Cellulit, rozstępy, przebarwienia i zmęczone nogi

Cellulit, rozstępy, przebarwienia i zmęczone nogi

Będąc w ciąży ciało kobiety narażone jest na wiele nieprzyjemnych zdrowotnych dolegliwości. Wśród nich najbardziej dotkliwe są między innymi cellulit czy problemy z cerą.

Cellulit, rozstępy, przebarwienia i inne pułapki ciążowe

Wiele przyszłych mam bardzo obawia się rozstępów objawiających się w postaci czerwonych bądź jasnych pasmach. Najczęściej lokują się one na pośladkach, brzuchu, udach oraz piersiach. Zmiany te są skutkiem uszkodzeń włókien kolagenowych i elastynowych odpowiedzialnych za właściwą sprężystość oraz napięcie skóry. Wszystko za sprawą hormonów, lecz także przyczyną mogą okazać się nadmierne wahania wagi będące efektem odchudzania. Podobny efekt daje też stosowanie niektórych leków oraz pojawiające się zaburzenia mikrokrążenia. Pojawienie się rozstępów jest też uwarunkowane genetycznie, gdyż dużo bardziej narażone na nie są kobiety, u których w rodzinie matka bądź siostra także borykały się z tą dolegliwością.

Dość powszechnie uważa się, że ciąża to okres kiedy kobieta pięknieje. Jednak nie zawsze jest to w pełni zgodne z rzeczywistością. Nierzadko przyszłe mamy borykają się z problemami z cerą a najbardziej przykrym tego objawem jest ostuda czyli przebarwienia hormonalne. Są one efektem zwiększonego wydzielania estrogenów oraz hormonu, który pobudza melanocyty. Powstające w ich wyniku na skórze plamy mają nieregularne kształty oraz barwę w różnych odcieniach brązu. Najczęściej pojawiają się na czole, skroniach, policzkach, ponad górną wargą oraz na karku.

Jedną z przyczyn powstawania plam są także promienie słoneczne pobudzające organizm do zwiększone produkcji pigmentu. Należy jednak pamiętać, że będąc w ciąży plam tych się nie leczy. Nie wolno w tym okresie bowiem stosować kremów wybielających ani robić silnego peelingu. Na pocieszenie warto zaznaczyć, że plamy te zwykle samoistnie ustępują po ciąży i zakończeniu karmienia. Jeśli się tak nie stanie warto skorzystać z pomocy kosmetyczki.

W ciąży u wielu kobiet następuje rozszerzanie drobnych naczynek krwionośnych na twarzy. Najczęściej jest to czasowe a zmiany te cofają się po porodzie. Gdyby tak się nie działo wskazane jest stosowanie kosmetyków wzmacniających ścianki naczyń, najlepiej takich zawierających ekstrakty z alg, miłorzębu japońskiego oraz witaminę C.

Wzrost piersi a rozstępy

Jedną ze zmian w ciele, która zaczyna być widoczna około 5 tygodnia jest powiększanie się piersi. W tym czasie stają się one obolałe oraz często wręcz nadwrażliwe na dotyk. Po porodzie, gdy zaczyna się nawał mleczny nadal są bardzo obrzmiałe a dodatkowo mogą być zaczerwienione oraz być bardziej wrażliwe niż wcześniej. Szybki wzrost objętości gruczołów mlecznych powoduje nie tylko ból, ale i powstawanie rozstępów.

Opuchlizna i zmęczenie nóg

Ostatnią na liście typową dla ciąży dolegliwością jest zwiększona opuchlizna oraz zmęczenie nóg. Jest to jednym z głównych skutków zaburzonego przepływu krwi w organizmie oraz zbierania się większej ilości płynów ustrojowych  w nogach. W pierwszej kolejności płyny gromadzą się w stopach, lecz z czasem stopniowo skutki tej dolegliwości są odczuwalne coraz wyżej. Na pogłębienie tego stanu duży wpływ ma brak ruchu oraz siedzący tryb życia podczas ciąży. Wpływa to negatywnie na krążenie krwi co w rezultacie wzmaga problemy z nogami. Szczególnie dolegliwe jest to latem kiedy to wyższe temperatury rozszerzają naczynia krwionośne spowalniając w ten sposób krążenie. Dodatkowo stan ten może zintensyfikować noszenie w ciąży butów na obcasie, z tego względu tego typu obuwie nie jest zalecane w tym okresie. Z kolei dla złagodzenia objawów warto swoim nogom zapewnić delikatne uniesienie nocą podczas snu.