6 mitów o płodności, które powinny odejść do lamusa

6 mitów o płodności, które powinny odejść do lamusa

Kiedy kobieta decyduje się na dziecko, zazwyczaj otrzymuje wiele porad i wskazówek od rodziny i przyjaciół. Oczywiście rady, jakie dostaje, mogą być również przesycone przekonaniami bez podstaw naukowych, promowanych przez staroświeckie kobiety. Prawdę mówiąc, istnieje tak wiele mitów na temat poczęcia, że trudno wskazać na te fałszywe. Jednak udało nam się znaleźć sześć, które definitywnie należy puścić w niepamięć.

Płodność dotyczy jedynie kobiety

Do stworzenia dziecka potrzebne są dwie osoby. Jednak w przypadku par, gdzie pojawiają się trudności z zajściem w ciążę, najpierw winą zazwyczaj obarcza się kobietę. Jest to chyba największy mit ze wszystkich – że zawsze tylko kobiety są bezpłodne. Prawda jest taka, że 30-40 procent przypadków dotyczy niepłodności męskiej.

Jakby nie było, tylko odpowiednie testy medyczne i dokładna diagnoza mogą określić, jaka jest podstawowa przyczyna niepłodności i jakie należy podjąć kroki.

Poczęcie w starszym wieku jest niemożliwe

Późna ciąża może być trudna, ale na pewno nie jest niemożliwa. Wiele par planuje późne ciąże i rodzi w pełni zdrowe dzieci. I, pomimo że szanse na poczęcie i płodność maleją z wiekiem, poczęcie dziecka jest naturalnie możliwe. Istnieją również procedury medyczne, takie jak zapłodnienie in-vitro, które mogą pomóc zwiększyć szanse na zajście w ciążę.

Dopóki kobieta doświadcza owulacji i nie jest narażona na warunki hamujące płodność, ma duże szanse na urodzenie dziecka.

Niewłaściwy stosunek seksualny

Jak wiadomo, dziecko jest owocem stosunku seksualnego. Jednak niektórzy twierdzą, że znają najlepszą pozycję seksualną do „zapłodnienia” komórki jajowej albo najlepszy sposób na poczęcie dziewczynki lub chłopca. Są nawet i takie osoby, które twierdzą, że seks o określonej porze dnia lub po określonej aktywności zwiększa szansę na poczęcie. Nigdy nie należy ślepo wierzyć w takie opowieści. Owszem, w przypadku niektórych par mogą działać tego typu sposoby. Jednakże nie jest to uniwersalna zasada.

Jedyną rzeczą, która może naprawdę zwiększyć płodność, jest częstotliwość stosunków seksualnych.

Partnerzy muszą być zrelaksowani

W przypadku par, które mają trudności z poczęciem, obwinianym czynnikiem jest zawsze stres. Jednak rzadko zaleca się parom wyjazd na wakacje w celu zaczerpnięcia relaksu i odpoczynku. Faktem jest, że stres często działa jako wyzwalacz, który może wpływać na funkcjonowanie hormonów, spokojny sen albo nawet i relacje w związku. Jednak w rzeczywistości nie wpływa na seks.

Jak już wspomniano wcześniej, tylko częstotliwość stosunków seksualnych, a także zgoda obydwóch partnerów może zwiększyć szanse na poczęcie.

Kobiety, które już przeszły ciążę, nie będą miały problemów z płodnością

Problemy z płodnością dotyczą nie tylko kobiet, które próbują zajść w ciążę po raz pierwszy. I nawet kobiety, które już wcześniej urodziły dziecko bez żadnych przeszkód, mogą doświadczyć problemów z płodnością podczas kolejnych prób. Ten rodzaj płodności eksperci nazywają „niepłodnością wtórną”. Dolegliwość ta dotyka wielu osób.

Z tego względu zawsze zaleca się, aby osoby po 30., które planują dziecko, konsultowały się ze specjalistami – zwłaszcza jeśli w pierwszych miesiącach wykazują problemy z naturalnym poczęciem.

W celu poczęcia kobieta musi przechodzić owulację

Płód rozwija się, gdy plemnik i komórka jajowa połączą się ze sobą. Z kolei moment, w którym kobieta ma owulację, uważany jest za najlepszy czas na zajście w ciążę.

Jednak należy mieć na uwadze, że plemniki mogą żyć do 72 godzin, a zatem poczęcie jest możliwe nawet poza oknem owulacji.

Kiedy należy konsultować się z lekarzem?

Im częściej próbujesz, tym większe szanse na poczęcie. Pomocne może być również uprawianie seksu w najpłodniejszym okresie miesiąca. Tylko trzeba zrozumieć, że niepłodność również może być powszechnie doświadczana.

Według opinii specjalistów, jeśli naturalne poczęcie nie nastąpi w ciągu sześciu miesięcy od chwili starania się o dziecko, wówczas należy rozważyć uzyskanie pomocy w gabinecie lekarskim.