Najskuteczniejsze triki, które pomogą dziecku wyjść z pieluch

Najskuteczniejsze triki, które pomogą dziecku wyjść z pieluch

Jednym z najważniejszych kamieni milowych w rozwoju dziecka jest moment, w którym musi ono zrezygnować z pieluszek, jednak zadanie to czasami wcale nie jest łatwe. Poznaj najskuteczniejsze triki, które pomogą Twojemu dziecku bezproblemowo przestać pieluchować, poniżej.

Zaangażuj dziecko w cały proces.

Aby „operacja usuwania pieluch” zakończyła się sukcesem, najlepiej jest zaangażować dziecko od samego początku. Dlatego musisz zaszczepić w swoim dziecku poczucie odpowiedzialności, które wiąże się z rezygnacją z pieluch na dobre.

Istnieje wiele opowieści, książek dla dzieci, piosenek i kreskówek, które zostały specjalnie stworzone, aby zachęcić dzieci do rezygnacji z pieluch. Jedną z tych metod wychowawczych możesz zastosować już kilka miesięcy wcześniej, aby dziecko miało większą świadomość konieczności rezygnacji z pieluch.

Naturalny proces

Od momentu podjęcia decyzji o tym, że dziecko powinno chodzić na nocnik, należy uświadomić mu, że ten krok w jego życiu jest całkowicie naturalnym procesem, a normalną rzeczą jest nie korzystanie z pieluchy, ale z toalety tak, jak robią to pozostali członkowie rodziny. Tutaj warto przytoczyć naturalne etapy rozwoju niemowlaka. Należy również zwrócić uwagę na oznaki, które świadczą o tym, że dziecko jest gotowe na dobre zrezygnować z pieluszek.

Stosuj pozytywną zachętę

Wiele z tego, co dzieci osiągają w swoim rozwoju, zawdzięczają pozytywnej stymulacji oferowanej przez rodziców. Dlatego fakt rezygnacji z pieluch jest osiągnięciem, które będzie wymagało dodatkowej, pozytywnej stymulacji, aby dziecko ulżyło sobie w toalecie.

Zaproś go do pójścia z tobą do toalety

Wielu psychologów uznaje również, że dzieci mogą z powodzeniem zrezygnować z pieluch, gdy naśladują swoich rodziców. Dlatego bardzo pozytywne może być to, że kiedy tylko dziecko chce, towarzyszy wam w toalecie, aby mogło się przekonać, że jego rodzice nie używają pieluchy, bo załatwiają swoje potrzeby w toalecie.

Nie czekaj, aż dziecko samo poprosi o wyjście do toalety

Dopóki dziecko uczy się samodzielnie kontrolować swoje zwieracze, nigdy nie należy czekać, aż dziecko poprosi cię o pójście do toalety. Kiedy dziecko nauczy się odstawiać pieluchę, zazwyczaj do roku czasu prosi o pójście do toalety, zwłaszcza gdy się zabawia lub bawi czymś, co je bardzo pociąga.