zadajesz sobie pytanie, kiedy zaplanować drugie dziecko? Cóż, planowanie rodziny to bardzo osobista sprawa. Niezależnie od tego, czy planujecie zostać rodzicami po raz pierwszy, czy drugi, nigdy nie jest to łatwa decyzja. Dlatego najpierw należy ocenić wiele rzeczy, takich jak wiek matki, wiek pierworodnego i sytuację finansową. I chociaż nie ma dobrego ani złego czasu na powiększanie rodziny, decyzja o kolejnym dziecku może doprowadzić do wewnętrznego dylematu.

A jeżeli chcesz sprawdzić, czy jesteś gotowa na następnego malucha, poniższe pytania z pewnością Ci w tym pomogą.

Co Twój partner myśli o kolejnym dziecku?

Ty i Twój partner nie musicie mieć takich samych poglądów na temat posiadania drugiego dziecka. Być może chcesz mieć dwoje dzieci, ale Twój partner nie czuje tego samego. Dlatego, jeśli chodzi o planowanie rodziny, oboje musicie być zgodni w tej kwestii. Jeżeli któreś z Was nie jest gotowe, powinniście zwolnić tempo i dać sobie trochę więcej czasu.

Czy Twoje dziecko jest na tyle dojrzałe, aby poradzić sobie z młodszym rodzeństwem?

Jeśli Twoje dziecko jest jeszcze malutkie i cały czas Cię potrzebuje, wychowywanie drugiego brzdąca może okazać się zbyt wymagające. Idealna przerwa między dwojgiem dzieci powinna wynosić 3 lata. Jednakże w niektórych przypadkach nawet 7 lat to za mało. Z jednej strony dziecko może być zachwycone wiadomością o pojawieniu się rodzeństwa. Aczkolwiek z drugiej może czuć się zdradzone. A więc sprawy mogą potoczyć się w obu kierunkach. Z tego względu powinnaś się najpierw upewnić, że Twój pierworodny jest przygotowany na przyjęcie młodszego braciszka lub siostrzyczki.

Czy jesteś stabilna finansowo?

Obowiązkiem każdego rodzica jest zapewnienie swoim dzieciom stabilnego i bezpiecznego życia. Jeśli Twoja obecna sytuacja finansowa nie pozwala Ci na powiększenie rodziny, to powinnaś na chwilę wstrzymać się z tymi planami. Musisz wiedzieć, że koszt wychowania dziecka rośnie z roku na rok. Zatem należy oszacować koszty. A plany związane z drugim dzieckiem powinnaś realizować tylko wówczas, jeśli możesz zapewnić komfort życia wszystkim członkom rodziny.

Czy dom jest wystarczająco duży na kolejne dziecko?

Włączenie do rodziny kolejnego członka oznacza, że trzeba dla niego zrobić miejsce. Sprawdź, czy Twój dom wymaga jakichś zmian albo, czy musisz przenieść się do nowego lokalu. Dlatego planuj drugie dziecko, jeśli masz wystarczająco przestrzeni w swoim domu i mieści się to w Twoim budżecie.

Czy jesteś gotowa na zmiany w swoim stylu życia?

Jeśli Ty i Twój partner pracujecie, opieka nad noworodkiem może być trudna. Noworodki wymagają dużej troski i ostrożności. Z racji tego zadaj sobie pytanie, czy oboje jesteście gotowi podzielić się odpowiedzialnością i postawić na zdrowy styl życia, aby poświęcić więcej czasu noworodkowi.

Jest to kilka podstawowych pytań, na które każda para musi sobie odpowiedzieć przed planowaniem powiększenia rodziny. Na koniec warto dorzucić, że planowanie tych małych rzeczy z dużym wyprzedzeniem jest znacznie lepszym rozwiązaniem.