Dlaczego dziecko lubi się przytulać i co to oznacza?

Dlaczego dziecko lubi się przytulać i co to oznacza?

Jednym z najpiękniejszych doznań, jakich może doświadczyć dziecko w okresie dorastania, jest odczuwanie miłości i ciepła matki, gdy codziennie się do siebie przytulają. Za tym gestem miłości kryją się słowa i emocje, których często nie da się wyrazić w żaden inny sposób. Mogą nawet pozostać niezauważone, jeśli nie poświęcimy im należytej uwagi. Nie powinniśmy zapominać, że dorośli nie proszą o przytulenie dla samego kontaktu fizycznego, ale dla wszystkiego, co ten przejaw solidarności i zrozumienia symbolizuje.

Dlaczego ważne jest dla dziecka przytulenie?

Twoje dziecko szuka uścisków, aby powiedzieć Ci, że Cię kocha, że potrzebuje Cię w pobliżu lub że potrzebuje Twojej pomocy. Nigdy nie lekceważ tego, co kryje się za tym intensywnym gestem. W okresie dzieciństwa rodzice są podstawowymi filarami swoich dzieci i szczególnie w pierwszej dekadzie dzieci patrzą na swoich rodziców jako na bezpieczne miejsce, do którego mogą się zwrócić po spokój i harmonię. Te wyjątkowe osoby, którym można zwierzyć się ze swoich emocji i uczuć, a także wyrazić swoje radości czy smutki. Od urodzenia ramiona matki lub ojca są ulubionym miejscem dziecka. Nierozerwalna więź, która z upływem lat może nieustannie wzrastać w miłości i szacunku. Dlatego czułe gesty, takie jak uściski i pocałunki, to sposoby, w jakie dzieci wyrażają swoją cenną i szczerą miłość. Wiedza, jak nadać im znaczenie, na które zasługują, jest kluczowa. Chociaż wszystkie demonstracje uczuć są ważne, przytulania często komunikują więcej niż się wydaje, ponieważ mają specjalne znaczenie dla dzieci. Większość matek wie, że przytulanie ma uzdrawiającą moc, podobnie jak kontakt skóra do skóry.

Czego dziecko pragnie, gdy prosi, by je przytulić?

Często przytulamy nasze dzieci odruchowo, nie dając im wartości, jaką ta czynność dla nich stanowi. Uściski mają fundamentalne znaczenie dla dzieci, ponieważ są jednym z ich najbardziej intymnych sposobów wyrażania emocji.

Dzieci są wciąż w trakcie odkrywania, jak zarządzać i wyrażać swoje uczucia. Więc kiedy twoje dziecko prosi cię, abyś je przytulił, w rzeczywistości próbuje przekazać to, co jest w ich umyśle, bez konieczności wypowiadania tego słowami. Kluczowe jest, aby pamiętać, że uścisk może przekazywać zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje. Może pojawić się podczas spontanicznej chwili szczęścia, ale także jako sposób komunikowania, że coś jest nie tak. I dlatego może stanowić prośbę o pomoc i czułość, aby mieć pewność, że wszystko się poprawi.

Korzyści z przytulania dla dzieci

Niewiele jest rzeczy bardziej pocieszających w życiu niż poczucie bezpieczeństwa bycia w ramionach naszej matki lub ojca. Szczególnie, gdy szukamy sposobu na nawiązanie nici porozumienia z niemowlakiem. To niemal magiczny gest, w którym zmysły łączą się, by przywrócić spokój i szczęście dzieciństwa. Pamiętaj więc, aby codziennie przytulać swoje dziecko i dawać mu znać, jak bardzo je kochasz.

Uwalnia się oksytocyna

Znana również jako hormon miłości, oksytocyna generuje poczucie dobrego samopoczucia zarówno u matki, jak i u dziecka.

Wzmacnia się poczucie bezpieczeństwa

Przytulanie jest konieczne, aby dzieci były emocjonalnie potwierdzone. Szybko też je uspokaja.

Zmniejszenie niepokoju i stresu

Przytulanie dziecka, gdy prosi o przytulenie, pomaga zmniejszyć wysoki poziom hormonu stresu – kortyzolu.

Zachęta do komunikacji

Ciągłe, serdeczne uściski pomagają poprawić więź matka-dziecko, tworząc głębsze połączenie między wami od samego początku.

Poprawa poczucia własnej wartości

Dziecko, które dorasta jest w pełni świadome głębokiej miłości matki do niego. To da mu wystarczająco dużo pewności siebie, by otwarcie dzielić się swoimi uczuciami.

Przytul dziecko, gdy prosi o to prosi

Teraz gdy znasz już korzyści płynące z tego czułego gestu, pamiętaj o codziennym przytulaniu dziecka. Potwierdzenie twojej bezwarunkowej miłości nie tylko przyniesie korzyści dla ich rozwoju emocjonalnego, ale także pomoże wzmocnić więź, która w naturalny sposób zwiąże was na całe życie.

Źródło: https://centrumzabawy.pl/