Jakie badania należy wykonać przed ciążą?

Jakie badania należy wykonać przed ciążą?

Wiele par przez lata bezskutecznie stara się o dziecko. Często okazuje się, że wynika to z faktu niewykrytych schorzeń lub niedoborów. Aby uchronić się przed chorobami i odpowiednio przygotować do ciąży, należy wykonać wszystkie odpowiednie badania przed ciążą. Warto zaznaczyć, że wbrew pozorom badania przed ciążą nie są konieczne tylko dla kobiet. Mężczyźni również powinny wykonać szereg badań, które mogą pomóc wykluczyć czynniki utrudniające zapłodnienie.

Podstawowe badania przed ciążą dla przyszłej mamy

Decyzja o powiększeniu rodziny zawsze stanowi ogromną zmianę w życiu. Pierwszą kategorią badań, które powinna wykonać przyszła mama, są ogólne kontrole u lekarzy, zwłaszcza w przypadku, kiedy dana kobieta choruje przewlekle i przyjmuje leki. W niektórych przypadkach konieczna jest konsultacja z lekarzem w sprawie zmiany sposobu leczenia lub dawki leków, między innymi w przypadku leczenia dermatologicznego.

Kolejnym krokiem powinno być skierowanie się do ginekologa. Warto poinformować lekarza o swoich planach prokreacyjnych, aby zlecił wykonanie najważniejszych badań. Co więcej, dobry lekarz zbierze również szczegółowy wywiad dotyczący przebytych chorób, stylu życia i innych czynników, które mogą wpływać na planowanie rodziny oraz wyda odpowiednie zalecenia.

Badania krwi i stężenie TSH

Wśród najważniejszych badań przed ciążą, jakie powinna wykonać kobieta, znajduje się między innymi morfologia krwi. Należy ją powtarzać również po zajściu w ciążę, koniecznie w każdym kolejnym trymestrze. Do ważnych badań przed ciążą należy również badanie moczu. Lekarz może zlecić również bardziej szczegółowe badania, między innymi poziomu cholesterolu, glukozy albo stężenia niektórych jonów. Dzięki prostym badaniom krwi możliwe jest wykluczenie różnego typu chorób, a także wykrycie i wyleczenie ewentualnych nieprawidłowości.

Kolejnym ważnym badaniem przed ciążą jest zbadanie stężenia TSH, które dostarcza nam informacji o działaniu tarczycy. Kontrola tego narządu jest ważna zarówno przed ciążą, jak i już w jej trakcie. Należy również wykonać cytologię, która wykluczy schorzenia szyjki macicy, a także badania w kierunku obecności wirusów takich jak HIV czy kiła. Ważne jest też badanie TORCH, które dotyczy toksoplazmozy, różyczki i innych chorób groźnych dla kobiety planującej zajść w ciążę.

Badania przed ciążą dla mężczyzny

Równie ważne badania przed ciążą czekają mężczyznę, który wraz z partnerką chcę starać się o potomka. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu do ciąży przez mężczyznę możliwe jest poprawienie jakości nasienia, a co za tym idzie – szybsze zapłodnienie. Co więcej, współcześnie coraz większym problemem nawet wśród młodych mężczyzn jest bezpłodność. Dlatego też mężczyzna starający się o dziecko powinien sprawdzić, czy z jego stanem zdrowia wszystko jest dobrze.

Do badań przed ciążą, które powinien wykonać mężczyzna, zaliczamy: morfologię krwi, badanie ogólne moczu, glukozę na czczo, poziom witaminy D3, poziom hormonów tarczycy. Mężczyzna podobnie jak kobieta powinien przebadać się również w kierunku zakażenia wirusami takimi jak HIV czy kiła.

Zdrowy tryb życia jest równie ważny jak badania przed ciążą

Poza wykonywaniem odpowiednich badań bardzo ważne jest również zachowywanie zdrowego stylu życia przez przyszłych rodziców. Niezdrowa dieta, palenie papierosów czy brak snu obniżają szansę na zajście w ciążę przez kobietę, obniżają również jakość nasienia. Z tego względu bardzo ważne jest to, aby po decyzji o dziecku przyszli rodzice zadbali o swój dobrostan fizyczny, ale również psychiczny, ponieważ stres także negatywnie oddziałuje na szansę zajścia w ciążę i jej utrzymanie.

Badania przed ciążą oraz odpowiedni, zdrowy styl życia pozwalają na to, aby po decyzji o dziecku ciąża pojawiła się szybko i w bezproblemowy sposób. Równie ważne jest utrzymywanie zdrowych nawyków w czasie ciąży, a także regularne badania wykonywane przez kobietę przez wszystkie trzy trymestry.