Jak zwiększyć poziom energii w ciąży

Jak zwiększyć poziom energii w ciąży

Być może zauważyłaś, że Twój poziom energii podczas ciąży może zmieniać się z miesiąca na miesiąc. A czasami nawet z dnia na dzień. Faktem jest, że fizyczne i psychiczne zmiany związane z przystosowaniem się do okresu ciąży powodują zmęczenie. Na szczęście dzięki tym poniższym, zdrowym wskazówkom możesz przyspieszyć zarówno swoje ciało, jak i swój umysł.

Lepszy sen

Oczywiście łatwiej powiedzieć, niż zrobić. Jednakże czasami ustalenie priorytetu snu na jedną lub dwie noce może mieć duże znaczenie. Przykładowo, możesz pożyczyć od przyjaciółki poduszkę ciążową albo poprosić rodziców lub dziadków, aby przez jedną lub dwie noce zajęli się Twoim starszym dzieckiem. Po prostu zrób to, co musisz, aby uzyskać solidne 8-10 godzin nieprzerwanego snu.

Inne strategie na lepsze spanie w okresie ciąży obejmują relaks w ciepłej kąpieli przed snem i wyłączenie całej elektroniki na godzinę przed wskoczeniem pod kołdrę. Dobrym rozwiązaniem jest także pójście spać godzinę wcześniej niż zwykle.

A jeżeli szukasz informacji o tym, jak dojść do formy po ciąży, powinnaś zerknąć na www.zpowiatu.pl.

Utrzymuj aktywność

Wydaje się to sprzeczne z intuicją, ale ćwiczenia faktycznie zwiększają pokłady energii w organizmie. Dzieje się tak, ponieważ ćwiczenia uwalniają naturalny zastrzyk endorfin, których pragnie zmęczony ciążą mózg.

W związku z tym warto się zastanowić nad zaplanowaniem regularnych zajęć gimnastycznych albo spacerów we dwoje lub z przyjaciółmi. Pamiętaj, że lepiej robić to wszystko w towarzystwie innej osoby, aby zawsze mieć odpowiednią motywację. Bo, chyba nie zostawisz przyjaciela na lodzie, prawda?

Relaks, relaks, relaks

Nawet jeśli musisz być w pracy przez cały dzień, powinnaś zrobić sobie przerwę. Możesz unieść swoje stopy i nogi, opierając je na krześle lub blacie biurka. Jeszcze lepiej: spróbuj położyć się na plecach – z nogami opartymi pod ścianą i z poduszką pod prawym biodrem.

Faktem jest, że podnoszenie stóp i nóg powyżej poziomu serca pomaga zmniejszać obrzęki, łagodzić bóle i skurcze łydek. A do tego może też zapewniać zastrzyki energii. Podobne korzyści oferują pończochy uciskowe, które zmniejszają zmęczenie nóg, jeśli przez cały dzień na nich stoisz.

Białko TAK! Cukier NIE!

Wiele osób przyzwyczajonych jest do sięgania po batonik lub filiżankę kawy, gdy potrzebują szybkiego zastrzyku energii. Niestety, oba z tych rozwiązań to tylko krótkotrwały doping, który może sprawić, że poczujesz się jeszcze bardziej zmęczona.

I właśnie dlatego przekąski bogate w białko są tutaj znacznie mądrzejszym sposobem. Zapewniają organizmowi długotrwałe i stałe dostawy energii, która jest tak korzystna w okresie ciąży.

Na przykład, łyżka masła orzechowego na pełnoziarnistych krakersach, jajko na twardo albo jogurt ze świeżymi jagodami – wszystko to może pomóc w utrzymaniu właściwego poziomu energii. Ponadto dzienne spożywanie sześciu małych posiłków, zamiast trzech dużych, również może utrzymać stały poziom energii w organizmie.

Pamiętaj, aby zabierać takie przekąski na trening, do pracy, na uczelnię, czy gdziekolwiek indziej. Dzięki temu zawsze będziesz przygotowana, gdy poziom Twojej energii zacznie spadać. A jeśli zmagasz się z porannymi mdłościami, wówczas spożywanie co kilka godzin lekkich przekąsek pozwoli też na utrzymywanie trochę jedzenia w żołądku.

Akupunktura

W akupunkturze wyszkolony praktyk umieszcza małe igły w kluczowych miejscach na ciele. Miejsca te nazywane są meridianami i znajdują się na całym obszarze ciała. Praktycy akupunktury wierzą, że igły mogą przerwać komunikację między różnymi częściami ciała lub lepiej ją dostroić, aby poprawić funkcje organizmu.

Badania z 2019 roku wykazały, że u osób z rozpoznanym zespołem przewlekłego zmęczenia akupunktura zmniejsza nasilenie zmęczenia lepiej niż inne podobne terapie alternatywne. I chociaż badania nad akupunkturą u kobiet w ciąży są ograniczone, wiadomo, że zabieg ten jest stosunkowo bezpieczny w czasie ciąży.

Poza tym, jakby nie było, jedna lub dwie sesje akupunktury w tygodniu zapewnią Ci również trochę czasu dla samej siebie. Będziesz mogła się wygodnie położyć i naładować swoje baterie, niezależnie od powinności, jaką będą czynić te malutkie igły.

Żywność bogata w magnez i witaminę B6

Do żywności zawierającej dużo witaminy B6 zaliczamy m.in. banany, ciecierzycę, kurczaka i różne orzechy prażone na sucho. Są to szczególnie dobre produkty do podniesienia poziomu energii.

Witamina B6 pomaga organizmowi zregenerować siły i podnosi poziom serotoniny, poprawiając nastrój i zwiększając energię. Jest bardzo znana z łagodzenia porannych mdłości i zmęczenia w pierwszym trymestrze. Z racji tego ​​witamina B6 jest powszechnym suplementem przyjmowanym przez wiele kobiet w ciąży.

Warto zaznaczyć, że zapotrzebowanie na magnez u kobiet w ciąży (350 mg dziennie) nie jest dużo wyższe niż u pozostałych kobiet (310-320 mg). Jednakże warto dodać, że nie wszystkie witaminy prenatalne zawierają magnez. Ponadto badania sugerują, że uzyskanie odpowiedniej ilości magnezu podczas ciąży może pomóc w zapobieganiu porodom przedwczesnym i innym powikłaniom.

Magnez najlepiej wchłania się z diety, dlatego stosunkowo łatwo jest zaspokoić zapotrzebowanie na magnez, będąc w ciąży. Wystarczy, że Twoja dieta jest dobrze zbilansowana. Tak więc, zamiast brać dodatkowy suplement magnezu, wystarczy, że dorzucisz do diety pokarmy bogate w magnez. Mogą to być m.in. migdały, czarna fasola, edamame lub nasiona chia. Migdały są tutaj szczególnie korzystne. Mają dużo białka i błonnika, a do tego stanowią świetną przekąskę.

A więc daj sobie pozwolenie na dobrą drzemkę i odpoczynek, a do tego odpowiednio dostosuj swoją dietę. I nie zniechęcaj się, jeśli nie zrobisz wszystkiego w jeden dzień. Pamiętaj, że Twoje ciało jest też zajęte rozwojem drugiego życia.