Choroby przewlekłe a ciąża

Choroby przewlekłe a ciąża

Kwestia chorób przewlekłych może w różnym stopniu wpływać na plany posiadania potomstwa. Jedne tylko utrudniają inne zdecydowanie wykluczają i są niestety przeciwskazaniem dla starań o dziecko. Jedyna różnica między chorą a zdrową kobietą planującą poczęcie dziecka jest taka, że ta pierwsza powinna rozpocząć badania z większym wyprzedzeniem czasowym przed zajściem w ciążę. Konieczne jest w takiej sytuacji rygorystyczne stosowanie się do zaleceń lekarza.

Ciąża matki-cukrzyczki

Cukrzyca to choroba wymagająca ciągłej kontroli poziomu cukru, więc przyszła matka powinna mieć w tej kwestii sporą wprawę. W przypadku tym należy precyzyjnie wybrać moment poczęcia. Lekarz prowadzący chorą na cukrzycę matkę pomoże jej w ustaleniu optymalnego poziomu hemoglobiny aby w chwili poczęcia nie doszło w organizmie do hiperglikemii.

Kobieta powinna do tego czasu stosować antykoncepcję, przy czym może odstawić ją może za pozwoleniem lekarza. Podczas cukrzycy kontrolować należy też poziom żelaza w okresie na pół roku przed zaczęciem starań o dziecko. W tym czasie może być konieczne przyjmowanie kwasu foliowego. O wszelkich zmianach w leczeniu decyduje lekarz prowadzący daną pacjentkę. Przez cały czas przyszła mama powinna mieć pełną świadomość, że warunkiem dobrego stanu zdrowia jej dziecka jest prawidłowy poziom glukozy.

Choroby tarczycy

Sama nadczynność i niedoczynność tarczycy niesie zagrożenia dla organizmu. W ciąży jednak niebezpieczeństwo rośnie gdyż dotyczy także i dziecka. O wprowadzaniu jakichkolwiek hormonów do organizmu kobiety decyduje lekarz już w okresie przed zajściem w ciążę aby doprowadzić je do odpowiedniego poziomu. Dokładna ocena stanu i morfologii gruczołu tarczycy będzie podstawą do prawidłowego prowadzeni skutecznej terapii. Zaniedbanie leczenia w tym okresie może grozić poronieniem, przedwczesnym porodem bądź też śmiercią okołoporodową, jeśli jednak hormony są na wyrównanym poziomie nic dziecku nie grozi.

Choroby serca

Wad serca jest tak wiele, że każdą należy rozpatrywać inaczej w kontekście ciąży. Każda chora na serce matka planująca potomka powinna swój plan dogłębnie skonsultować z lekarzem i to od jego decyzji zależeć będzie ewentualna korekta leczenia. Niektórych preparatów sercowych bezwzględnie nie można stosować będąc w ciąży inne natomiast są w pełni skuteczne. Część z wad serca nie ma praktycznie żadnego wpływu na ciążę i zdrowie dziecka, kobieta powinna mieć jednak pełną świadomość przeniesienia się wady na jej potomstwo.

Nadciśnienie tętnicze

Już na początku należy podkreślić, że ciąża przy tej chorobie wiąże się z podwyższonym ryzykiem. Leki zamiast pomóc mogą w niejednej sytuacji nawet ją pogorszyć więc konieczny jest tu wybór i konsultacja terapii z doświadczonym lekarzem. Leki muszą być zarówno bezpieczne dla płodu jak i obniżać ciśnienie matki. Źle dobrane medykamenty mogą niestety zaskutkować odklejeniem łożyska, niedożywieniem płodu a także niewydolnością nerek, serca oraz licznymi krwotokami. Przyszła mama powinna cały czas pozostawać pod kontrolą lekarza.

Choroby nerek

Tutaj, jak wszędzie w przypadku ciąży rośnie ryzyko powikłań, jednak jeśli kobieta współpracuje z lekarzem przestrzegając ściśle zaleceń w kwestiach żywienia to może urodzić zdrowe dziecko. Warto wiedzieć, że sama ciąża nie wpływa negatywnie na pracę nerek.