Witaminy i suplementacja w okresie ciąży
Przyjmowanie odpowiednich minerałów oraz witamin podczas ciąży jest szczególnie istotne ma bowiem wpływ na rozwój płodowy dziecka.
Wiele badań potwierdza pozytywny wpływ suplementów na płodność. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn. Panie, które planują ciążę z następnych miesiącach powinny dbać o to, aby ich organizm był odpowiednio zaopatrzony w niezbędne witaminy i minerały. Z kolei u mężczyzn odpowiednia suplementacja pozytywnie wpływa na żywotność i jakość nasienia, co jest równie istotne. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo poczęcia oraz zagwarantować właściwy rozwój płodu należy zapewnić organizmowi różne składniki we właściwych proporcjach.
Kiedy zacząć suplementację?
Okres około trzech miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę to odpowiedni moment na to, aby rozpocząć przyjmowanie suplementów oraz witamin w odpowiednich ilościach. Będą one potrzebne zarówno matce jak i rozwijającemu się dziecku. W okresie ciąży wśród niezbędnych składników jest żelazo, wapń, cynk i jod a tak że białko. Nie może zabraknąć witamin zwłaszcza A, C i beta-karotenu, na które w tym okresie zapotrzebowanie wzrasta aż dwukrotnie.
Kwas foliowy
Czyli witaminy B9, B11, M, folacyna albo folian to składnik niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu. Jego spożywanie redukuje aż o 70% ryzyko wystąpienia u dziecka wad cewy nerwowej oraz zaburzeń rozwoju układu nerwowego. Mogą one skutkować bezmózgowiem, przepukliną mózgową bądź rozszczepem kręgosłupa. Choroby te najczęściej pojawiają się około 3-4 tygodnia ciąży w związku z czyn należy rozpocząć przyjmowanie witaminy B9 jak najwcześniej, nawet 8 tygodni przed planowanym zapłodnieniem. Dla kobiet, które miały w rodzinie przypadki wad nerwowych u dzieci zalecana dawka do 4 mg w ciągu doby. W pozostałych przypadkach wystarczy zaledwie 10% tej ilości.
Witamina E
Witaminę tą nazywa się witaminą płodności nie bez powodu. Wiele badań potwierdziło zależność niskiej masy noworodków od jej niskiego stężenia w krwi pępowinowej. Witamina jest mocno działającym antyoksydantem przeciwdziałającym uszkodzeniom komórek i jest też popularna jako składnik kosmetyków przeciwstarzeniowych. Poza właściwościami odmładzającymi jednak pełni tez kilka innych ważnych funkcji jak zapobieganie zakrzepom, regulacja pracy układu nerwowego oraz poprawa wydolności mięśni i wsparcie procesu wytwarzania nasienia u mężczyzn. Podobnie jak kwas foliowy zapobiega powstawaniu wad wrodzonych płodu. Jej niedobór z kolei może zwiększyć ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu. Witaminę należy suplementować szczególnie w okresie 3 trymestru ciąży, gdyż witamina jest ważna i bierze udział w kształtowaniu się wzroku u dziecka. Standardowa dobowa dawka witaminy E wynosi od 15-19 mg.
Witamina C
Ta najlepiej znana i uniwersalna witamina ma ogromny wpływ także na płodność kobiety, w związku z czym lekarze zalecają jej ciągłą suplementację. Jej właściwy poziom wpływa na konsystencję śluzu w szyjce macicy oraz na budowę endometrium tzn błony wyściełającej macicę. Substancja ta w okresie starań o dziecko powoduje wzrost poziomu kwasu askorbowego w pęcherzyku Graafa zawierającego zapas jajeczek. Witamina C jako antyutleniacz zapobiega starzeniu się organizmu. Jest często stosowanym składnikiem kosmetyków do wygładzania zmarszczek i usuwania przebarwień. Dzienna dawka witaminy C w normalnych okolicznościach to 90 mg.