Kiedy jest najlepszy czas, aby posłać dziecko do przedszkola?

Kiedy jest najlepszy czas, aby posłać dziecko do przedszkola?

Ciąża, a następnie narodziny dziecka to okres, podczas którego mama musi na jakiś czas zawiesić swoją karierę zawodową. Jednak w końcu przychodzą myśli, czy aby może nie jest już czas na to, aby wrócić do pracy. I tutaj często pojawiają się dylematy co do tego, czy aby na pewno jest to dobry czas na posłanie dziecka do przedszkola.

Pierwsze rozstanie z rodzicami

Dzieci bardzo często po raz pierwszy spotykają się z rozłąką od rodziców w momencie, gdy idą do żłobka. Jest często jest tak, że rodzice z pewnych względów nie biorą tej opcji pod uwagę. W takich sytuacjach to właśnie przedszkole jest momentem, kiedy dziecko po raz pierwszy odseparuje się na pewien czas od mamy i taty. Przyjęło się, że 3 lata to najlepszy wiek na zapisanie dziecka do przedszkola. Z kolei 4 lata to już wiek ostateczny, kiedy dziecku powinno łatwo się nawiązywać relacje z rówieśnikami.

Kiedy dziecko jest przygotowane na pójście do przedszkola?

Psycholodzy oraz specjaliści mogą mówić jedno, jednak życie często pisze nam zupełnie zaskakujące scenariusze. Z tego względu często dzieje się tak, że z różnych względów rodzice chcą lub muszą puścić dziecko do przedszkola szybciej lub później. Dlatego też o tym, czy jest to odpowiedni lub nie okres na rozpoczęcie zajęć przedszkolnych mogą pomóc rodzicom pewne sygnały. O czym dokładnie mowa?

Otóż warto zwrócić uwagę na to, jak dziecko się zachowuje i odnajduje w pewnych sytuacjach. Z pewnością pozytywnymi sygnałami na to, że dziecko jest przygotowane na pierwsze zajęcia przedszkolne jest to, że cieszy się na samą myśl o tym. Poza tym jeśli maluch szuka kontaktu z innym dziećmi w piaskownicy lub na placu zabaw, lub też uwielbia gawędzić z sąsiadkami. Co więcej dziecko powinno także już dokładnie wskazywać i określać rzeczy, które chce zjeść lub pić. Takie oznaki są na pewno dowodem na to, że dziecko może jak najbardziej pójść do przedszkola. Warto więc obserwować swoje maleństwa i upewnić się, czy jest ono przygotowane na kilkugodzinną rozłąkę z rodzicami.