O czym pamiętać, jeśli poronienie zdarzyło się więcej niż jeden raz

O czym pamiętać, jeśli poronienie zdarzyło się więcej niż jeden raz

Podczas gdy zajście w ciążę jest pięknym doświadczeniem, poronienie może wyczerpać organizm fizycznie i emocjonalnie. Może być spowodowane wypadkiem, silnym wpływem na organizm matki, a nawet złymi nawykami, jak palenie tytoniu, picie alkoholu, czy zażywanie narkotyków. Najlepszym sposobem na wyjście z tego utrapienia jest zaakceptowanie go i danie sobie wystarczającej ilości czasu na żałobę z tego powodu. Jeśli poroniłaś jeden raz lub więcej, oto kilka rzeczy, o których musisz wiedzieć.

Regularnie sprawdzaj temperaturę

Upewnij się, że kontrolujesz temperaturę przez cały tydzień po poronieniu. Zapisuj temperaturę codziennie i zgłaszaj się do lekarza, jeśli przekracza normę. Wysoka temperatura może wskazywać na infekcję lub powikłania w organizmie, które należy natychmiast poddać leczeniu.

Krwawienie może trwać przez cztery tygodnie

Po poronieniu kobiety zwykle doświadczają krwawienia podobnego do okresu, które może wystąpić jako plamienie. Co więcej, niektóre kobiety odczuwają również obfity przepływ. Taki stan może utrzymywać się do czterech tygodni i prawdopodobnie będzie konieczne użycie podpasek lub tamponów.

Bóle i skurcze

Kobiety mogą również odczuwać skurcze i bóle brzucha po poronieniu. Skurcze te są niczym innym jak sposobem na oczyszczenie ścian macicy. Jeśli ból staje się nie do zniesienia i towarzyszą mu nudności, można zażyć leki lub skontaktować się z lekarzem.

Unikaj współżycia

Za wszelką cenę należy unikać współżycia seksualnego, dopóki krwawienie nie ustanie. Zapewni to organizmowi matki wystarczająco dużo czasu na powrót do normy. Powaga poronienia zależy od tego, na jakim etapie się ono odbyło. Ponadto, poronienia, które występują w późniejszym okresie ciąży, mogą też stanowić zagrożenie dla życia matki. W takiej sytuacji lepiej zasięgnąć porady lekarza, aby być pewną, kiedy należy spróbować ponownie.

Odczekaj 5-6 tygodni przed ponowną próbą zajścia w ciążę

Lepiej poczekać co najmniej miesiąc, zanim spróbujesz ponownie zajść w ciążę. Upewnij się, że przeszłaś jeden cykl menstruacyjny po poronieniu, ponieważ pomaga to w naprawie macicy. Cierpienie z powodu poronienia może wywołać w kobiecie nieszczęśliwy stan emocjonalny. Dlatego daj sobie wystarczająco dużo czasu na dojście do zdrowia i optymalny odpoczynek. Dobrym pomysłem jest także rozmowa z bliskimi i angażowanie się w interakcje, aby powstrzymać ten niepokój.

Więcej na temat ciąży po poronieniu znajdziesz tutaj.